Фінансові новини
- |
- 09.01.25
- |
- 15:33
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
НБУ з 11 вересня підвищує нормативи обов'язкового резервування за терміновими вкладами юридичних осіб
23:54 09.08.2023 |
Національний банк України з 11 вересня 2023 року підвищує обов'язкові резерви за строковими коштами та вкладами юридичних осіб (крім інших банків) у гривні з 0% до 10%, а в іноземній валюті - з 10% до 20%, зрівнюючи їх з нормативами щодо коштів до запитання та коштів на поточних рахунках.
"Це необхідно, зокрема, для подальшої мінімізації ризиків структурного профіциту ліквідності у банківській системі та зниження ринкових спотворень", - йдеться у повідомленні НБУ у середу ввечері.
Уточнюється, що відповідні зміни затверджено рішенням правління Національного банку України від 9 серпня №275.
Регулятор нагадав, що обов'язкові резерви - один із традиційних інструментів центральних банків: банк зобов'язаний зарезервувати на своєму кореспондентському рахунку кошти в обсязі, що визначається як певний відсоток від його зобов'язань (норматив резервування) та враховує частку обов'язкових резервів, яку банк покриває за рахунок бенчмарк- ОВДП.
Відповідна сума має бути сформована в середньому за період резервування - місяць. Це дозволяє згладжувати можливі кон'юнктурні (непередбачувані) коливання ліквідності, одночасно забезпечуючи ефективне застосування самого інструменту за прямим призначенням - обмеження частини вільної ліквідності банківської системи.
З початку цього року Нацбанк уже тричі підвищував нормативи обов'язкового резервування, внаслідок чого вони зросли з 69,76 млрд. грн. до 11 січня до 293,0 млрд. грн. з 11 липня. Водночас НБУ дозволив до половини обов'язкових резервів формувати за рахунок бенчмарк-ОВДП (переважно з найдовшими термінами обігу), що створило додатковий попит на держоблігації та дозволило Мінфіну частково профінансувати держбюджет.
В останні місяці депозити юросіб зростають випереджаючими темпами порівняно з депозитами фізосіб, нормативи резервування за якими вищі: у гривні - 20% та у валюті - 30%.
Зокрема, у липні вклади юрособ збільшилися на 3,7%, або на 41,3 млрд грн - до 1 трлн 141,9 млрд грн, тоді як фізосіб - лише на 0,6%, або на 5,4 млрд грн, до 970,2 млрд. грн.
У тому числі гривневі депозити юросіб збільшилися за минулий місяць одразу на 5,2% - до 780,5 млрд грн, тоді як валютні - на 0,7%, до 362,4 млрд грн.
У фізосіб депозити у гривні у травні зросли на 1%, або на 6,7 млрд грн - до 640,4 млрд грн, тоді як у валюті скоротилися на 0,4% - до 327,7 млрд грн.
Станом на кінець червня термінові депозити нефінансових корпорацій становили 296,03 млрд. грн., тоді як до запитання - 561,5 млрд. грн. Підвищення резервування за ними на 10 процентних пунктів означає додаткове формування майже 30 млрд грн резервів та потенційний додатковий попит 15 млрд грн на бенчмарк-ОВДП.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :