Фінансові новини
- |
- 22.12.24
- |
- 09:34
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
| |
"Запам'ятайте, ніхто не може змусити вас почувати себе неповноцінним без вашого на те згоди" Елеонор Рузвельт |
У половині країн світу падає рівень демократії - IDEA
10:56 03.11.2023 |
У половині країн світу спостерігається падіння рівня демократії. Такого висновку дійшли автори щорічної доповіді "Глобальний стан демократії" дослідницького центру "Міжнародний інститут демократії та сприяння виборам" (IDEA), оприлюдненої у Стокгольмі у четвер, 2 листопада.
У половині зі 173 країн світу за останні п'ять років відбулося послаблення демократичних стандартів щонайменше в одній із галузей, констатують автори доповіді. За їхніми оцінками, ця негативна тенденція торкнулася і держав з історично сильною демократичною традицією в Європі, Азії та Північній Америці. "Багато усталених демократій переживають спад, (...) починаючи від зниження рівня рівності соціальних груп у США, свободи преси в Австрії і завершуючи доступом до правосуддя у Великобританії", - зазначається у доповіді.
У таких країнах, як Угорщина, Австрія та Перу, аналітики зафіксували політичний тиск на суди, що послаблювало верховенство права. А Росія, Білорусь, Азербайджан та Туреччина, за даними авторів доповіді, "відірвалися" від основної частини Європи - їхні показники щодо рівня демократії опинилися на набагато нижчому рівні, ніж середньоєвропейський.
"Рецесія демократії" у світі
За словами одного з авторів доповіді Майкла Рані, у 2023 році експерти вже вшосте поспіль зафіксували, що країн, де спостерігається послаблення демократії, у світі більше, ніж держав, де фіксують покращення у цій сфері. Спад рівня демократії у світі протягом останніх шести років є найтривалішою "рецесією демократії", яку в IDEA зафіксували від початку проведення таких досліджень у 1975 році, наголосив він.
Крім того, експерти вказують і на демократичний спад, пов'язаний з пандемією COVID-19. За словами Рані, і зараз, на базі даних, отриманих після піку пандемії, жодного "підйому" у цій сфері не спостерігається.
За оцінкою IDEA, спад рівня демократії у світі слід розглядати вкупі з кризою, викликаною зростанням вартості життя, зміною клімату, а також вторгненням Росії в Україну, що стали серйозними викликами для багатьох лідерів, які прийшли до влади через вибори.
Водночас у доповіді згадуються й деякі позитивні зміни. Так, у низці країн Центральної Європи, за оцінкою IDEA, покращилася ситуація в галузі верховенства права, а в низці африканських держав знизився рівень корупції та розширилася участь громадян у політичному житті.
IDEA ґрунтує свої індекси глобального стану демократії на понад 100 змінних та використовує чотири основні категорії - представництво, права, верховенство права та політична участь - для класифікації.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :