Авторизация

Ім'я користувача:

Пароль:

Новини

Топ-новини

Фінансові новини

Фінанси

Банки та банківські технології

Страхування

Новини економіки

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий комплекс

Право

Міжнародні новини

Україна

Політика

Бізнес

Бізнес

Новини IT

Транспорт

Аналітика

Фінанси

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий ринок

Політика

Міжнародна аналітика

Бізнес

Прес-релізи

Новини компаній

Корирування

Курс НБУ

Курс валют

Курс долара

Курс євро

Курс британського фунта

Курс швейцарського франка

Курс канадського долара

Міжбанк

Веб-майстру

Інформери

Інформер курсів НБУ

Інформер курс обміну валют

Інформер міжбанківські курси

Графіки

Графік курсів валют НБУ

Графік курс обміну валют

Графік міжбанківській курс

Експорт новин

Інформація про BIN.ua

Про сайт BIN.ua

Реклама на сайті

Контакти

Підписка на новини

Частину «сірих схем» в економіці вдалося скоротити: Автори дослідження спростували висновки журналістів

12:21 12.12.2024 |

Економіка

Частину «сірих схем» в економіці вдалося скоротити: Автори дослідження спростували висновки журналістів

 

Проблема втрат державного бюджету внаслідок використання бізнесом так званих "сірих схем" залишається актуальною, проте не можна стверджувати, що зусилля держави для боротьби з ними не дають жодних результатів.

Про це експерти Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ) та аналітичного центру "CASE Україна" заявили, коментуючи оприлюднені у блозі Bihus.info висновки на основі проведеного ними дослідження, повідомляється на сайті Української Ради Бізнесу.

У своїй заяві експерти зауважують, що аналізуючи питання податкової політики та оперуючи цифрами дослідження ІСЕТ та CASE, журналісти не вірно інтерпретували дані і залишили поза увагою реальне скорочення низки схем уникнення оподаткування.

Згідно із даними дослідження, використання низки "тіньових" схем вдалося суттєво обмежити. Наприклад, оцінка втрат від "скруток ПДВ" зменшилася з 24-30 млрд грн у 2020 році до 15-18 млрд грн у 2023 році, а втрати від виведення прибутків в офшори скоротилися з 15-35 млрд грн до 9-11 млрд грн за той самий період. Ще більший прогрес у детінізації оренди землі сільгосппризначення, де втрати зменшились з 10-21 млрд грн до 1-2 млрд грн на рік.

Автори дослідження також вказують на покращення адміністрування ПДВ, що також суттєво впливає на позитивні результати у подоланні "тіньової" економіки.

"У розслідуванні журналісти проминули визнання, що адміністрування ПДВ останніми роками значно покращило свою ефективність - VAT gap зменшився з 17,6% у 2020 році до 8,3% у 2023 році. І таке скорочення, у багатьох випадках, відбувалося в тому числі за активної участі Д.Гетманцева. Тож висновок про те, що, мовляв, голова Податкового Комітету ВРУ не бореться з тіньовою економікою, не відбувається зменшення тіньових схем - не відповідає дійсності", - прокоментував висновки журналістів старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський.

Водночас, попри скорочення частини схем, деякі напрямки, навпаки, демонструють зростання. Наприклад, втрати від порушення митних правил і контрабанди зросли до 120-167 млрд грн у 2023 році, а від виплат заробітних плат "у конвертах" - до 115-230 млрд грн. Експерти зауважують, що ці втрати розраховані в абсолютних цифрах, без врахування інфляції або девальвації. Відповідно у % до ВВП збільшення обсягів цих схем буде менш значним.

"Проблематика сірих схем залишається вкрай актуальною - загальні втрати бюджету за найбільш поширеними схемами уникнення оподаткування на цей час сягають 450-500 млрд грн на рік, потрібні подальші зусилля парламенту та громадянського суспільства для їх мінімізації. В той же час неякісні журналістські "розслідування" не сприяють цій меті, а навпаки - ускладнюють її реалізацію", - вважає економіст і координатор Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Відтак, експерти закликають продовжувати зусилля, спрямовані на боротьбу з використанням "тіньових" схем.

"Ключовими змінами для мінімізації схем ухилення від оподаткування мають стати повне перезавантаження Бюро економічної безпеки України, Державної податкової та митної служби, з переважним голосом міжнародних експертів. Два з трьох цих законопроєктів, авторства депутатів Податкового комітету ВРУ - вже стали законами (№ 3840-IX та №3977-IX)", - зазначається у заяві експертів.

За матеріалами: Інтерфакс-Україна
 

ТЕГИ

Курс НБУ на сьогодні
 
за
курс
uah
%
USD
1
41,6941
 0,0822
0,20
EUR
1
43,7997
 0,0218
0,05

Курс обміну валют на сьогодні, 10:11
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,3500  0,03 0,07 41,9568  0,00 0,01
EUR 43,6252  0,01 0,03 44,3148  0,06 0,13

Міжбанківський ринок на сьогодні, 11:33
  куп. uah % прод. uah %
USD 41,6800  0,01 0,02 41,6900  0,02 0,05
EUR -  - - -  - -

ТОП-НОВИНИ

ПІДПИСКА НА НОВИНИ

 

Бізнес