Фінансові новини
- |
- 26.01.26
- |
- 22:01
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
«Путін — сатана». У яку пастку загнав Онуфрія Конституційний суд
09:56 29.12.2022 |

Згідно із законом, визнаним конституційним, недостатньо, щоб УПЦ відхрестилася від РПЦ. Потрібно ще, щоб РПЦ відхрестилася від УПЦ.
Предстоятель УПЦ МП Онуфрій зараз перед фатальним вибором: порвати з московським патріархатом чи з Україною. Якихось третіх варіантів йому не залишив Конституційний суд України своїм рішенням від 27 грудня.
Яка частина закону головна
Втім, керівництво УПЦ зберігає надію, що можна буде, як і раніше, сидіти на двох стільцях. Про це свідчить повідомлення на сайті УПЦ.
Голова юридичного відділу УПЦ протоієрей Олександр Бахов прокоментував рішення КСУ, яким він визнав відповідними Конституції України зміни до статті 12 закону "Про свободу совісті та релігійні організації", згідно з якими релігійні організації, які мають релігійні центри управління в РФ, повинні це вказувати у своїй назві. "КСУ визнав закон про перейменування конституційним. Водночас слід зазначити, що рішення КСУ не зобов'язує УПЦ змінити свою назву, воно лише стосується відповідності закону про перейменування Конституції України", - зазначив головний юрист УПЦ. Він звернув увагу на те, що "в самому законі відсутня будь-яка згадка про УПЦ", і наголосив, що "УПЦ зареєстрована відповідно до українського законодавства, її засновником є Собор УПЦ, її релігійний центр, як і всі органи управління, знаходяться у місті Києві".
Як бачимо, головний юрист УПЦ наголошує на тому, що це закон про перейменування. Але перейменування - це лише перша частина закону. А є ще й друга частина, яка чітко вказує, яка церква підлягає перейменуванню.
Онуфрій і Кирило повинні відхреститися один від одного обидва
Відповідно до закону, який КСУ 27 грудня визнав відповідним Конституції, він поширюється на ті релігійні організації, у яких наявна хоча б одна із трьох ознак. І в УПЦ наявні дві з цих трьох ознак.
Перша ознака: у статуті релігійної організації, що діє в Україні, містяться вказівки на входження до структури релігійної організації, керівний центр якої знаходиться за межами України. Тут УПЦ може сказати: ми цієї ознаки не маємо, бо до РПЦ не входимо, читайте наш статут, ми звідти всі свідчення нашої приналежності РПЦ вичистили.
Друга ознака: у статуті закордонної релігійної організації, керівний центр якої знаходиться в РФ, містяться вказівки на входження до її структури релігійної організації, що діє на території України, а також на право прийняття статутними органами управління зазначеної закордонної релігійної організації рішень з канонічних і організаційних питань, які є зобов'язуючими для релігійної організації, що діє на території України. Цю ознаку УПЦ має. У пункті 18 глави XI статуту РПЦ сказано: "Українська Православна Церква є самоврядною з правами широкої автономії. У своєму житті та діяльності вона керується Томосом Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року та Статутом Української Православної Церкви, який затверджується її Предстоятелем і схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі".
Третя ознака: статутом релігійної організації, керівний центр якої знаходиться в Росії, передбачено обов'язкове входження керівників релігійної організації, що діє на території України, до статутних органів управління зазначеної закордонної релігійної організації з правом вирішального голосу. Цю ознаку УПЦ також має. Предстоятель УПЦ Онуфрій за посадою є членом синоду РПЦ. І він, варто наголосити, не склав із себе ці повноваження.
Отже, згідно із законом, визнаним конституційним, недостатньо, щоб УПЦ відхрестилася від РПЦ. Потрібно ще, щоб РПЦ відхрестилася від УПЦ.
Перспективи: або перейменування, або заборона
Тепер скажемо про розвилку, перед якою опинилася УПЦ. Колишній варіант, тобто сидіти на двох стільцях (бути формально українською, а реально російською церквою), буде все більш скрутним, а потім і зовсім неможливим. Доведеться обирати: Україна чи РПЦ.
Якщо УПЦ обирає Україну, тоді потрібно зробити кілька дуже легких (з юридичного погляду) кроків. Насамперед Онуфрій повинен скласти з себе повноваження члена синоду РПЦ. Крім того, УПЦ має заявити про свою повну автокефалію, всупереч грамоті патріарха Алексія від 27.10.1990, згідно з якою УПЦ "з'єднана з Єдиною Святою Соборною та Апостольською Церквою через нашу Російську Православну Церкву". І, нарешті, позбавитися назви УПЦ, яка фігурує у статуті РПЦ, і взяти собі нову назву - наприклад, АУПЦ (Автокефальна Українська православна церква). Тоді вже не буде відповідності жодному з трьох критеріїв, які б дозволяли стверджувати про входження церкви до складу РПЦ.
Альтернативний варіант - УПЦ обирає РПЦ замість України. Тоді нічого не потрібно робити. Все зробить українська влада. Нагадаємо, що алгоритм дій уже розписаний у рішенні РНБО 1 грудня. Зокрема, там доручено Кабміну у двомісячний термін внести на розгляд Верховної Ради законопроект про неможливість діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в РФ.
Що це означає - "афілійованих із центрами впливу в РФ"? Конституційний суд вже підказав: можна записати до законопроекту ті самі три критерії, дослівно, і всі вони вважатимуться заздалегідь конституційними.
Головне значення рішення КСУ саме у цьому. Воно дає владі можливість йти тим самим шляхом, який було накреслено ще чотири роки тому (20.12.2018) законом про внесення змін до статті 12 закону "Про свободу совісті та релігійні організації". Тільки той закон обмежився лише вимогою вказувати належність РПЦ у назві, а новий закон за цю належність заборонятиме.
Чи має влада політичну волю йти цим шляхом? Схоже, зараз так. Про це говорить безліч фактів, і перший із них - це саме рішення КСУ. Воно прийнято за результатами розгляду конституційного подання 49 нардепів ще минулого скликання, внесеного 18 січня 2019 р. Тобто на ухвалення рішення знадобилося майже чотири роки. І можна впевнено стверджувати, що воно виникло завдяки тому, що у влади виникла політична воля.
28 грудня судді КСУ Сергій Головатий та Олександр Петришин, які були доповідачами у цій справі, провели прес-конференцію. Головатий наголосив, що інші гілки влади та повноважні органи, ухвалюючи свої рішення, керуватимуться позицією КСУ за цим законом. Відповідаючи на запитання, чи ухвалене рішення КСУ сприятиме забороні УПЦ МП, Головатий фактично підтвердив, що постановка питання - правильна: "Введення заборон - це до законодавця. Як вчинить законодавець - нічого не можу сказати".
А Петришин додав, що правові наслідки застосування закону перебувають у компетенції Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті. Уточнимо, що на виконання рішення РНБО цю службу переведено у пряме підпорядкування Кабміну (що говорить про різке зростання її ролі в системі влади), а 16 грудня вона отримала нового керівника. Ним став відомий релігієзнавець Віктор Єленський, який свою позицію сформулював чітко: "Структури Московського патріархату не повинні бути в Україні. Таким є суспільний запит".
Ще один факт - це реакція на рішення КСУ секретаря РНБО Олексія Данилова. "Не маєте стосунку до РФ, то офіційно відхрестіться, скажіть, що Путін - сатана. Називайте речі своїми іменами, і тоді буде справедливо", - звернувся він до попів УПЦ в ефірі телемарафону. Очевидно, що рішення суду йому подобається. Фактично влада отримала ще один спосіб показати Онуфрію та іншим ієрархам УПЦ, що наразі все серйозно. На додаток до того, що вже показали СБУ своїми обшуками та кримінальними справами та РНБО своїми санкціями.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Президент України Володимир Зеленський заявив, що двосторонній документ про гарантії безпеки від США готовий на 100 відсотків. Про це він повідомив у неділю, 25 січня, під час у Вільнюсі з президентами Литви та Польщі.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що на зустрічі з
президентом США Дональдом Трампом домовився про пакет ракет PAC-3 для
Patriot.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що лідер США Дональд Трамп підтримує ідею про зону вільної торгівлі для України.
Рішення ухвалили після завершення наприкінці грудня 2025 року обміну
українських ВВП-варантів на нові цінні папери з погашенням у 2032-му.
Агентство також присвоїло їм рейтинг "CCC+".
Президент України Володимир Зеленський заявив, що документ про гарантії
безпеки для України вже готовий до підписання, коли це станеться -
залежить від США.
Українська універсальна біржа з понад 25-річним досвідом лише за минулий рік провела 7,7 тис. біржових торгів.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Україна в 2026 році отримає $6 млрд від уряду Японії для гуманітарної і
технічної підтримки, повідомила віцеспікерка Верховної Ради Олена
Кондратюк.
Президент США Дональд Трамп після зустрічі з генеральним секретарем НАТО
Марком Рютте у Давосі повідомив про рішення відмовитися від
запровадження мит для європейських країн через їхню позицію щодо
Гренландії.
Європейський парламент у середу, 21 січня, схвалив пропозицію щодо
рішення Ради ЄС, яка дозволяє активувати розширене співробітництво для
заснування Кредиту для України (Loan for Ukraine) на суму 90 млрд євро
на 2026-2027 роки.
Національне антикорупційне бюро й Спеціалізована антикорупційна
прокуратура повідомили про підозру колишньому заступнику керівника Офісу
президента та його брату за підозрою в привласненні понад 141 мільйон
гривень, призначених для виплат за "зеленим" тарифом.
Оголошення "плану процвітання" для післявоєнної України, заплановане у
Давосі, відкладено через розбіжності Європи з Вашингтоном. Причина -
незгода щодо Гренландії та "Ради миру", пише видання.
Cуперечка щодо Гренландії відсунула на другий план заплановане
використання тижня Давосу для досягнення домовленостей між США, Україною
та європейськими державами щодо гарантій безпеки та реконструкції
України
Україна може стати європейським левом з точки зору темпів зростання
економіки, але їй варто продовжувати необхідні для цього реформи,
наголосила директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду (МВФ)
Крісталіна Георгієва
Компанія OpenAI оголосила про запуск тестування рекламних оголошень у
сервісі ChatGPT. Відтепер частина користувачів у США, які користуються
безкоштовним планом або новим тарифом Go за $7 на місяць, бачитимуть
рекламу в інтерфейсі чат-бота.
З 1 квітня в Китаї набудуть чинності нові національні стандарти з
переробки тягових батарей електромобілів. Ключовим елементом реформи
стане єдина державна інформаційна платформа, яка дозволить відстежувати
батареї протягом усього життєвого циклу
У червні 2025 року родина президента США Дональда Трампа запустила
оператора віртуальної мережі мобільного зв'язку Trump Mobile та заразом представила власний смартфон - T1 Phone.
Рада ЄС ухвалила поправку до регламенту, що дозволить сприяти створенню гігафабрик штучного інтелекту (ШІ) у Європі.
Кількість абонентів "Київстару", які зареєструвалися для використання
технології Starlink Direct to Cell (D2C, прямий супутниковий зв'язок зі
смартфоном) від часу її запуску у листопаді 2025 року, перевищила 3 млн
абонентів, найактивніше сервісом користуються в Києві, Львові, Вінниці,
Хмельницькому та Дніпрі
Згідно з угодою, тайванські компанії з виробництва мікросхем та
технологій інвестують щонайменше $250 млрд у виробничі потужності в США,
а уряд Тайваню гарантуватиме цим компаніям кредит на $250 млрд.
США впроваджують 25% мита на певні чипи для штучного інтелекту, вироблені на Тайвані, зокрема NVIDIA H200. Як передає
Bloomberg, уряд буде стягувати мито з мікросхем, які ввозяться до США
перед остаточною відправкою китайським клієнтам та на інші закордонні
ринки.