Фінансові новини
- |
- 15.12.24
- |
- 11:52
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
Падіння рубля: У Росію надходить дедалі менше валюти
23:59 13.12.2024 |
Це випливає з опублікованої Центробанком РФ попередньої оцінки платіжного балансу, передає The Moscow Times.
Як зазначається, основне джерело валюти зараз - це експорт, а він скорочується: $39,1 млрд у вересні, $36,6 млрд у жовтні та $32,2 млрд у листопаді.
Імпорт більш стабільний: $26,8, $27,5 млрд і $25,9 млрд відповідно.
Відтак, торговельний баланс - різниця між експортом та імпортом - скоротився майже вдвічі, з $12,4 млрд у вересні до $6,3 млрд у листопаді. Це мінімум із липня 2023 року, зазначають аналітики MMI.
Як оцінюють експерти російського "Райффайзенбанку", почасти це пояснюється сезонними чинниками: така картина характерна осені. Якщо виключити сезонність, імпорт останніми місяцями залишався в цілому стабільним, а експорт у листопаді знизився.
Їхній головний висновок - "збереження помірно-негативного тренду на зниження балансу товарів та послуг - з $11 млрд у березні до $6 млрд у листопаді", причому погіршення балансу відбувається переважно за рахунок скорочення експорту.
Втім, у аналітиків MMI виходять інші цифри - при експорті, що стагнує, імпорт знову пішов вгору, але висновок той самий: профіцит скорочується.
Росія ізольована від світових ринків капіталу, і профіцит торгівлі товарами - основне джерело валюти країни. З нього фінансується дефіцит у торгівлі послугами (закордонний туризм), погашення зовнішнього боргу, попит на іноземні активи з боку громадян та бізнесу: $6 млрд на місяць недостатньо, щоб задовольнити весь цей попит на валюту, "країна не може дозволити собі такий обсяг імпорту", зазначають експерти ММІ.
Однак плюс у торгівлі не обов'язково означає наявність відповідної суми валюти.
Між продажем товару (і відображенням у статистиці) та надходженням коштів минає час, і ця різниця зростає (зокрема через листопадові санкції), суттєва частка валютної експортної виручки не повертається до Росії, а та частина, що заведена в країну, продається не відразу.
До того ж значна частина торгівлі тепер іде, принаймні формально, у рублях.
У результаті, за даними ЦБ Росії, у листопаді чистий продаж валюти 29 найбільшими експортерами виявився мінімальним з липня 2023 року, і це багато в чому визначило листопадове ослаблення рубля.
Як повідомлялося, падіння курсу російського рубля прискорилося відтоді як Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) 21 листопада внесло до санкційних списків "Газпромбанк" та ще понад 50 російський банків, понад 40 російських реєстраторів цінних паперів і 15 посадовців фінансового сектору РФ.
OFAC також випустив окреме роз'яснення, яким попередив про ризик застосування санкцій за роботу із системою передачі фінансових повідомлень (СПФС) російського Центробанку, яку Кремль створив і використовує для ухилення від санкцій.
Зрештою, 26 листопада рубль вкотре оновив мінімум від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Центробанк РФ встановив офіційний курс долара США на 27 листопада на рівні 105,0604 руб. за день російська валюта втратила 1,2% вартості. Офіційний курс євро упав нижче позначки 110 руб.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :
У РУБРИЦІ
Бізнес
115 доларів США за кВт-год: акумуляторні батареї для електромобілів рекордно подешевшали з 2017 року |