Фінансові новини
- |
- 25.05.26
- |
- 04:43
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Український ринок с/г техніки суттєво скоротився проти довоєнного періоду - науковці
11:39 20.09.2023 |

Український ринок сільськогосподарської техніки у 2022 році істотно скоротився порівняно з 2021 роком, повідомив Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" (ННЦ ІАЕ).
"До початку війни ринок сільськогосподарської техніки України був насичений найрізноманітнішою технікою, однак агресія Росії призвела до докорінних змін у забезпеченні аграрного виробництва сільгосптехнікою. Значна частина вітчизняних підприємств-виробників зруйнована, залишилася на окупованій території або перебуває в прифронтовій зоні, що значно скоротило обсяги надходження агротехніки на ринок", - пояснив ситуацію старший науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ ІАЕ Ярослав Навроцький.
Згідно з повідомленням, у кількісному вираженні машин і обладнання для підготовки або обробітку ґрунту в країні зменшилося на 35-40%, у вартісному - на 50-55%; машин для збирання, обмолоту сільгоспкультур відповідно на 30-35 та 40-45%, а також тракторів - на 45-50% і 40-45%.
У структурі імпорту також спостерігаються негативні тенденції, стверджують науковці.
Імпорт тракторів у 2022 році скоротився на 45,5% (із 30622 до 16689 од.) порівняно з 2021 роком, комбайнів зернозбиральних - на 30,5% (із 3029 до 2104 од.), техніки для сівби - на 34,6% (із 6825 до 4465 од.), борін дискових - на 45,7% (з 819 до 445 од.), культиваторів - на 39,0% (з 61525 до 37523 од.), косарок навісних і причіпних - на 27,8% (з 8571 до 6185 од.) тощо.
У вартісному вираженні скорочення відбулося: тракторів - на 42,7% (з $548,5 млн до $314,4 млн), комбайнів зернозбиральних - на 37,5% (з $283,8 млн до $177,4 млн), техніки для посіву- на 51,9% (з $165, 7 млн до $79,8 млн), борін дискових - на 51,2% (з $30,7 млн до $15,0 млн), культиваторів - на 44,8% (з $53,5 млн до $29,5 млн), косарок - на 55,0% (з $8,6 млн до $3,9 млн).
"Водночас у 2022 році спостерігалося значне (на 37,2%) зростання імпорту плугів у кількісному виразі. Якщо за 2021 рік було ввезено лише 2026 од. цього виду агротехніки, то 2022 року - 2779 од. Їхня митна вартість у 2022 році значно зменшилася - на 56,5% порівняно із 2021 роком", - наголосив Навроцький.
За його інформацією, через зростання імпорту дешевих плугів до мінітракторів і мотоблоків, зокрема китайського виробництва, суттєво змінилося співвідношення між кількістю та вартістю ввезеної техніки.
Крім того, у ННЦ ІАЕ зазначили, що найбільше падіння відбулося в категорії тракторів потужністю 37-75 кВт - 64,6% у кількісному та 60,4% у вартісному, а також у категорії тракторів потужністю 75-130 кВт - 53,3 та 44,7% відповідно. Найменше скорочення імпорту тракторів - у категорії потужністю 25-37 кВт - 24,8% і 25,6% відповідно. Найбільше зросла середня митна вартість трактора в категорії потужністю 37-75 кВт - з $14,9 тис. до $16,7 тис. (+12,0%). Крім того, відбулося помітне зростання митної вартості в категоріях тракторів потужністю 75-130 кВт - з $33,48 тис. до $37,15 тис. (+10,9%), а також у категорії до 18 кВт - з $2,33 тис. до $2,49 тис. (+6,9%) за одиницю.
Водночас частка б/в техніки в категорії тракторів потужністю 75-130 кВт зросла з 7,1% до 8,7% у кількісному вираженні та з 3,7% до 4,9% у вартісному, а в категорії понад 130 кВт - з 17,9% до 18,5% у кількісному вираженні та з 10,1% до 11,2% у вартісному відповідно, пояснюють науковці.
Подоланню негативних наслідків впливу повномасштабного вторгнення на територію України на ринок сільгосптехніки та матеріально-технічне забезпечення агровиробництва сприятиме поліпшення інвестиційного клімату та залучення іноземних партнерів до організації спільного виробництва техніки, а також реалізація протекціоністської політики задля захисту внутрішнього виробництва, переконані в ННЦ ІАЕ.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Держдепартамент США ухвалив рішення
схвалити можливий продаж Україні обладнання для зенітно-ракетного
комплексу HAWK. Орієнтовна вартість пакета становить 108,1 млн доларів.
Суд у Казахстані дозволив примусове стягнення з російського Газпрому
$1,4 млрд на користь НАК "Нафтогаз України" за рішенням міжнародного
арбітражу, повідомив голова правління компанії Сергій Корецький.
Україна та Європейський Союз парафували текст Меморандуму про
взаєморозуміння щодо макрофінансової допомоги на суму 8,35 млрд євро в
рамках 90-мільярдного кредиту ЄС.
Що
ж так налякало багатьох правозахисників та юристів? Ми зібрали найбільш
скандальні, на думку критиків, статті, що з'явилися у новому Цивільному
кодексі.
З 15 липня 2026 року в Києві планують запровадити нові тарифи на проїзд у
комунальному громадському транспорті. Разовий квиток коштуватиме 30
гривень - майже в чотири більше, ніж зараз, повідомила пресслужба КМДА.
Українська бізнес-делегація відвідає Белград 19-21 травня 2026 року в
рамках візиту до Сербії віцепрем'єра України Тараса Качки, повідомила
Торгово-промислова палата України.
Металургійні підприємства України в квітні 2026 року зменшили
виробництво сталі на 25,3% порівняно з аналогічним періодом 2025 року -
до 517 тис. тонн з 692 тис. тонн, та на 26,3% до попереднього місяця,
коли було вироблено 702 тис. тонн.
У п'ятницю, 22 травня, середня ціна на бензин
марки А-95 зросла на 9 коп. до 75,57 грн/л, на дизельне пальне -
знизилася на 8 коп. до 87,3 грн/л.
"Увесь економклас, що продавався раніше за $30 000-35 000, підтягнувся
до планки 2 млн гривень, тобто $40 000-45 000", - пояснює і директорка
АН Dodomu Ірина Шапка.
Приїзд місії Міжнародного валютного фонду (МВФ) до Києва для першого
перегляду чотирирічної програми розширеного фінансування EFF на $8,1
млрд очікується в середу, 27 травня, повідомив міністр фінансів Сергій
Марченко.
Виробники електроенергії на об'єктах розподіленої генерації зможуть
укладати прямі двосторонні договори (РРА) зі споживачами без
обов'язкового проведення електронних аукціонів з продажу
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зареєструвала
звіт про результати емісії акцій "Київміськбуду" без здійснення
публічної пропозиції.
ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" у середу, 20
травня, вперше з січня 2022 року здійснила продаж природного газу на
"Українській енергетичній біржі".
Поки світовий авторинок лихоманить від китайської експансії та
падіння попиту на дорогі «електрички», старі німецькі друзі вирішили
триматися разом.
Японські дослідники створили бездротову систему зв'язку зі швидкістю передачі даних 112 Гбіт/c в діапазоні 560 ГГц.
Новий звіт "Американського індексу задоволеності клієнтів" (American
Customer Satisfaction Index, ACSI) свідчить про поразку Apple iPhone на
власній території. Користувачі Samsung Galaxy більш задоволені своїми
смартфонами.
Google додала до AI Studio
можливість створювати нативні Android-застосунки за текстовим описом.
Сервіс автоматично генерує Kotlin-код і використовує Jetpack Compose для
інтерфейсу.
Microsoft вирішила відмовитися від кодів підтвердження, надісланих
через SMS, для персональних акаунтів. Натомість компанія пропонує
користувачам використовувати опції без паролів, включно з ключами
доступу (passkeys). Про це сповіщає Windows Latest.
На Google I/O 2026 у Маунтін-В'ю компанія Google представила найбільше
переосмислення Search за останні роки. AI Mode тепер працює на Gemini
3.5 Flash і отримав три принципово нові можливості: фонові інформаційні
агенти, кастомні міні-застосунки та Universal Cart - єдиний агентний
кошик для покупок.
Цього літа Google почне розгортати Gemini Intelligence для
Android-пристроїв, однак нові ШІ-функції мають настільки високі системні
вимоги, що скористатись ними зможуть лише власники найпотужніших
смартфонів.