Фінансові новини
- |
- 18.11.24
- |
- 05:20
- |
- RSS
- |
- мапа сайту
Авторизация
Як влаштовані наші очі
19:06 04.02.2020 |
Зір є найважливішим способом сприйняття світу. Саме завдяки зору ми отримуємо більше 95% інформації про навколишній світ довколо нас. Таку унікальну можливість надають нам очі.
Стаття опублікована за підтримки сайту Офтальмології клініки Lviv Medial Center http://www.lvivmedicalcenter.com/adult-ophtalmology.html - весь спектр офтальмологічних послуг: діагностика та лікування проблем зору. Звертайтесь!
Око (лат. Oculus) - сенсорний зоровий орган тварин і людини, здатний до сприйняття електромагнітного випромінювання в світловому діапазоні хвиль. Око - це орган зору.
У хребетних очі є периферичним аналізатором. Роль рецепторів при сприйнятті світлових хвиль виконують нейрони сітківки.
Як влаштовані очі
У людини очей - подібно фотоапарату - фокусує промені за допомогою лінз завдяки зіниці і відтворює отримане зображення на сітківці.
Функцію світових приймачів в оці виконують світлочутливі клітини, яких налічується близько 130 мільйонів. Ці рецептори прийнято ділити на рецептори нічного зору (палички) і рецептори колірного зору (колбочки). При потраплянні світла в них починаються хімічні реакції, перетворюються в нервовий імпульс. Потім за допомогою зорового нерва імпульс потрапляє у вищу нервову систему, в ту частину головного мозку, яка відповідальна за зір. Відбувається обробка отриманого сигналу, і ми бачимо якийсь предмет.
Фізично будова очі таке. Він має форму кулі, передня частина трохи витягнута. Посередині ока є отвір - зіниця - здається чорного кольору, тому що позаду нього розташовується темна внутрішність ока. Зіниця передає отриманий світло на кришталик, що перетворює їх в зображення, яке потрапляє на внутрішню стінку очного яблука. Подібно фотоапарату, а вірніше, його плівці, на стінці є світлочутливі клітини, звані сітківкою.
Зіниця оточує райдужна оболонка, що має форму бублика. Вона може бути блакитного, коричневого або зеленого кольору; іменного колір райдужної оболонки називають «в побуті» кольором очей. Як діафрагма фотоапарата змінює фокусну відстань, так і райдужна оболонка міняє свій розмір в залежності від поточного рівня освітленості. Яскраве світло змушує її розширитися, що призводить до звуження зіниці і зменшення його пропускної спроможності до світла. Навпаки, в пітьмі райдужна оболонка звужується, а зіниця розширюється і пропускає більше світла.
Очне яблуко ховається за склерою - спеціальної захисною оболонкою ока. Білки також є частиною цієї оболонки. Прозора частина склери називається рогівкою, а простір між нею і райдужною оболонкою заповнене очної рідиною. Це т.зв. «Камерна волога». Подібно фотоапарату, вона виконує функцію лінзи в оці, але не змінює своєї форми.
Кришталик, який також є лінзою, навпаки, здатний змінювати свою форму. При огляді близьких предметів кришталик потовщується, якщо ми дивимося на вилучені предмети - він стає тоншою.
Як ми побачили, зір є найбільш складним рецепторним органом. Одночасно воно і найважливіший і інформативний спосіб пізнання навколишнього світу. Втрата зору позбавляє людину комфортно відчувати себе в оточенні, орієнтуватися в просторі і відчувати себе повноцінним членом суспільства.
|
|
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :