Фінансові новини
- |
- 29.12.25
- |
- 04:23
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Ізраїль знищив іранський ракетний завод під час наземної операції в Сирії, - Axios
10:41 13.09.2024 |

У Сирії на початку цього тижня було знищено підземний ракетний завод, який збудував Іран. Це сталося під час наземної операції ЦАХАЛу.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Axios.
Перша наземна операція ЦАХАЛ у Сирії за останні роки
За словами трьох джерел, знайомих із ситуацією, елітний підрозділ Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) провів у Сирії доволі незвичайний рейд, знищивши підземний завод із виробництва високоточних ракет. За твердженнями Ізраїлю та США, це підприємство було побудоване Іраном.
Axios зазначає, що ізраїльські авіаудари по Сирії посилилися після того, як ХАМАС напав на Ізраїль 7 жовтня. Проте рейд у неділю став першою наземною операцією, яку ЦАХАЛ провів за останні роки проти іранських цілей у Сирії.
Знищення заводу, судячи з усього, завдало значного удару по зусиллях Ірану та "Хезболли" у питанні виробництва високоточних ракет середньої дальності на сирійській території.
За словами джерел, ізраїльський уряд "зберігав незвичайне мовчання" з цього приводу і не взяв на себе відповідальність, щоб не спровокувати дії у відповідь з боку Сирії, Ірану або "Хезболли".
Що відбувалося у Сирії перед знищенням заводу
Видання нагадує, що державні ЗМІ Сирії, а також опозиційні організації, повідомили про масовані авіаудари ВПС Ізраїлю в неділю ввечері, 8 вересня. Вони припали по кількох районах західної Сирії, у тому числі поблизу міста Мас'яф, що недалеко від кордону з Ліваном.
Як повідомляли сирійські ЗМІ, загинули щонайменше 16 людей і ще 40 отримали поранення. Засоби масової інформації засудили авіаудари як "кричучу агресію", що у свою чергу також зробили і в МЗС Ірану, назвавши атаку "злочинною".
У середу, 11 вересня, сирійський опозиційний телеканал та грецький експерт з Близького Сходу Єва Кулуріотіс повідомили, що авіаудари були прикриттям для наземної операції ЦАХАЛ у Мас'яфі.
У свою чергу три джерела, поінформовані про операцію, підтвердили Axios, що елітний підрозділ ВПС Ізраїлю "Шальдаг" провів наліт і знищив об'єкт.
Ізраїль попередив США про атаку
Два джерела повідомили, що Ізраїль заздалегідь поінформував адміністрацію президента США Джо Байдена про чутливу операцію, і в Америці не заперечували проти неї. При цьому у Білому домі коментарів для агентства не дали.
Як було знищено завод
Axios пише, що спецпідрозділ Ізраїлю застав зненацька сирійських охоронців на об'єкті і вбив кількох з них під час рейду. Одне з джерел уточнило, що жоден іранець чи бойовик "Хезболли" не постраждав.
За словами ще двох джерел, спецназ використав привезену із собою вибухівку, щоб підірвати підземний об'єкт зсередини, включно зі складним обладнанням.
Джерело Axios додало, що мета авіаударів полягала в тому, щоб перешкодити сирійським військовим направити підкріплення в район, де був розташований підземний завод.
Коли було збудовано завод
Два джерела, які мають безпосереднє знання справи, повідомили Axios, що іранці розпочали будівництво підземного об'єкта у співпраці з "Хезболлою" та Сирією в 2018 році після того, як серія ізраїльських авіаударів знищила більшу частину інфраструктури з виробництва іранських ракет у Сирії.
За даними джерел, іранці вирішили побудувати підземний завод глибоко всередині гори в Мас'яфі, оскільки він був би непроникним для авіаударів Ізраїлю.
Джерела стверджують, що іранський план полягав у виробництві високоточних ракет на цьому захищеному об'єкті неподалік кордону з Ліваном, щоб процес постачання "Хезболлі" в Лівані міг здійснюватися швидко і з меншим ризиком ізраїльських авіаударів.
У свою чергу розвідслужби Ізраїлю виявили процес будівництва та стежили за ним понад п'ять років під кодовою назвою "Deep Layer". Ізраїльтяни зрозуміли, що не зможуть знищити об'єкт авіаударом, і їм знадобиться наземна операція.
За словами одного з джерел, ізраїльські військові розглядали можливість проведення подібної операції щонайменше двічі за останні роки, але її не схвалили через високий ризик.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
| Верховна Рада зможе проголосувати дату виборів президента після підписання мирної угоди – Зеленський |
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Україна 24 грудня оголосила про успішне завершення розрахунків за
операцією з реструктуризації ВВП-варантів 2015 року на 2,635 млрд дол.
Власники паперів отримали нові держоблігації; всі ВВП-варанти
анульовано.
Президент України Володимир Зеленський зазначає, що у визначений момент
після підписання мирної угоди або в процесі її реалізації Верховна Рада
буде спроможна проголосувати дату проведення президентських виборів в
країні.
Референдум щодо повної угоди, яка закріпить закінчення війни, може бути
проведений в Україні, але для його проведення необхідно мінімум 60 днів і
повне припинення вогню на цей термін, повідомив президент України
Володимир Зеленський.
Президент Володимир Зеленський представив версію рамкового документа на
20 пунктів між США, Європою, Україною та росією щодо завершення
російсько-української війни.
Діалог щодо підпункту мирного плану, згідно якого США мали отримувати
компенсації за надані Україні гарантії безпеки, продовжується, повідомив
президент Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами.
Кожен власник складу рано чи пізно стикається з банальною проблемою -
місця не вистачає. Товарів стає більше, асортимент росте, а стіни
приміщення залишаються на місці.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Китай запровадив санкції проти Сполучених Штатів за продаж зброї Тайваню
- про це Міністерство закордонних справ країни повідомило 26 грудня.
Попри оптимізм посланців президента США Дональда Трампа щодо можливих
бізнес-перспектив у Росії після завершення війни в Україні.
Підтримку ринку дорогоцінних металів надають очікування подальшого
пом'якшення грошово-кредитної політики Федеральною резервною системою
наступного року, а також посилення геополітичної напруженості.
Президент України Володимир Зеленський повідомив про досягнення
домовленості про зустріч із президентом США Дональдом Трампом
"найближчим часом".
Японія затвердила рекордний бюджет на 2026 рік, виділивши величезну суму на оборону в умовах зростання напруженості в регіоні та загрози з боку Китаю.
Президент України Володимир Зеленський обговорив у четвер із спеціальним
представником президента США Дональда Трампа Стівом Віткоффом та зятем
президента Джаредом Кушнером "деякі суттєві деталі роботи".
Китайський арсенал ядерних боєголовок у 2024 році перебував на рівні
"трохи більше ніж 600 одиниць", що відображає сповільнення темпів
їхнього виробництва порівняно з попередніми роками, ідеться в щорічній
доповіді Пентагону Конгресу США.
У Південні Кореї затримали 10 колишніх співробітників Samsung, яких
підозрюють у витоку 10-нанометрової DRAM-технології до ChangXin Memory
Technologies (CXMT). Керівники та дослідники нібито злили
DRAM-технології китайській CXMT, що призвело до збитків на трильйони
вон.
Експерти з цифрової безпеки назвали браузери, які мають найгірший рівень
конфіденційності. Google Chrome майже дістався "п'єдесталу".
Michelin представить на виставці Consumer Electronics Show (CES) 2026
в Лас-Вегасі нову лінійку «розумних» шин, здатних в режимі реального
часу відстежувати власний знос і стан.
За даними корейських медіа, ці чипи пройшли кваліфікаційні випробування
NVIDIA та отримали найвищі оцінки серед усіх виробників у ключових
параметрах.
Jaguar завершив виробництво автомобілів з двигунами внутрішнього
згоряння, зібравши останній кросовер F-Pace на заводі в Соліхаллі у
Великій Британії.
Бізнес дещо поліпшив оцінку судової системи України у 2025 році.
Загальний показник судового індексу зріс до 2,75 бала (проти 2,60 бала
торік) за п'ятибальною шкалою. Це найвищий показник за 12 років.
Журналіст-розслідувач New York Times Джон Каррейру, відомий викриттям
шахрайства компанії Theranos, подав позов проти кількох великих
технологічних компаній, які працюють у сфері ШІ. Про це пише Reuters.