Авторизация

Имя пользователя:

Пароль:

Новости

Топ-новости

Финансовые новости

Финансы

Фондовый рынок

Банки и банковские технологии

Страхование

Ипотека и недвижимость

Новости экономики

Экономика

Топливно-энергетический комплекс

Нефть и бензин

Агропромышленный комплекс

Сырьевые рынки

Приватизация

Право

Статистика

Зарубежные новости

Мир

Ближнее зарубежье

Региональные новости

Украина

Киев

Политика

Полезно знать

Это интересно

Информационные технологии

Криминал

Транспорт

Управление бизнесом

Маркетинг и реклама

Менеджмент и карьера

Аналитика

Финансовый рынок

Фондовый рынок

Страхование

Ипотека и недвижимость

Экономика

ТЭК (газ и электроэнергия)

Нефть и бензин

Сырьевые рынки

Агропромышленный рынок

Приватизация

Менеджмент и карьера

Политика

Международная аналитика

Страны ближнего зарубежья

Полезно знать

Информационные технологии

Пресс-релизы

Новости компаний

Котировки

Курс НБУ

Курс валют

Курс доллара

Курс евро

Курс рубля

Курс британского фунта

Курс швейцарского франка

Курс канадского доллара

Межбанк

Ставки

Депозитные ставки

Физические лица, гривна

Физические лица, доллар

Физические лица, евро

Юридические лица, гривна

Юридические лица, доллар

Юридические лица, евро

Депозитный калькулятор

Ставки на межбанковском кредитном рынке

Графики

График изменения курса НБУ

График изменения наличного курса

График изменения курсов на межбанке

График изменения ставок на межбанковском кредитном рынке

Веб-мастеру

Информеры

Информер курсов НБУ

Информер наличных валют Киев

Информер курсов валют на межбанке

Графики

График курсов валют НБУ

График курсов обмена валют для физических лиц

График курсов валют на межбанке

Экспорт новостей

Информация об агентстве

О нас

Размещение рекламы

Контакты

Подписка на новости

Це навіть не рецесія: Чому в Україні падає промисловість

09:51 27.02.2020 |

Экономика

 Олександр Колесніченко / Економічна правда

Наприкінці 2019 року падіння промислового виробництва набуло катастрофічних темпів. Як таке могло статися? Які галузі обвалилися найбільше? Що робитиме уряд для порятунку сектору?

Навіть за умов постіндустріальної економіки промисловість для України залишається джерелом створення ВВП, робочих місць та припливу валюти в країну.

Наразі це питання як ніколи актуальне, адже в останні місяці ситуація в промисловому секторі країни значно погіршилася. Виробництво з травня 2019 року стабільно скорочується і наприкінці року падіння набуло катастрофічних темпів.

Напередодні Держстат опублікував дані за січень 2020 року і вони так само виявились невтішними: за перший місяць року промисловість впала ще на 5,1%

Що відбувається з українською промисловістю, які галузі її тягнуть додолу, наскільки довго це триватиме і як на це планують реагувати в уряді, пояснює ЕП.

Хронологія падіння

Узимку 2018-2019 років промисловість не росла. У березні 2019 року обсяги промислового виробництва зросли вперше за чотири місяці - на 2,1%. У квітні зростання прискорилося до 5,2%.

Проте з травня промисловість сповільнювалася уже впродовж восьми місяців.

Наприкінці 2019 року падіння промислового виробництва набуло найвищих темпів з 2014-2015 років, коли почалася війна. У жовтні цей показник знизився на 5%, у листопаді - на 7,5%, у грудні - на 8,3%.

 

Загалом за підсумками 2019 року промисловість скоротилася на 1,8%, хоча у Мінекономіки прогнозували зниження лише на 0,6%.

Для порівняння: у 2018 році промислове виробництво зросло на 1,1% порівняно з 2017 роком. У 2017 році зростання становило 0,4%, у 2016 році - 2,8%.

 

Проте це лише цифри. На що ще тут слід звернути увагу?

По-перше, під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів сильно знизилися ціни на товари основних промислових виробників. У грудні 2019 року вони становили 92% від грудня 2018 року. У добувній промисловості ціни за цей період взагалі впали на 77%.

По-друге, промисловість у 2019 році падала не у всій країні. У Вінницькій області цей показник зріс на 13,5%, в Одеській - на 7,3%, у Рівненській - на 5,8%. Найбільші ж темпи падіння показали Хмельницька область - 14,8%, Закарпатська - 14,3% та Чернігівська - 10,1%.

По-третє, найсуттєвіший внесок у скорочення промислового виробництва внесло металургійне виробництво.

Від падіння цін на енергоносії значно зменшилися нафтопереробка та видобуток газу. Через теплу зиму відбулося природне зниження попиту на електроенергію, газ та вугілля.

Крім цього, падіння зазнали текстильне та деревообробне виробництва, випуск кузовів, деталей для автотранспорту, електроустаткування, тютюнових виробів.

Що тягнуло промисловість вниз

На падіння промисловості вплинула сукупність чинників, пояснює ЕП заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

За її словами, основні причини такі - політика НБУ щодо облікової ставки та курсу гривні, тепла зима, падіння цін на світових ринках на металургійну продукцію і навіть підписання угоди про асоціацію з ЄС.

"Не всі розуміють, що не тільки ЄС відкрив свій ринок для безмитного ввезення продукції з України, а й Україна відкрила свій ринок для безмитного ввезення з ЄС. А там промисловість більш розвинена, ніж в Україні", - наголошує експертка.

Ще один вагомий фактор - стагнація у харчовій промисловості.

"Якби харчова промисловість показала помітне зростання, загальний результат промислового виробництва був би набагато кращим, адже питома вага цієї галузі теж висока. Її слабкі показники за останні два роки пояснити складно, беручи до уваги високі темпи приватного споживання і помірне зростання імпорту продуктів", - розповіла аналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

Ще один з секторів, який регулярно втрачає позиції - це машинобудування.

У 2019 році виробництво автомобілів у світі знизилося на 14,2%. Це так само вплинуло і на українське машинобудування.

"Для галузі характерна нестабільність потоку замовлень, і це повною мірою проявилося в грудні", - пояснює голова аналітичного підрозділу групи ICU Олександр Мартиненко.

Крім того, як і раніше, дає про себе знати закриття ринку РФ для української машинобудівної продукції, тоді як просування на інші зовнішні ринки йде важко через високу конкуренцію і несприятливу світову кон'юнктуру.

На галузь також вплинуло технологічне переоснащення. За даними уряду, у 2019 році промислові підприємства масово проводили модернізацію.

"Були й інші фактори: протекціоністські заходи з боку США, за якими слідували кількісні обмеження Євросоюзу, тепла погода, менший урожай овочів і фруктів, що вплинуло на харчову промисловість, високі темпи підвищення зарплат.

Негативний вплив цих чинників був підсилений зниженням цінової конкурентоспроможності вітчизняних підприємств через зміцнення обмінного курсу", - наголосили в Мінекономіки.

Зупинимось на окремих пунктах.

Світові тренди

Одним з ключових факторів зниження промислового виробництва в Україні є глобальні процеси.

"Падіння промисловості у ЄС в 2019 році становило 1,1%, а в грудні поглибилося до 3,9%, зокрема, в Естонії - на 9,9%, Румунії - на 8,9%, у Німеччині - на 7,2%", -повідомили ЕП в Мінекономіки.

"Ключовий торговий партнер України - ЄС - продовжував відчувати на собі негативні наслідки торгових воєн і зниження обсягів глобальної торгівлі.

Лічені країни з блоку ЄС показали зростання промислового виробництва в грудні. Серед них була Польща з ростом на 1,3% порівняно з 2018 роком. В цілому ж промислове виробництво ЄС знизилося на 3,6%", - додає Олександр Мартиненко з ICU.

Що з металургами

Металургійне виробництво в Україні зменшилося на 3,1% за рік (на 10% у грудні), що мало найбільш вагомий внесок у загальне падіння промисловості.

Частина потужностей була на ремонті, інші постраждали через зміцнення гривні і зниження цін на чорні метали в світі.

"Зниження цін на світових ринках змусило українських виробників зменшувати обсяги виплавки металу. У грудні-січні ситуація дещо виправилася, але залишаються високі ризики через карантин в Китаї", - наголошує Репко.

Китай - один з найбільших гравців ринку металів і руди, тож зниження попиту може істотно підштовхнути ціни вниз.

Крім того, існують великі питання до якості сировини, що видобувається.

"Українська руда неконкурентоспроможна, - бідкається співрозмовник ЕП в уряді. - Якість металу низька, тому навіть українські виробники змушені купувати руду навіть у Придністров'ї та Білорусі".

Ефект "Укрзалізниці"

Ще одна проблема, через яку постраждали ті ж самі металурги - складнощі із залізничною інфраструктурою.

Перевезення вантажів у 2019 році, за даними Держстату, збільшилися на 8% порівняно з 2018 роком. Однак поки перевезення автомобільним і річковим транспортом зростали, показник залізниці скоротився на 1,9%.

"Минулого року суттєво зросло навантаження на чорноморські порти, що було пов'язано зі збільшенням перевалки зерна, вугілля та металів, які переорієнтовувалися з європейського напрямку та азовських портів.

У результаті виникали постійні "вузькі місця" як у самих портах, так і на під'їзді до них залізничним та автомобільним транспортом", - пояснили в Мінекономіки.

Великі компанії давно скаржаться на "Укрзалізницю": їм бракує і вагонів, і тяги. Для вирішення цієї проблеми було підписано контракт з General Electric на поставку тепловозів. Наразі ведуться перемовини і щодо купівлі електровозів.

Трохи виправити ситуацію допоможе допуск на колії УЗ приватної тяги. Компанії готові інвестувати у вагони, якщо не буде перешкод з боку "Укрзалізниці".

Як виправити ситуацію

Найгірше в падінні промислового виробництва - системність цього явища.

"Падіння промисловості стало системним і вимагає швидких дій держави. Мінекономіки працює над підписанням меморандуму з галуззю щодо першочергових кроків, стратегії і плану дій із захисту і розвитку промисловості", - заявив у грудні міністр розвитку економіки Тимофій Милованов.

Уряд створив відповідний координаційний центр 19 лютого. Його очолив прем'єр-міністр Олексій Гончарук.

"Центр об'єднає держоргани з галузевими асоціаціями, представницькими органами, директорами промислових підприємств. До складу центру увійшли представники Мінфіну, Мінінфраструктури, Мінекоенерго, Державної податкової служби і Державної митної служби", - розповіли в пресслужбі Мінекономіки.

Ситуація з падінням промисловості може призвести і до нових кадрових призначень. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук напередодні заявив, що уряд шукає людей" і підтвердив, що зустрічався з цього приводу з бізнесменом і колишнім політиком Сергієм Тігіпком.

"Нам дійсно треба підсилення радниками, можливо, на якусь посаду в уряді, людьми, які дуже добре розуміють, що таке промисловість", - заявив він на брифінгу після засідання Кабміну 26 лютого.

Очікування та прогнози

Що буде далі? Наразі очікування уряду щодо зростання промисловості консервативні: падіння триватиме, але меншими темпами.

"Уповільнення буде меншим, ніж в останні місяці 2019 року, оскільки окремі види діяльності відчують позитивний вплив від введення в дію нових виробничих потужностей, незначного покращення зовнішньої кон'юнктури на сталь, збільшення сировинної бази з боку сільського господарства, стабільного внутрішнього споживчого попиту", - очікують в Мінекономіки.

Так, великі підприємства восени 2019 року почали ставити цехи на ремонти та переобладнання.

"За перші дев'ять місяців 2019 року капітальні інвестиції в добувній промисловості зросли на 34%, у постачанні електроенергії та газу - на 38%, у харчовій промисловості - на 42%, у металургії - на 34%. Модернізація створює підґрунтя на майбутнє", - повідомили ЕП в міністерстві.

У 2020 році з'явилися перші оптимістичні новини. У січні металургійна галузь відновила обсяги випуску: порівняно з груднем 2019 року обсяги виробництва прокату зросли на 29,4%, сталі - на 14,6%, чавуну - на 4,9%.

Також у міністерстві запевнили, що постійно спілкуються з Національним банком щодо більшої прогнозованості курсу гривні до долара.

Тимчасом експерти більш песимістичні.

"Зовнішні ризики для промисловості високі: глобальне економічне зростання на початку 2020 року може сповільнитися, у тому числі - через наслідки боротьби з епідемією коронавірусу. У цій ситуації в групі найбільшого ризику опиняються металурги та машинобудівники", - прогнозує Мартиненко.

Експерти нагадують, що частка промисловості у ВВП в останні роки невпинно падає: з 2001 року цей показник знизився на 6 п. п. до 20%. Натомість частка послуг у структурі ВВП зросла на 10 п. п. до 51%.

У компанії Concorde Capital кажуть, що падіння промисловості компенсується високими темпами зростання в будівництві (близько 20%) і торгівлі. За розрахунками Ахтирко, у 2020 році промислове виробництво зросте на 1%.

 

ПО РУБРИКАМ

18:17 S&P считает реалистичной приватизацию ПриватБанка до 2025г

17:03 Украина занимает ведущие позиции по показателям банковской системы среди стран СНГ - S&P

17:00 S&P прогнозирует сокращение доли NPL в Украине до 30% к 2022г

14:15 Курс доллара растет к евро 30 сентября после нескольких дней падения

14:03 Печатать или не печатать. «Количественное смягчение» от НБУ убьет украинскую экономику

12:29 Справочный курс гривны 30 сентября понижен на 1,87 коп до 28,3151 грн/$1

12:12 Украинский индекс межбанковских ставок овернайт (UONIA) 29.09.2020

12:00 Индексы азиатских фондовых бирж 30 сентября преимущественно снизились

11:48 ОВГЗ в обращении по сумме основного долга на 30.09.20

11:40 Остаток средств на корсчетах банков 30.09.20

11:01 JPMorgan заплатит $920 млн за манипуляции на рынках драгметаллов и госбумаг

10:40 Курсы валют по карточным операциям украинских банков на 30.09.2020

09:27 Золото дешевеет 30 сентября после дебатов в США и в рамках коррекции

08:05 Фондовые индексы США 29 сентября снизились в преддверии первых дебатов между Трампом и Байденом

29.09 Страховщики Украины в І пол.-2020 сократили сбор чистых премий на 7,1%, валовых - на 23% - НБУ

18:13 Кабмин продлил программу «теплых кредитов» с урезанным бюджетом

17:53 Рада приняла новый закон о регулировании электронных коммуникаций

17:48 Кабмин создал электронный реестр жалоб в сфере лицензирования

17:24 Ликвидность является ключевым вызовом для компаний Украины - S&P

16:53 «Дія»: Теперь своим техпаспортом можно поделиться с другим водителем — Минцифры

15:56 Кабмин утвердил перенос трех рабочих дней в 2021 году

15:55 Кабмин инициирует совершенствование деятельности суда присяжных в Украине

15:53 Кабмин лишил региональные подразделения Налоговой и Таможни статуса юрлиц

14:22 Нефть 30 сентября стремительно падает в цене в ожидании данных минэнерго США

14:03 Печатать или не печатать. «Количественное смягчение» от НБУ убьет украинскую экономику

16:39 Еврокомиссия впервые опубликовала отчет о состоянии верховенства права в каждой стране ЕС

16:37 США разместят в Греции новую экспедиционную морскую базу

09:55 Позорными и грязными назвали комментаторы CNN первые дебаты кандидатов в президенты США

09:00 Журналист подтвердил арест в Китае крупного инвестора Bitfinex и Binance

08:11 Палата общин Великобритании приняла спорный закон о внутреннем рынке

29.09 Великобритания и Канада ввели санкции против Минска

29.09 Генсек НАТО призвал Грузию ускорить подготовку к членству в Альянсе

29.09 В боях за Нагорный Карабах применена тяжелая артиллерия

28.09 Война в Карабахе: интересы Путина и «окно возможностей» для Армении и Азербайджана

28.09 В 2021 году ЕС может отказаться от монет номиналом 1 и 2 евроцента

28.09 Польша и Венгрия создадут институт верховенства права для противодействия ЕС

28.09 Комментарий: Конфликт в Карабахе грозит миру во всем регионе

28.09 Санкции США теперь распространяются на деятельность китайской компании SMIC

28.09 Бои в Нагорном Карабахе, военное положение в Армении и Азербайджане

28.09 Швейцарцы отстояли соглашение о свободе передвижения с Евросоюзом

16:53 «Дія»: Теперь своим техпаспортом можно поделиться с другим водителем — Минцифры

15:56 Кабмин утвердил перенос трех рабочих дней в 2021 году

29.09 В Украине упростили процедуру иммиграции для желающих работать в стране

29.09 Кабмиин изменил правила въезда в Украину для иностранцев на период карантина

28.09 В Bolt рассказали о первых итогах работы проката электросамокатов в Киеве

25.09 Законом о столице «Слуги народа» повторяют Януковича - эксперт

24.09 Всемирный банк о медреформе Украины: наблюдается успех, но коррупционные риски сохраняются

23.09 В скором времени Netflix и голосовой помощник Siri «заговорят» на украинском языке

22.09 В Украине начали выдавать специальные «зеленые» номера для электромобилей

21.09 В Киеве появился еще один сервис проката электросамокатов

17.09 Украина застряла в развитии человеческого капитала. Что показал индекс Всемирного банка

16.09 Украинцы боятся кризиса почти в два раза больше, чем коронавируса

09.09 Выборы в Киеве: Как Кличко и Порошенко выталкивают «слуг» с политического ринга столицы

09.09 Подрядчики не могут вовремя завершить инвентаризацию сельхозземель - Госгеокадастр

07.09 В Украине могут вырасти штрафы для рыболовов-браконьеров

14:29 Лебединая песня Витольда. Как дед Маши Фокиной помог Ермаку затушевать «Вагнергейт»

11:56 Рада поддержала отмену пленарных заседаний в четверг и пятницу из-за роста заболеваемости COVID-19 среди депутатов

09:48 Присяжные в деле Шеремета. Какую роль они должны сыграть по замыслу Банковой

08:31 Виталий Портников: Очень хорошо, что Евросоюз для Украины не банкомат

29.09 Порошенко заболел Covid-19

29.09 Новый план Ермака. Зачем Зеленский хочет сделать главными по ОРДЛО Тищенко и Медведчука

29.09 Рада отложит создание прозрачной системы для концессий до 2022 года

29.09 «Парламентский формат» для Донбасса: Станет ли Тищенко конкурентом Медведчука

29.09 Коалиция или перевыборы: Как на Банковой будут спасать Зе-команду

28.09 От демаршей до подполья. Как «слуги народа» измываются над когда-то родной партией

28.09 Бывший министр финансов Данилюк возглавил набсовет Национального депозитария

28.09 Предвыборные скандалы в ОПЗЖ. Как трещит изнутри партия Медведчука, Бойко и Рабиновича

28.09 Вдогонку за Донецком. Зачем Пасечник ввел блокаду Луганска

25.09 «Режим тишины» с постоянными взрывами: Какую мину заложили боевики под рейтинг «Слуги народа»

25.09 Вице-президент Еврокомиссии о встрече с Зеленским: Евросоюз – не банкомат, нужно проводить реформы

18:09 80% фишинговых сайтов, выявленных во 2 квартале 2020 года, использовали SSL-сертификаты

16:53 «Дія»: Теперь своим техпаспортом можно поделиться с другим водителем — Минцифры

16:03 Проблемы беспилотного подразделения Uber: Беспилотник не может проехать и километра, несмотря на $2,5 млрд инвестиций

14:38 Epic и Apple отказались от присяжных и настояли на рассмотрении судом дела о Fortnite

12:50 6,7 секунды до «сотни» и лонч-контроль: представлен Ford Puma ST

12:37 Смартфон LG Wing 5G с поворотным экраном оценён в $999. Продажи начнутся 15 октября

08:42 Первый в мире ноутбук с гибким экраном — Thinkpad X1 Fold — уже можно заказать за $2499

29.09 EA Play войдёт в состав консольной подписки Xbox Game Pass Ultimate 10 ноября

29.09 В IDC считают, что к 2024 году те или иные средства автоматизации будут в половине выпускаемых машин

29.09 Amazon представила технологию распознавания ладони, которая будет использоваться для бесконтактной оплаты

29.09 Audi назвала спецверсию R8 в честь Нюрбургринга

29.09 Окружной судья США раскритиковала иск Epic Games к Apple и рекомендовала рассмотреть дело в суде присяжных

29.09 Microsoft разрешила играть в игры Xbox с помощью iPhone

28.09 Google закручивает гайки для Netflix, Spotify и Tinder

28.09 Появились первые обзоры Xbox Series X. Консоль очень быстрая и тихая

24.09 Богатейшим человеком Китая стал владелец Nongfu Spring Джонг Шаншан

23.06 Как пережить кризис: 5 рекомендаций для SEO-агентств и фрилансеров

24.04 Amazon использовала данные независимых продавцов для создания собственных бестселлеров

26.03 Рекламный рынок во время пандемии. Что происходит в украинской рекламе и чего ждать завтра

24.03 Как достучаться до тех, кто не любит Facebook

10.02 Специалисты прогнозируют рост рынка коммерческого PR в этом году на 5-12%

07.02 Лучшая автомобильная реклама Супербоула-2020

12.12 Крупнейшие финансисты мира назвали основателя Amazon Безоса бизнесменом десятилетия

26.11 Facebook будет платить пользователям за их данные

05.11 Четырехдневная рабочая неделя повысила производительность на 40% - Microsoft Japan

29.10 10 компаний Китая, вызывающих восхищение

23.10 Глава Nvidia — самый эффективный руководитель в мире

18.10 Грядёт революция в рекламе. Искусственный интеллект сможет дорисовывать рекламу в уже готовом видео

20.09 Где платят больше всего: топ-10 компаний мира

10.09 Основатель Alibaba Джек Ма уходит в отставку

теги

Apple, Aston Martin, Audi, bitcoin, BMW, Credit Suisse, Deutsche Bank, Facebook, Ford, Google, Huawei, Jaguar, Lamborghini, Lenovo, LG, Mercedes-Benz, Microsoft, Porsche, Samsung, Tesla, Toyota, Volkswagen, Volvo, Xiaomi, Англия, Белоруссия, Венесуэла, Газпром, ЕС, Казахстан, Китай, Молдова, Россия, США, Туркменистан, Турция, акции, депозитные ставки, золото, ипотека, кредит, межбанк, облигации, прогноз, форекс

ТОП-НОВОСТИ

ПОДПИСКА НА НОВОСТИ

 

Это интересно