Авторизация

Ім'я користувача:

Пароль:

Новини

Топ-новини

Фінансові новини

Фінанси

Банки та банківські технології

Страхування

Новини економіки

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий комплекс

Право

Міжнародні новини

Україна

Політика

Бізнес

Бізнес

Новини IT

Транспорт

Аналітика

Фінанси

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий ринок

Політика

Міжнародна аналітика

Бізнес

Прес-релізи

Новини компаній

Корирування

Курс НБУ

Курс валют

Курс долара

Курс євро

Курс британського фунта

Курс швейцарського франка

Курс канадського долара

Міжбанк

Веб-майстру

Інформери

Інформер курсів НБУ

Інформер курс обміну валют

Інформер міжбанківські курси

Графіки

Графік курсів валют НБУ

Графік курс обміну валют

Графік міжбанківській курс

Експорт новин

Інформація про BIN.ua

Про сайт BIN.ua

Реклама на сайті

Контакти

Підписка на новини

Банкіри очікують збереження Нацбанком облікової ставки 13% через прискорення інфляції

14:54 24.07.2024 |

Фінанси, Економіка

 

Опитані агентством "Інтерфакс-Україна" банкіри переважно очікують збереження облікової ставки Національним банком України (НБУ) 25 липня на поточному рівні 13% річних.

"Ми очікуємо, що НБУ залишить незмінною облікову ставку на рівні 13%, головним чином спираючись на дані інфляції за червень, яка відчутно прискорилася. Якщо до цього шанси на зниження облікової ставки ще на 50 б.п. (до 12,5% - ІФ-У) виглядали досить високими, то після виходу інфляційної статистики, на нашу думку, різко знизилися", - сказав головний експерт з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій.

Директор департаменту казначейства та фондових ринків головного фінансового управління Правекс Банку Артем Красовський також вважає, що регулятор, найімовірніше, залишить облікову ставку без змін у зв'язку зі зростанням інфляції, яке базується на підвищенні комунальних тарифів, податків і акцизів, а також на девальвації національної валюти. Однак банкір все ж не виключає зниження ставки на 0,5 в.п.

"Здається вірогідним, що НБУ або тимчасово призупинить пом'якшення політики і спостерігатиме за подальшою інфляційною динамікою, або здійснить символічне зниження на 0,5 відсоткових пункту", - зазначив Красовський.

Зі свого боку голова правління Юнекс Банку Іван Світек схиляється до думки, що НБУ збереже ставку на рівні 13% річних на завтрашньому засіданні.

Він зазначив, що зростання споживчих цін до попереднього місяця на 2,2% є високим показником, хоча загалом інфляція ще не сягнула цільового орієнтира центробанку в 5% і перебуває нижче траєкторії його квітневого прогнозу.

"Це дає підстави говорити про досить високу ймовірність - до 30% - зниження ставки на 0,5% під час липневого перегляду", - вважає голова Юнексу.

Водночас Світек також наголосив, що потенційне підвищення податків, перегляд комунальних тарифів, повна трансмісія підвищених тарифів на е/е і подорожчання долара можуть створювати значний тиск на ціни.

"Я навіть не виключаю, що НБУ може ухвалити рішення про збільшення облікової ставки на 0,5%. На користь цієї гіпотези можна навести зростання популярності найкоротших ОВДП в останні кілька тижнів. Схоже, ринок не вірить у перспективу подальшого скорочення ставок і навіть чекає корекції", - аргументував він своє припущення.

Найбільшу впевненість у зниженні облікової ставки продемонстрував голова правління ОТП Банку Володимир Мудрий.

"НБУ з великою ймовірністю перегляне облікову ставку до рівня 12,5%. Адже навіть з урахуванням того, що річна інфляція в червні зросла з 3,3% до 4,8%, вона досі залишається нижчою від рівня, прогнозованого Національним банком України, а пом'якшення облікової ставки сприятиме більш швидкому відновленню кредитування та економіки в цілому", - пояснив він свою позицію.

Мудрий допускає зниження облікової ставки до кінця поточного року до рівня 10,5-11,5% річних, водночас акцентувавши увагу на суттєвих воєнних та інфляційних ризиках, які можуть вплинути на рішення НБУ.

"З урахуванням очікуваного прискорення інфляції навряд чи НБУ опустить облікову ставку нижче рівнів 12-13% на кінець цього року", - поділився своїми прогнозами Красовський з Правексу.

Колодій з Райфу очікує зниження ставки до кінця року до 12,5% річних.

"Я не дуже вірю в зниження облікової ставки до кінця року. Фактичні та потенційні інфляційні ризики посилюються, що звужує простір для пом'якшення дизайну монетарної політики. Більш вірогідним мені навіть видається збільшення ставки до кінця року в межах 1-2 в.п.", - поділився думкою щодо подальшої динаміки ставки Світек з Юнексу.

Щодо змін в операційному дизайні монетарної політики, то в Райффайзені бачать простір для звуження діапазону ставок тримісячних ДС і ДС-овернайт ще на 100 базисних пунктів (б.п.). Колодій припускає, що звуження може здійснюватися "кроками по 50 б.п.", але не впевнений, що це може статися безпосередньо завтра.

У березні 2024 року правління НБУ ухвалило рішення знизити ставку за 3-місячними ДС і кредитами рефінансування на 1,5 в.п. - відповідно з 19% до 17,5% річних і з 21% до 19,5% річних, тоді як облікову було знижено з 15% до 14,5% річних. Таким чином, діапазон між 3-місячним ДС і ДС-овернайт скоротився із 400 б.п. до 300 б.п.

"Революційних змін у дизайні монетарної політики та впровадженні третього етапу Стратегії валютної лібералізації НБУ найближчим часом я не очікую, і наразі ключовий фокус НБУ спрямований на оптимізацію валютного регулювання, підтримку економічної активності та захист інтересів учасників фінансового ринку", - упевнений голова правління ОТП Мудрий.

Красовський вважає зміни в опердизайні під час липневого засідання малоймовірними. Незважаючи на те, що на минулому засіданні члени комітету монетарної політики НБУ обговорювали можливість зниження прибутковості тримісячних ДС і ухвалили рішення повернутися до розгляду цього питання під час липневого засідання, банкір зазначає високі ризики, що перешкоджають цьому.

"На тлі погіршення інфляційних очікувань, а також девальвації національної валюти, яка спостерігається останніми днями, імовірно, НБУ поки що утримається від таких кроків. Це потрібно для збереження привабливості гривневих депозитів та уникнення додаткового девальваційного тиску", - пояснив Красовський.

Голова правління Юнексу дотримується думки про збереження поточного опердизайну монетарної політики в липні.

Як повідомлялося, правління Нацбанку ухвалило рішення знизити облікову ставку на 0,5 в.п. - до 13,0% річних із 14 червня 2024 року. Це рішення підтримала переважна більшість - 9 із 11 - членів комітету монетарної політики на засіданні 12 червня, інші пропозиції були опустити її до 12,5% і зберегти на рівні 13,5%.

На тому ж засіданні семеро членів зазначеного комітету поділилися прогнозами щодо наявності потенціалу для зниження облікової ставки ще на 0,5-1 в.п. - до рівня 12,5-12% річних до кінця 2024 року, тоді як четверо висловили думку, що потенціал для її зниження вже вичерпано.

За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Ключові теги: прогноз
 

ТЕГИ

Курс НБУ на завтра
 
за
курс
uah
%
USD
1
41,2860
 0,0327
0,08
EUR
1
43,4659
 0,0976
0,22

Курс обміну валют на сьогодні, 10:38
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,0140  0,01 0,02 41,6412  0,01 0,03
EUR 43,4060  0,07 0,16 44,1516  0,07 0,15

Міжбанківський ринок на сьогодні, 11:33
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,2700  0,02 0,05 41,2800  0,01 0,02
EUR -  - - -  - -

ТОП-НОВИНИ

ПІДПИСКА НА НОВИНИ

 

Бізнес