Фінансові новини
- |
- 18.04.26
- |
- 14:23
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Бізнес вперше за рік позитивно оцінив перспективи свого фінансово-економічного розвитку
15:07 18.04.2025 |

Бізнес у першому кварталі 2025 році залишається оптимістичним щодо зростання ділової активності в наступні 12 місяців: індекс ділових очікувань (ІДО) зріс до 108,2% з 101,8% у четвертому кварталі минулого року, повідомив Національний банк України (НБУ).
"Учасники опитування поліпшили оцінки усіх складових індексу, найбільше - щодо загальних обсягів реалізації продукції та кількості працівників", - йдеться у пресрелізі, опублікованому в четвер.
Війна та її наслідки й надалі є ключовим фактором, що стримує зростання виробничих потужностей підприємств. Наголошується, що при цьому за останні два роки вплив дефіциту кваліфікованих кадрів зріс у 2,5 раза.
За результатами опитування, підприємства у 14 областях, незалежно від розміру, типу та сфери діяльності, очікували на пожвавлення ділової активності. Бізнес значно покращив очікування щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні на найближчі 12 місяців: баланс відповідей зріс до 15,6% порівняно з -1,4% у четвертому кварталі 2024 року.

"Активізацію виробництва очікували респонденти з 13 областей, представники всіх видів і напрямів економічної діяльності, а також розміру за кількістю працівників", - зазначають в НБУ. Найоптимістичнішими були великі компанії, підприємства переробної галузі та експортери.
Уперше за останній рік респонденти дали позитивну оцінку перспективам фінансово-економічного розвитку своїх підприємств на найближчі 12 місяців: баланс відповідей склав 4,7% проти -1,2% у четвертому кварталі. Поліпшення очікувань зафіксовано серед більшості галузей, особливо у будівництві та переробній промисловості. Водночас учасники опитування з секторів торгівлі, транспорту та зв'язку залишаються налаштованими песимістично.
В той же час, як свідчать відповіді респондентів, інфляційні очікування бізнесу стали більш песимістичними: у I кварталі прогнозована річна інфляція на наступні 12 місяців зросла до 11,5% порівняно з 10,3% у попередньому кварталі. При цьому 60,3% респондентів очікували інфляцію понад 10%.
"Пом'якшилися негативні оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств: баланс відповідей становив "мінус" 3,4% порівняно з "мінус" 6,1% у ІV кварталі", - зазначає НБУ.
Учасники опитування суттєво покращили очікування щодо змін у реалізації продукції, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку: баланси відповідей зросли до 20,7% і 19,5%, тоді як в IV кварталі ці показники становили 9,0% та 7,7% відповідно.
Збільшення обсягів реалізації в цілому прогнозували представники всіх видів економічної діяльності, зокрема переробної промисловості, сільського господарства та інших напрямів. Щодо експорту - позитивні очікування переважали серед підприємств агросектору, переробки, торгівлі, транспорту, зв'язку та інших галузей.
Також респонденти покращили оцінки щодо інвестицій у машини, обладнання та інвентар - баланс відповідей зріс до 13,4 з 9,3% у попередньому кварталі. Вперше за три роки позитивною стала оцінка інвестицій у будівництво - 2,7% проти -1,6% раніше.
Підприємства, що отримують іноземні інвестиції, посилили свої очікування щодо їх зростання упродовж наступного року: баланс відповідей зріс до 17,2% із 10,6%. Найвищий оптимізм продемонстрували компанії енергетичного сектору, водопостачання та добувної промисловості. Водночас частка підприємств, які планують залучати іноземні інвестиції, знизилася до 19,2% проти 21,6% у попередньому опитуванні.
Негативні очікування щодо кількості працівників на підприємствах помітно пом'якшилися: баланс відповідей скоротився до -0,6% з -6,6% у IV кварталі. Зростання зайнятості прогнозували підприємства у сферах добувної промисловості, будівництва, агросектору, переробки та інших видів діяльності. Натомість песимізм зберігався у компаній торгівлі, транспорту, зв'язку, енерго- та водопостачання.
Респонденти очікують прискорення зростання витрат на оплату праці одного працівника - баланс відповідей сягнув 60,1% проти 56,5% у попередньому кварталі.
Для 81,6% респондентів воєнні дії залишаються головним чинником, що сприяє зростанню інфляції. Крім того, опитані відзначили посилення впливу таких факторів, як зростання грошової маси в економіці, ціни на світових ринках, соціальні видатки бюджету, виробничі витрати та податкові зміни.

Водночас уже другий квартал поспіль спостерігається зниження впливу валютного чинника - загалом на 5,4 в. п., до 70%. Середній курс долара, якого респонденти очікують через рік, становить 44,23 грн/$1, тоді як і минулому кварталі респонденти очікували 44,42 грн/$1. При цьому 61,6% опитаних прогнозують курс у межах 42,01-45,00 грн/дол. США.
На тлі зростання потреби в позиковому фінансуванні (до 38,1% проти 33,5%), частка компаній, що планують брати банківські кредити, залишилася майже незмінною - 35,2% (у IV кварталі - 35,0%). Більшість підприємств, як і раніше, віддають перевагу кредитам у гривні - 80,9% проти 84,8% раніше. Основною перепоною для залучення кредитів залишаються високі відсоткові ставки - 49,4% респондентів вказали саме на це. Водночас зросла частка компаній, які мають альтернативні джерела фінансування - до рекордних 44,2% (раніше - 42,1%).
Уже третій квартал поспіль респонденти повідомляють про покращення умов доступу до банківських кредитів - баланс відповідей становив 17,3% (у IV кварталі - 16,3%).
Натомість частка підприємств, що планують залучати фінансування за кордоном, зменшилася до 7,1% порівняно з 8,5% у попередньому опитуванні.
Квартальне опитування проводилося з 3 лютого по 3 березня 2025 року. В опитуванні взяло участь 670 підприємств із 21 регіону країни.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Перший транш військової допомоги Україні, яка буде передана в рамках
кредиту ЄС на суму в 90 млрд євро, буде спрямований на закупівлю дронів
українського виробництва.
Партнери України за підсумками засідання Контактної групи з питань
оборони України (у форматі «Рамштайн») 15 квітня вирішили виділити для
Києва чотири мільярди доларів на посилення ППО і понад півтора мільярда
доларів - на безпілотники.
Велика Британія надасть Україні новий пакет оборонної допомоги, який
передбачає щонайменше 120 тисяч дронів цього року, заявив британський
уряд 15 квітня.
Під час українсько-німецьких урядових консультацій 14 квітня в Берліні
німецька компанія Quantum Systems оголосила про створення двох
додаткових спільних підприємств у рамках ініціативи «Будуй з Україною».
Україна та Німеччина підписали три угоди в оборонній сфері на чотири
мільярди євро. Вони спрямовані на посилення ППО, розвиток далекобійних
спроможностей та спільне виробництво дронів.
На початку 2026 року Національний банк України вперше зробив окремий
список небанківських фінансових компаній, які суттєво впливають на
ринок.
АЗОВ.ONE та Obmify оголосили спільний збір: чим допомогти, як підтримати, куди підуть гроші. Донатьте і беріть участь у розіграші за посиланням в статті
У 2025-2026 роках інтерес до купівлі будинків в Україні демонструє поступове відновлення після просідання на початку 2024 року.
Ціни на нафту знижуються в п'ятницю завдяки надіям на врегулювання конфлікту на Близькому Сході.
У січні - березні 2026 року позичальники банків, що ліквідуються Фондом
гарантування вкладів фізичних осіб, за програмами реструктуризації
кредитів погасили 55,2 млн грн боргів.
У четвер, 16 квітня, середня ціна на бензин
марки А-95 знизилася на 3 коп. до 73,12 грн/л, на дизельне пальне - на 1
коп. до 91,39 грн/л.
Підйом цін на нафту посилився в четвер на побоюваннях, що переговори про
врегулювання збройного конфлікту на Близькому Сході не призведуть до
швидкого відновлення поставок палива на світовий ринок.
Прем'єр-міністр України Юлія Свириденко провела зустріч із міністром
фінансів США Скоттом Бессентом, під час якої сторони обговорили
фінансову та енергетичну ситуацію в Україні, а також вплив подій на
Близькому Сході на світові ринки.
Microsoft пришвидшила початкове налаштування Windows 11 (OOBE): як
зазначає Neowin, тепер дозволено пропускати обов'язкові оновлення, коли
систему запускають вперше на новому ПК.
Компанія SiFive, заснована у 2015 році інженерами з Каліфорнійського
університету в Берклі, які розробили проєкт мікросхеми з відкритим
вихідним кодом, залучила додаткові $400 млн у рамках раунду
фінансування, який перевищив пропозицію, оцінивши компанію в $3,65 млрд
Південна Корея вводить універсальний базовий доступ до мобільного
інтернету для громадян на швидкості до 400 Кбіт/с, повідомляє The
Register з посиланням на місцеву владу.
Криптоіндустрія прискорює розробку рішень для протидії потенційним
атакам квантових комп'ютерів.
Експорт електромобілів та гібридних авто з Китаю в березні цього року
зріс більш ніж удвічі, до рекордного рівня, оскільки глобальний
енергетичний шок, спричинений війною в Ірані, відновив інтерес до
електрокарів.
Amazon оголосила про плани запустити власний супутниковий
інтернет-сервіс Leo у середині 2026 року. Про це повідомив генеральний
директор компанії Енді Джессі у щорічному листі до акціонерів, пише
Engadget.
Схоже, епоха, коли мобільні процесори скромно тулилися в тіні
настільних рішень, остаточно добігає кінця. MediaTek, яка останні кілька
років активно витісняє конкурентів з преміального сегмента, готує
справжнього монстра - Dimensity 9600 Pro.