Авторизация

Ім'я користувача:

Пароль:

Новини

Топ-новини

Фінансові новини

Фінанси

Банки та банківські технології

Страхування

Новини економіки

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий комплекс

Право

Міжнародні новини

Україна

Політика

Бізнес

Бізнес

Новини IT

Транспорт

Аналітика

Фінанси

Економіка

ПЕК (газ та електроенергія)

Нафта, бензин, автогаз

Агропромисловий ринок

Політика

Міжнародна аналітика

Бізнес

Прес-релізи

Новини компаній

Корирування

Курс НБУ

Курс валют

Курс долара

Курс євро

Курс британського фунта

Курс швейцарського франка

Курс канадського долара

Міжбанк

Веб-майстру

Інформери

Інформер курсів НБУ

Інформер курс обміну валют

Інформер міжбанківські курси

Графіки

Графік курсів валют НБУ

Графік курс обміну валют

Графік міжбанківській курс

Експорт новин

Інформація про BIN.ua

Про сайт BIN.ua

Реклама на сайті

Контакти

Підписка на новини

Кількість справ щодо шахрайства б'є рекорди. Як перевірити кредитну історію та вберегтися від фінансових махінацій?

AD_4nXfxfs0O7BNhIfG_yHUqlvmL-nafx7egFwIMZB9vxRH4xadka4ZJr2DbPzQkFnhj4uxsMrq1HW6t80yrZoI2qjo0BL2quHoCaM-gg-iTIJsCkyJFF4-bMvSyY7vzZGoP-Fu2bTFzd7VctyYUgyJh1jMqem4?key=99qqqyH4VAKymBkmw1NiRw

За перші 5 місяців 2024 року кількість кримінальних справ за ст. 190 «Шахрайство» досягло рекордного показника 38 204, повідомляє «Опендатабот», посилаючись на дані Генеральної прокуратури. За весь 2021 рік було відкрито лише 23 847 справ.

Українці дедалі частіше стають жертвами фінансових махінацій. 2023 року НБУ зафіксував зростання кількості незаконних операцій з банківськими картками на 25%, а збитки від них — на 73% порівняно з 2022 роком.

Отримавши паспортні дані, номер та захисний код картки своєї жертви, зловмисник зможе вкрасти гроші або навіть оформити онлайн-кредит. Надалі для постраждалого це обернеться стресом, неприємним спілкуванням з представниками фінансової компанії та судовими позовами. Щоб вчасно дізнаватися про подібні інциденти та припиняти їх, рекомендуємо регулярно перевіряти кредитну історію. Як це зробити? Читайте далі.


Що таке кредитна історія?

Кредитна історія (КІ) - це інформація про всі епізоди, коли клієнт банку, МФО або іншої фінансової організації оформляв позику. До реєстру вносяться персональні дані дебітора, сума заборгованості, а також нюанси, пов'язані з дисципліною її погашення.

Ця інформація допомагає фінансовим компаніям оцінювати потенційних клієнтів перед видачею нових кредитів. Високий кредитний рейтинг говорить про надійність позичальника. Банки охоче надають таким особам довгострокові позички на вигідних умовах. Погана кредитна історія буде сигналом про додаткові ризики для кредитора. Навіть якщо позику і буде запропоновано (з проблемними клієнтами часто працюють МФО), то її сума та термін погашення будуть меншими, а відсоткова ставка — більшою.

AD_4nXcZBK1KR7F9-XPkUhNEb_pTr8RcbeNrOPlkpTVeKsU9wLu9LCY1p5UmUCIofhQh52U7LwS15of6VCP4MU89OlC_S-pIvN06PlZDfc5vqwOyE3AgJDPXnaeG1ZEJdC3Jjpc7crpJL_tiSMVv6-YKDHA347b0?key=99qqqyH4VAKymBkmw1NiRw


Як дізнатися кредитну історію?

Тепер розповімо, як перевірити кредитну історію безкоштовно на прізвище в Україні. Важливо знати, що державного бюро КІ немає. Інформацію збирають кілька приватних компаній, найбільша з яких – УБКІ (Українське бюро кредитних історій). Щорічно кожен клієнт може запросити дані про себе безкоштовно. Кожне наступне звернення коштуватиме 90 грн.

Щоб отримати дані від УБКІ, потрібно:

  1. Зайти на веб-сайт бюро.
  2. Відкрийте розділ «Кредитна історія» у вкладці «Приватним клієнтам».
  3. Натиснути "Отримати".
  4. Авторизуватись через «Дія. Підпис», SmartID або форму, в якій потрібно вказати мобільний номер та дату народження.
  5. Надати додаткові дані, якщо УБКІ їх запросить. Залежно від способу авторизації це можуть бути, наприклад, e-mail, ІПН та/або адреса реєстрації.
  6. Підтвердити запит на отримання КІ та за необхідності оплатити його.

Бюро надасть інформацію про кредити за останні 5 років на вказану електронну адресу. Аналогічну процедуру можна пройти через:

  • Мобільний додаток «Кредитна історія» для Android/IOS;
  • чат-бот «Кредитна історія УБКІ» в Telegram та Viber;
  • веб-сервіс або програма «Приват24»;
  • сайт чи термінал City24.
  • Запит також можна надіслати поштою. У такому разі відповідь буде надіслано рекомендованим листом протягом 2 днів після отримання заяви.

    Крім цього, в УБКД можна перевірити кредитний рейтинг і підключити підписку «СтатусКонтроль»: до неї включена опція Freeze, яка захистить від оформлення шахрайських кредитів.

    Альтернативні варіанти

    В Україні працюють інші бюро кредитних історій, наприклад:

  • Міжнародне бюро кредитних історій (МБКМ) — 1 раз на рік КВ можна отримати безкоштовно, при повторному зверненні послуга коштуватиме 90 грн (інформація українською мовою) або 150 грн (українською та англійською). Заявка подається електронною поштою або через бот до Telegram/Viber.
  • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій (ПВБКІ) — якщо звернення не є перше протягом року, для отримання КВ доведеться заплатити 90 грн. Компанія також пропонує стандартну та преміум-підписку щодо моніторингу змін у кредитній історії. Заявка подається на сайті та поштою.
  • Коли запит КІ надсилається до будь-якого бюро, у додатку «Дія» з'являється відповідне повідомлення. Якщо користувач не намагається оформити позику в цей момент, можливо це намагається зробити шахрай. У такій ситуації потрібно терміново звернутися до служби підтримки фінансової компанії та уточнити мету відправки запиту. Реквізити банку, МФО чи іншої організації будуть зазначені у повідомленні.


    Як покращити кредитну історію?

    Якість КІ залежить від того, наскільки відповідально дебітор виплачує позики. У кредитній історії фіксуються прострочені платежі, реструктуризація, банкрутство, судові справи, пов'язані з тривалою несплатою та інші події.

    Як виправити кредитну історію, якщо вона вже зіпсована? Ефективним методом буде повне та своєчасне погашення позики на невелику суму. Якщо позику відмовляється видати банк, можна оформити кредит онлайн у МФО. Іноді таких позик знадобиться кілька. Перед тим, як дізнатися кредитний рейтинг і отримати пропозицію від фінансової компанії, потрібно переконатися, що ризики непогашення боргу відсутні. Нова прострочення ще сильніше погіршить КІ та зробить оформлення позик у майбутньому практично неможливим.

    Якщо до реєстру потрапила неправдива інформація, необхідно подати до бюро заяву про незгоду з нею. Компанія направить запит до банку: якщо помилку справді було допущено, її виправлять.

    Нерідко кредитну історію погіршують прострочення, викликані обставинами, які залежали від позичальника: затримкою зарплати, хворобою та ін. Бюро може зафіксувати ці факти, якщо їх підтвердити за допомогою документів.

     

    ТЕГИ

    Курс НБУ на сьогодні
     
    за
    курс
    uah
    %
    USD
    1
    42,1551
     0,0294
    0,07
    EUR
    1
    43,4998
     0,1314
    0,30

    Курс обміну валют на сьогодні, 10:27
      куп. uah % прод. uah %
    USD 41,9904  0,07 0,16 42,6662  0,03 0,06
    EUR 43,5269  0,26 0,61 44,3777  0,29 0,65

    Міжбанківський ринок на сьогодні, 11:33
      куп. uah % прод. uah %
    USD 42,1800  0,02 0,05 42,2000  0,02 0,05
    EUR -  - - -  - -

    ТОП-НОВИНИ

    ПІДПИСКА НА НОВИНИ

     

    Бізнес