Авторизация

Ім'я користувача:

Пароль:

Новини

Топ-новини

Фінансові новини

Фінанси

Банки та банківські технології

Страхування

Новини економіки

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий комплекс

Право

Міжнародні новини

Україна

Політика

Бізнес

Бізнес

Новини IT

Транспорт

Аналітика

Фінанси

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий ринок

Політика

Міжнародна аналітика

Бізнес

Прес-релізи

Новини компаній

Корирування

Курс НБУ

Курс валют

Курс долара

Курс євро

Курс британського фунта

Курс швейцарського франка

Курс канадського долара

Міжбанк

Веб-майстру

Інформери

Інформер курсів НБУ

Інформер курс обміну валют

Інформер міжбанківські курси

Графіки

Графік курсів валют НБУ

Графік курс обміну валют

Графік міжбанківській курс

Експорт новин

Інформація про BIN.ua

Про сайт BIN.ua

Реклама на сайті

Контакти

Підписка на новини

Європа збирається в Орбана обговорити Україну, Грузію і США

 

П'ятий саміт Європейської політичної спільноти (ЄПС) збереться в Будапешті, оскільки Угорщина до кінця 2024 року за ротацією головує в Раді ЄС. На саміт запрошені лідери Європейського Союзу, його країн-членів та інших європейських держав. Загалом заплановано участь 47 країн, серед яких Україна, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан.

Росії та Білорусі, які перебувають під західними санкціями за війну РФ проти України і грубі порушення прав людини, у списку запрошених немає і ніколи не було, адже новий формат ЄПС було засновано 2022 року саме у відповідь на повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Гостей у Будапешті приймає прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, якого журналісти на попередньому брифінгу в Брюсселі дипломатично називали "непередбачуваний господар" саміту. Вони безуспішно намагалися з'ясувати у європейських чиновників, чи є гарантія, що саміт обійдеться без неприємних сюрпризів, наприклад, підключення через відеозв'язок незапрошених керівників урядів і держав. До речі, акредитацію співробітники ЗМІ теж отримали в останню мить - за півтора дня до початку заходу: деякі були в Будапешті навіть раніше, ніж угорська сторона опублікувала подробиці про саміт і підтвердження допуску до нього.

Напередодні загальноєвропейської зустрічі у США переміг Трамп

На порядку денному ЄПС три зовнішньополітичні теми: трансатлантичні відносини після виборів у США, ситуація в Грузії та війна в Україні. Напередодні саміту фактичну перемогу на виборах здобув кандидат від республіканців Дональд Трамп, з чим його привітали лідери Євросоюзу та його країн, закликавши продовжувати тісну співпрацю на основі спільних цінностей та партнерства, що історично сформувалося.

"Цей зв'язок глибокий, він корениться в нашій спільній історії, прихильності до свободи і демократії, а також у спільних цілях щодо забезпечення безпеки і можливостей для всіх, - заявила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen), привітавши Трампа. - Давайте разом працювати над трансатлантичним партнерством, яке й надалі приноситиме користь нашим громадянам".

У дипломатичних колах Брюсселя перемогу Трампа сприйняли спокійно й без здивування. "Члени Євросоюзу були до цієї новини готові", - сказав на умовах анонімності один із дипломатів країн ЄС, додавши, що Євросоюз - "більше не слабка молодша сестра США" і готовий самостійно справлятися з викликами та захищати свої цінності.

Зі свого боку, високопоставлений чиновник на брифінгу в Брюсселі також на умовах анонімності наголосив, що головне - "зберігати спокій і зосередитися на тому, що на нас чекає", а одним з основних меседжів Євросоюзу для США, крім важливості трансатлантичних відносин, буде "необхідність для Європи бути самостійною".

"Ми вже не у 2020 або 2016 році: ми впевненіші в собі, у нас є більш чітка лінія щодо свого порядку денного, і тепер ми знаємо, чого очікувати. Нам потрібно знайти спосіб продовжувати співпрацювати (зі США. - Ред.) і не панікувати", - заявив чиновник, вказавши, що настав час для ЄС дивитися не на Вашингтон, а на себе.

Допомога Україні: за ким піде Європа?

Він також наголосив на тому факті, що результат голосування в Сполучених Штатах - один із ключових факторів для визначення подальшої лінії щодо підтримки України, і на саміті її обговорюватимуть з урахуванням перемоги Трампа. США - лідер з наданої Україні допомоги, на другому місці - Євросоюз, на третьому - Німеччина. Якщо Трамп вирішить більше не допомагати Україні, яка відбиває російську військову агресію, то "лінія ЄС залишиться незмінною - підтримувати Україну", запевнив високопоставлений європейський чиновник. Він не виключив, що в Європі можуть на цьому тлі не піти тим самим шляхом, а навпаки - збільшити допомогу Києву. "Але чи будуть усі 27 членів Євросоюзу продовжувати цю лінію - інше питання", - сказав високопоставлений чиновник ЄС 5 листопада.

Він нагадав, що від початку повномасштабного російського вторгнення ЄС вдавалося зберегти єдність щодо підтримки України, однак одноголосності в блоці немає. Саме Угорщина, яка приймає саміт ЄПС, блокує рішення Євросоюзу щодо допомоги Києву і виступає з односторонніми ініціативами, не узгодженими з Брюсселем.

Дискусія щодо Грузії буде запеклою

Серед таких акцій - не тільки "турне за мир" Віктора Орбана, а й поїздка угорського прем'єра до Грузії до оголошення офіційних результатів виборів. Орбан активно підтримує правлячу партію "Грузинська мрія", яка привела країну - кандидата на вступ до ЄС до де-факто заморожування процесу євроінтеграції. При цьому єдиної позиції щодо легітимності її перемоги на жовтневих виборах у Євросоюзу поки що немає - її належить виробити на саміті ЄПС.

"У Європейській раді існують різні думки - одні вимагають розслідування порушень на виборах, інші кажуть, що вибори мають бути визнані", - сказав високопоставлений чиновник у Брюсселі. Спостерігачі очікують запеклих дискусій і жорстких формулювань, проте вважають запровадження санкцій малоймовірним з огляду на позицію Орбана щодо Тбілісі та його "звичку блокувати". Інші інструменти в розпорядженні Брюсселя - наприклад, припинення фінансування решти спільних із грузинським урядом спрямованих на реформи програм і скасування безвізу не вимагають консенсусу. Однак у Брюсселі неодноразово говорили про те, що не хочуть карати грузинський народ, який прагне до Євросоюзу. Конкретні рішення ухвалять на Раді ЄС із закордонних справ пізніше в листопаді, оскільки зустріч лідерів на ЄПС неформальна, а тема Грузії стоїть на порядку денному робочої вечері.

Шоста зустріч ЄПС відбудеться навесні 2025 року в Албанії. До цього саміти проводилися в Чехії, Молдові, Іспанії та Великій Британії з частотою раз на півроку. Саміт приймають по черзі країни, які головують у Раді ЄС, і ті, що не входять до Євросоюзу. У Брюсселі цінують цей формат за численні дискусії, які формують перебіг подальших дебатів уже всередині ЄС, і за можливість провести зустрічі щодо окремих країн і тем, наприклад Молдови, врегулювання конфлікту між Вірменією та Азербайджаном. "Це частина міжнародних відносин, це роль наших лідерів. Що частіше вони зустрічаються, то більше це згладжує відносини", - пояснив високопоставлений чиновник Євросоюзу.

За матеріалами: Deutsche Welle
Ключові теги: ЄС
 

ТЕГИ

Курс НБУ на сьогодні
 
за
курс
uah
%
USD
1
41,2860
 0,0327
0,08
EUR
1
43,4659
 0,0976
0,22

Курс обміну валют на вчора, 10:38
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,0140  0,01 0,02 41,6412  0,01 0,03
EUR 43,4060  0,07 0,16 44,1516  0,07 0,15

Міжбанківський ринок на вчора, 11:33
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,2700  0,02 0,05 41,2800  0,01 0,02
EUR -  - - -  - -

ТОП-НОВИНИ

ПІДПИСКА НА НОВИНИ

 

Бізнес