Фінансові новини
- |
- 22.01.25
- |
- 14:46
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
Хав'єр Мілей. Аргентину може очолити зірка ТікТоку, який підтримує і Україну, і Трампа
12:16 24.10.2023 |
Всі центробанки є "сміттям", національної валюти треба позбутися на користь долара, а панівну "політичну касту" викинути з владних кабінетів, аби звільнити народ від державного ярма. Такі погляди пропагує праворадикальний кандидат Хав'єр Мілей, який цієї неділі отримав 30% голосів на виборах в Аргентині і змагатиметься за посаду президента у другому турі.
Його ставлять в один ряд з такими лідерами альтернативних правих, як експрезидент США Дональд Трамп та експрезидент Бразилії Жаїр Болсонару - Мілей і не заперечує свою симпатію до них. Але, на відміну від них, рішуче підтримує Україну.
Вибори відбуваються на тлі глибокої втоми аргентинців від високих темпів інфляції і зростання цін. Якщо в січні 2019 року долар США в Аргентині коштував 38 песо, в січні 2022 року -109, то у жовтні 2023 року вже 368 песо. Бідність зростає і вже перевищує 40%.
Тож не дивно, що у другому турі 19 листопада Мілей має шанси перемогти кандидата чинної влади Серхіо Массу, який набрав 36% у першому турі, і відкрити нову главу в історії Аргентини - найбільш праворадикальну з часів падіння військової хунти і повернення країни до демократії у 1983 року.
Що відомо про політика, якого ЗМІ охрестили "Королем", "Левом" та "Божевільним"? І чому він підтримує Україну?
Хто він такий і чому про нього всі говорять
Хав'єр Мілей прийшов в аргентинську політику лише два роки тому і одразу став одним із найпопулярніших лідерів.
53-річний політик походить з середнього класу, його батько був власником автобусного перевізника. За словами Мілея, батько бив його, особливо жорстоко, коли 11-річний хлопець насмілився сказати, що рішення аргентинської військової хунти розпочати війну з Великою Британією за Фолклендські острови, закінчиться фіаско через нерівність сил двох країн. У тій війні 1982 року Аргентина програла, а керівники військової хунти незабаром втратили владу та згодом постали перед судом.
Прізвисько "Божевільний" Мілей отримав у молодості, коли був голкіпером однієї з професійних футбольних команд.
"Левом" його називають за пишну зачіску з бакенбардами - політик каже, що надихнув його на такий зовнішній вигляд Мік Джагер. Він великий шанувальник року і керував гуртом Everest, який робив кавери на пісні The Rolling Stones. З тих часів Мілей не припиняє носити шкіряну куртку і називає себе англофілом, в культурному плані.
В інтерв'ю Economist Мілей згадував, що припинив грати у професійний футбол саме черз гіперінфляцію, яка наприкінці 80-х охопила Аргентину. Аби дослідити, як країна може подолати цю халепу, він отримав економічну освіту в двох провідних вишах країни.
Погляди Мілея на економіку змінювалися, врешті-решт він став прихильником австрійської школи економічної думки, заснованої уродженцем Львова Людвігом фон Мізесом. Якщо коротко, серед представників цієї школи аргентинський політик найбільш близький за поглядами до "анархо-капіталіста" Мюррея Ротбарда - противника існування центробанків, високої інфляції і ведення війн.
"Ми розуміємо державу як злочинну організацію, насильницьку організацію, яка живе крадіжкою у чесних людей. І [ми віримо, що] суспільство набагато краще функціонує без держави, ніж з державою, я маю на увазі, на ідеальному рівні", - пояснював Мілей свій "анархо-капіталізм" виданню Economist.
Він визнає, що прикладів реалізації подібних проєктів раніше не було, але вірить, що новітні технології дозволять рухатися в напрямку такої держави. Прикладом для економічного розвитку називає сучасну Ірландію, яка стала хабом для світових IT-гігантів.
У 2010-х роках Мілей став одним із найбільш популярних коментаторів економічної ситуації в країні на телеканалах. Журналістам подобалися його нетрадиційні погляди на економічні проблеми і те, що Мілей не лізе за словом у кишеню під час суперечок з опонентами. У 2021 році він заснував власну передвиборчу коаліцію "Свобода прямує вперед" і на парламентських виборах ця політична сила здобула того ж року третє місце.
Зараз Мілей пропонує відмовитися від нестабільної національної валюти - аргентинського песо, яке політик порівнює з "екскрементами", - через "вільну валютну конкуренцію" і доларизацію економіки. Він хоче ліквідувати Центральний банк, приватизувати державні компанії, різко скоротити уряд - з 18 до 8 міністерств та кількість чиновників, скоротити субсидії на газ та електрику.
Мілей виступає проти абортів, гендерної освіти в школах, підтримує вільне володіння зброєю, заперечує наявність глобального потепління. Він ще й назвав папу Франциска, також аргентинця, "представником зла на Землі", який має "пристрасть до вбивць-комуністів", і заперечував загальноприйняту кількість жертв "Брудної війни" аргентинської військової хунти (1976-1983) проти лівої опозиції - 30 тисяч людей.
Мілей вважає, що хунта вбила понад 8 тисяч людей і оцінює цей період історії Аргентини як війну між підпіллям, яке прагнуло встановити комуністичну диктатуру, та безпековими структурами, в якій обидві сторони скоювали злочини.
Це все дозволило йому завоювати симпатії праворадикальних виборців і викликало відразу з боку лівих.
"Мілей знає, як зв'язати "езкотику" з втомою аргентинського суспільства, яке вважає за краще відправити все до біса, а не продовжувати жити так, як живе зараз", - відзначив у коментарі BBC Mundo Хуан Негрі, директор відділу політичних наук і державного управління в університеті Торкуато ді Телла.
Особливістю передвиборчої кампанії Мілея є агітація за нього багатьох молодих інфлюенсерів у ТікТок.
Опонент Мілея - міністр економіки Серхіо Масса - захищає втручання держави в економіку. Його підтримують лівоцентристські сили, пов'язані з політичним рухом перонізму - послідовників харизматичного експрезидента Аргентини Хуана Домінго Перона (1946-1955, 1973-1974).
Сам Масса за поглядами є скоріше лібералом, намагається завоювати популярність завдяки ініціативам зі скорочення податку на доходи працівників або пільги для сотень тисяч малих і середніх підприємств у боргах. Якщо коротко - традиційний і врівноважений політик, популярності якого не завадила навіть перебування на посаді міністра економіки під час надзвичайної інфляції.
Патрісія Буллріч, яка отримала на виборах 23%, закликала своїх виборців голосувати проти Масси. Нинішню владу вона звинувачує у руйнуванні майбутнього країни та затягуванні її у борги.
"Популізм збіднив країну, і я не належу до тих, хто збирається прийти і привітати повернення до влади того, хто був частиною найгіршого уряду в історії Аргентини", - сказала вона.
Водночас Буллріч не підтримала прямо і Мілея. Її виборці мають більш помірковані погляди щодо економіки і не поділяють ідеї про розпуск Центрального банку і пропозицію про доларизацію економіки.
Після перемоги Мілей пообіцяв створити уряд національної єдності, в який скоріше за все, увійдуть представники інших правих сил Аргентини.
Другий фактор - це боротьба між гнівом та страхом. Незадоволені економічною ситуацією аргентинці можуть підтримати Мілея, який виступає проти "політичної касти" країни. Водночас Масса пропонує виборцям визначеність замість радикальних змій.
Врешті-решт, на результат виборів може також вплинути курс песо щодо долара. Якщо він обвалиться до другого туру виборів 19 листопада, то в Мілея буде більше шансів виграти від роздратування аргентинців.
Прихильник Трампа та України
Мілей каже, що поділяє погляди та цінності експрезидентів США та Бразилії Дональда Трампа і Жаїра Болсонару. У разі обрання президентом він обіцяє відійти від тісних стосунків з Китаєм та Бразилією, лідера якої Лулу да Сілву вважає комуністом, і зробити союзниками Аргентини США та Ізраїль, до якого хоче здійснити перший візит на посаді президента.
Проте, на відміну від Трампа і Болсонару, Мілей рішуче підтримує Україну. На початку російської агресії він брав участь в одному із заходів на підтримку українців.
"Я приніс прапор України, тому що, якщо ми захищаємо ідеї свободи, ми не можемо підтримувати та приймати вторгнення Росії в Україну. Позиція уряду є слабкою, є позицією співучасника найгірших диктатур на землі, автократів", - заявив він тоді.
В інтерв'ю Economist Мілей відзначив, що в перші місяці перебування на посаді президента обов'язково зустрінеться з Володимиром Зеленським, а Путіна вважає "автократом". Він відзначив, що йшов на демонстрацію на підтримку України з прапором, який йому передали в українському посольстві.
Загалом кандидат ставить Росію в один ряд з Китаєм - у перелік автократичних держав, які є ворогами свободи.
У вересні 2023 року Мілей взяв участь у заході в посольстві України в Аргентині, під час якого сфотографувався з послом Юрієм Клименком, тримаючи аркуш паперу з написом "Ми з Україною". Щоправда всі його основні конкуренти, зокрема, Серхіо Масса, зробили те саме.
В Аргентині живе 300-400 тисяч мешканців українського походження (серед 47 млн населення), чиї предки прибули до країни наприкінці XIX- на початку XX сторіччя. Серед них - відомі культурні діячі та спортсмени. Це посприяло тому, що всі основні кандидати поспішили виявити солідарність з Україною.
Аргентина наразі голосує за цілісність України в Генасамблеї ООН, проте аргентинський президент Альберто Фернандес, чиї повноваження завершуються 10 грудня, заперечує можливість будь-яких поставок озброєнь Україні.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :