Фінансові новини
- |
- 13.11.24
- |
- 03:09
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
Бухгалтерія ФОП для ІТ: поради, оптимізація податків
15:26 30.08.2024 |
Після реєстрації ФОП перед ІТ-спеціалістом постає питання ведення бухгалтерії. Адже набуття статусу підприємця накладає на нього певні обов’язки щодо правильного нарахування та своєчасної сплати податків у бюджет, ведення звітності й обліку відповідно до вимог українського законодавства.
Вибір системи оподаткування
Підприємець може вибрати систему оподаткування, згідно з правилами якої буде обчислювати державні збори. Наразі існує дві системи і кожна з них передбачає свої особливості та правила ведення бухгалтерії ФОП.
Загальна система сплати податків
Доступна всім ФОП, передбачає такі особливості:
Спрощена система нарахування та сплати зборів
Дає можливість сплачувати податки за єдиними ставками, вести звітність у спрощеному форматі, передбачає 4 групи. 1 група підходить для торгівлі і надавачів побутових послуг, 4 вибирають сільгосппідприємства, а для ФОП ІТ підходять 2 і 3 групи. Підприємці 2 групи можуть надавати послуги тільки населенню й іншим підприємцям, що також перебувають на ЄП.
В той час, як ФОП 3 групи має право співпрацювати з різними контрагентами, в тому числі надавати послуги іноземним компаніям.
Тому найчастіше ІТ-спеціалісти вибирають 3 групу оподаткування, яка характеризується такими особливостями:
- ФОП сплачує 5% від всього доходу (це і є єдиний податок) та ЄСВ у розмірі 22% від МЗП.
- Звітність подає щоквартально наростаючим підсумком, після відправки декларації сплачує податки.
- Встановлено ліміт річного доходу у сумі 1167 МЗП, що наразі дорівнює 8 285 700 гривень.
- Обмежень щодо кількості найманих працівників немає.
Вести бухгалтерію підприємець може і самостійно, але для цього доведеться розбиратися у всіх тонкощах. Тому найчастіше айтівці залучають фахівців – досвідчений бухгалтер для ФОП ІТ обійдеться дешевше, ніж штрафи і кошти, витрачені на вирішення проблем із податковою.
Ключові складові ведення бухгалтерії
До основних завдань відносяться: своєчасне подання декларації про доходи, обчислення і перерахування податків, правильне оформлення та збереження первинних документів.
Нарахування та сплата податків
Якщо підприємцем була вибрана 3 група ЄП, він зобов’язаний подавати два типи звітів: по ЄСВ раз на рік і декларацію про доходи щоквартально наростаючим підсумком впродовж 40 днів по завершенню звітного терміну. ФОП 2 групи формує декларацію по ЄП щорічно, протягом 60 днів по завершенню звітного року.
За умови наявності найманих працівників ФОП подає за них звіт по ЄСВ щомісячно, впродовж 20 днів по завершенню попереднього місяця. Подавати звіти можна в електронному форматі за умови наявності КЕП, особисто під час візиту до місцевого органу ДПС чи поштовим відправленням.
Сплатити ЄП, перебуваючи на 3 групі, потрібно протягом 10 днів з моменту закінчення терміну подання декларації. ФОП 2 групи платить збір кожен місяць окремо, до 20 числа наступного за звітним місяця. ЄСВ сплачується щоквартально, до 19 числа місяця, наступного після завершення кварталу.
Ведення звітності
Підприємець повинен вести документацію та зберігати первинні документи, які можуть затребувати працівники ДПС під час перевірок бізнесу.
Які документи необхідно зберігати ФОП ІТ:
Зберігати всі документи потрібно протягом трьох років з моменту подання звітів, які формуються на їх основі. В деяких випадках документи зберігають 7 років (ст. 39, 39-К ПКУ). В разі виявлення факту відсутності первинних документів до ФОП 2-3 груп ЄП можуть застосовуватися штрафи у сумі 1020 гривень за перше та 2040 гривень за повторне порушення.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ТОП-НОВИНИ
Українські військові матимуть детальні космічні знімки фронту: Міноборони підписало контракт з ICEYE |
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :