Авторизация

Имя пользователя:

Пароль:

Новости

Топ-новости

Финансовые новости

Финансы

Фондовый рынок

Банки и банковские технологии

Страхование

Ипотека и недвижимость

Новости экономики

Экономика

Топливно-энергетический комплекс

Нефть и бензин

Агропромышленный комплекс

Сырьевые рынки

Приватизация

Право

Статистика

Зарубежные новости

Мир

Ближнее зарубежье

Региональные новости

Украина

Киев

Политика

Полезно знать

Это интересно

Информационные технологии

Криминал

Транспорт

Управление бизнесом

Маркетинг и реклама

Менеджмент и карьера

Аналитика

Финансовый рынок

Фондовый рынок

Страхование

Ипотека и недвижимость

Экономика

ТЭК (газ и электроэнергия)

Нефть и бензин

Сырьевые рынки

Агропромышленный рынок

Приватизация

Менеджмент и карьера

Политика

Международная аналитика

Страны ближнего зарубежья

Полезно знать

Информационные технологии

Пресс-релизы

Новости компаний

Котировки

Курс НБУ

Курс валют

Курс доллара

Курс евро

Курс рубля

Курс британского фунта

Курс швейцарского франка

Курс канадского доллара

Межбанк

Ставки

Депозитные ставки

Физические лица, гривна

Физические лица, доллар

Физические лица, евро

Юридические лица, гривна

Юридические лица, доллар

Юридические лица, евро

Депозитный калькулятор

Ставки на межбанковском кредитном рынке

Графики

График изменения курса НБУ

График изменения наличного курса

График изменения курсов на межбанке

График изменения ставок на межбанковском кредитном рынке

Веб-мастеру

Информеры

Информер курсов НБУ

Информер наличных валют Киев

Информер курсов валют на межбанке

Графики

График курсов валют НБУ

График курсов обмена валют для физических лиц

График курсов валют на межбанке

Экспорт новостей

Информация об агентстве

О нас

Размещение рекламы

Контакты

Подписка на новости

5 відповідей про програш Росії у трибуналі ООН: моряки, нові санкції та деталі рішення

 Сергій Сидоренко / Європейська правда

Субота принесла Україні важливу проміжну перемогу на міжнародному фронті. Морський трибунал ООН задовольнив вимоги України і зобов'язав Росію негайно відпустити українських моряків, арешт яких порушив норми міжнародного права, та невідкладно віддати Україні кораблі, захоплені росіянами в листопаді минулого року.

Чому це рішення "проміжне"?

Формально - через те, що ця справа ще має бути розглянута по суті - суд має визначити суму компенсації тощо. Але головна мета вже досягнута. Доля наших людей важливіша за гроші.

А реально - воно проміжне через те, що Росія напевно відмовиться його виконувати, і свободу наших хлопців ще доведеться вигризати. Але це рішення допоможе досягти цієї мети, а Росія заплатить за свої дії.

- То що це був за трибунал?
- Що сказано у рішенні?
- Що буде, якщо Росія його не визнає?
- Як змусити їх звільнити наших хлопців?
- Коли чекати нових санкцій?

"Європейська правда" підготувала відповіді на ці запитання.

Що за трибунал?

Ні, це не Гаага :)

Переможне для нас рішення виніс постійно діючий трибунал, що функціонує в Гамбурзі і був створений за конвенцією ООН з Морського права. Україна формально звернулася туди в квітні, хоча підготовчі процедури (як-то обов'язкові переговори з РФ про позасудове вирішення суперечки) розпочалися ще торік.

Київ наполягає, що Росія порушила ключові принципи міжнародного морського права, коли атакувала та затримала три наших військових кораблі, що прямували до українських портів, а згодом - арештувала їхні екіпажі. Порушення імунітету наших кораблів має остаточно підтверити окремий арбітраж, який до того ж, імовірно, зобов'яже Росію сплатити штраф... але розгляд цієї справи напевно затягнеться на роки! Така перспектива Україну не задовольняла.

Саме тому команда українського МЗС попросила трибунал винести термінове, проміжне рішення - про "попередні заходи". Саме це рішення стало нашою перемогою.

Що у рішенні?

Трибунал виніс рішення з трьох пунктів. Два з них адресовані виключно Росії, третій - обом державам. Далі - дослівний переклад.

а) Росія має невідкладно звільнити кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та "Яні Капу" і повернути їх у розпорядження України

б) Росія має невідкладно звільнити 24 українських військовослужбовців та дозволити їм повернутися додому (перелік моряків та СБУшників, затриманих росіянами 25 листопада, додається, при чому в тексті окремо підкреслено, що йдеться про обидві категорії, "Ukrainian military and security personnel");

в) Україна та Росія мають утриматися від дій, які би загострили суперечку або ускладнили її вирішення (йдеться про більший позов, який ще буде розглядатися арбітражем).

Після оголошення цього рішення українська команда у Гамбурзі не стримувала емоцій. "Для нас це - чиста перемога. Це - саме те, чого ми вимагали... Рішення виявилося навіть чіткішим ніж ми сподівалися", - пояснила заступниця міністра закордонних справ, представниця України у процесі Олена Зеркаль.

З нею складно не погодитися!

Суд врахував всі вимоги України. Окремо згадані спецслужбовці на борту, щоби росіяни не "забули" їх повернути. Прямо вказано, що моряків треба відпустити "невідкладно". А ще трибунал заявив, що не побачив логіки у російській версії про нібито підготовку українцями "таємного нападу".

А отже, українські юристи мають всі підстави святкувати перемогу.

А якщо Росія не визнає це рішення?

Дуже правильне питання. Росія напевно відмовиться це робити, і вже почала рухатися у цьому напрямку. В суботу російське МЗС вже зробило заяву, у якій можна прочитати "між рядками": міжнародне право для нас не указ, рішення трибуналу ми не визнаємо.

Це, загалом, було очікувано, адже ще в квітні Москва ухвалила рішення не брати участі у процесі.

І, що важливо для нас, ця відмова росіян жодним чином не змінює їхнього обов'язку виконувати рішення трибуналу. Цей суд, що діє в рамках конвенції ООН, може виносити зобов'язуючі рішення навіть коли одна зі сторін "ховається в будиночку" - як Росія у нашій справі.

Ба більше - Росія вже має досвід схожого програшу.

Москва також спершу говорила, що не визнає рішення трибуналу, але потім була змушена виконати його.

Йдеться про так звану "справу Arctic Sunrise". Корабель Greenpeace під прапором Нідерландів влаштував акцію протесту у Баренцовому морі проти початку нафтовидобування в Арктиці. Діяльність екоактивістів не подобалася росіянам, тому вони захопили корабель, а екіпаж віддали під суд, звинувативши у "піратстві".

Нідерланди - так само як і Україна - звернулися до трибуналу ООН, а Росія заявила, що ігноруватиме цей процес. 22 листопада 2013 року трибунал виніс проміжне рішення, яким зобов'язав Росію звільнити моряків. Публічно Москва продовжила наполягати, що не буде нічого виконувати, але... за місяць "незалежний" слідчий комітет Росії оголосив про амністію всім членам екіпажу "грінпісівського" судна!

Москва звісно, наполягала, що з рішенням трибуналу це жодним чином не пов'язане, а є просто добровільним кроком слідкому. Ще за півроку був звільнений і корабель.

До слова, тим часом тривав розгляд справи по суті (тобто про компенсацію - цей етап у нас попереду). У 2017 арбітри остаточно визнали Росію винною та присудили 5 млн євро компенсації. Росія продовжувала ігнорувати процес і говорити, що це не про неї... Але згодом домовилася із судновласником про "добровільну" сплату компенсаційних виплат - і, так співпало, що заплатила у тому обсязі, який визначив суд.

Отже, навіть заяви Росії про те, що вона не визнає рішення - не означають, що вона не буде змушена його виконати.

Що змусить Росію звільнити наших хлопців?

Чи є впевненість, що "грінпісівський" сценарій повториться і для України?

На жаль, коли йдеться про рішення російської влади, впевненим не можна бути ні в чому, але є чимало підстав сподіватися, що Москва все ж буде змушена поступитися. Нехай це буде оформлено як "добровільний крок".

Але рано чи пізно у Росії усвідомять, що обрали стратегію, яка перш за все б'є по них самих.

Варто процитувати одного з найавторитетніших українських юристів-міжнародників, президента Європейського комітету із запобігання катувань Миколу Гнатовського.

"Це створить підставу для нових санкцій (проти РФ), прирече їх на програш справи в арбітражі по суті, погано відіб'ється на перспективах у інших судах, підірве їхню правову, політичну і моральну позицію у всіх міжнародних форумах. Коротше кажучи, це дорого коштуватиме, значно дорожче, ніж просто відпустити моряків", - вважає той.

Звісно, не все просто. Будуть праві ті, хто скаже, що "моральна позиція" Росію давно не цікавить. Але перспектива опинитися у міжнародній ізоляції тішить їх ще менше.

Міжнародні суди для багатьох інших держав - передусім для європейських - мають сакральне значення. І якщо Москва місяць за місяцем "не помічатиме" рішення трибуналу, вона втрачатиме залишки довіри у спілкуванні іншими гравцями, а Путін та Лавров особисто будуть змушені виправдовуватися з цього приводу на міжнародних зустрічах, втрачаючи час на вирішення інших, важливих для них питань.

Хтось може сказати - так вони вже п'ятий рік роблять щодо Криму!

Це правда.

Але погодьтеся, зберегти вкрадений Крим для Путіна значно важливіше, ніж тримати у "Лефортово" українських моряків. Втрати будуть неспівставні із "здобутками". До слова, через це єдине, що має зараз робити Україна, а точніше новий президент - не дозволити, щоби у обмін на звільнення моряків Москва виторгувала у нас якість поступки.

Росія має звільнити наших моряків без додаткових умов. І обов'язково зробить це.

То будуть нові санкції?

Мрії - то добре, але у цьому питанні варто зберігати реалізм. Чекати, що суто через рішення морського трибуналу ООН будуть накладені нові санкції - все ж не варто. Зрештою, у ЄС діє рішення, ухвалене ще в грудні (і ніхто не планує його скасовувати!), що Євросоюз відповідатиме на "Азовську кризу" не санкціями, а новими програмами допомоги Україні.

Саме через це всі зусилля Порошенка домогтися ухвалення "азовського пакету" так і не мали успіху.

Інша річ - можливість запровадження санкцій у разі якщо Росія, попри всі іміджеві та юридичні виклики, тривалий час затягуватиме із виконанням рішення трибуналу. Саме про це каже професор Гнатовський у своєму коментарі. Але цей варіант все ж малоімовірний; та й масштаб таких теоретичних санкцій передбачити складно.

Та для нас важливим є не так запровадження нових обмежень, як збереження чинних антиросійських санкцій.

І тут рішення морського трибуналу ООН буде дуже доречним.

Тепер ми маємо нехай проміжне, але рішення міжнародної судової інституції про те, що Росія знаходить нові форми агресії проти України. Трибунал спростував версію РФ про "українську агресію", підтримав підозри на адресу Росії у порушенні міжнародного морського права.

А публічна (нехай і нетривала) відмова росіян виконувати рішення Суду ООН стане додатковим аргументом на користь того, що це - держава-рецидивіст, тиск на яку треба зберігати. Все це додає впевненості, що принаймні червневе продовження санкцій у Євросоюзі ми переживемо "без втрат".

І це - ще один побічний наслідок справді важливої перемоги, яку українська юридична команда святкує цієї суботи в Гамбурзі.

 

ПО РУБРИКАМ

14.06 Доллар подорожает после Троицы, но не очень сильно. Из-за выходного в понедельник сдвинутся поступления валютной выручки

14.06 Суд по делу Рожковой превысил полномочия — экспертиза

14.06 НБУ на текущей неделе увеличил выкуп валюты на межбанке на 31,5%

14.06 Депозитные ставки для физлиц 14.06.19

14.06 Биткоин-стартап Circle прекратит поддержку платежного приложения

14.06 Фонд заблокирует попытку Веревского купить активы Дельты за 4%

14.06 Верховный Суд подтвердил незаконность ликвидации банка «Капитал»

14.06 Верховный суд обязал ПриватБанк выплатить Коломойскому 25 миллионов

14.06 Доллар растет к корзине валют, фунт стерлингов снижается на новостях о лидерстве Джонсона на выборах главы Консервативной партии

14.06 Справочный курс гривни понижен на 1,08 коп. до 26,4148 грн

14.06 Биржи Азии 14 июня закрылись в основном в минусе на фоне геополитических опасений

14.06 ОВГЗ в обращении по сумме основного долга на 14.06.19

14.06 13 июня НБУ выдал банкам рефинансирование 9 млн гривен

14.06 НБУ продал 13 июня банкам депозитные сертификаты на 4,3 млрд гривен

14.06 Остатки средств на корсчетах банков 14.06.19

14.06 Плахотнюка недодавили. Во что станет России и Западу мир в Молдове

14.06 Евросоюз исключил Доминику из списка «налоговых гаваней»

14.06 Военная разведка США обвинили Россию в проведении ядерных испытаний

14.06 Министры финансов считают оправданными санкции против Италии

14.06 Приведут ли проблемы с выборами Эрдогана к гражданской войне в Турции?

14.06 США опубликовали видео о подрыве танкеров в Оманском заливе

14.06 Правые популисты из девяти стран создали фракцию в Европарламенте

14.06 Глава МВД Италии предложил провести амнистию капитала, при оплате 5% налога на наличные

14.06 «Два премьера - это многовато»: в МИД объяснили свое сообщение о Молдове

14.06 США обвинили Иран в нападении на танкеры в Оманском заливе

13.06 «Война» в Оманском заливе. Кто взрывает нейтральные нефтевозы

13.06 Борис Джонсон лидирует в борьбе за пост премьера Великобритании

13.06 Ультиматум для Швейцарии: куда приведут скандальные переговоры с ЕС

13.06 Выборы в США: Трамп готов принять от иностранцев компромат на конкурентов

13.06 США разместят в Польше эскадрилью беспилотников

14.06 4G в киевском метро планируют запустить в конце 2019 года

13.06 С июля в Украине можно будет безвозмездно присвоить адрес недвижимости

13.06 До 2021 года между всеми областными центрами будут качественные дороги - Гройсман

11.06 КП Киевгорразвитие показало, как будет выглядеть Гидропарк в Киеве после реконструкции

11.06 В Киеве построят мусороперерабатывающий комплекс мощностью 700 тысяч тонн в год

11.06 Автобусный лоукостер FlixBus назвал маршруты, которые запустит в Украине

11.06 В Украине повысили требования к качеству асфальта

06.06 Прорвало: «Взорвется» ли Закарпатье «без Москаля» новосозданными ОТО

05.06 В Украине изменили ширину крайних полос на автотрассах

03.06 Островки для снижения скорости на трассах стали обязательными

03.06 «Мост Кличко» усилят супербронированным стеклом

03.06 Новое украинское правописание вступило в силу

03.06 Европейский автобусный лоукостер FlixBus заходит в Украину

31.05 В Украине 70% хостелов работают в тени - ассоциация

30.05 Киев полностью перейдет на е-билет с 1 ноября

14.06 Суд по делу Рожковой превысил полномочия — экспертиза

14.06 Разрушитель Крещатика и жертва Захарченко. Что известно об организаторе «референдума в ДНР» Лягине, задержанном ГПУ

14.06 Зачем Зеленский предлагает украинцам купить еще одного кота в мешке

14.06 Оружие победы. Почему украинские ПЗРК не уступают легендарному «Стингеру»

14.06 «Два премьера - это многовато»: в МИД объяснили свое сообщение о Молдове

13.06 Кризис в Молдове: МИД Украины считает премьер-министрами и Санду, и Филипа

13.06 Две палаты и 300 нардепов: Зачем в Зе-команде реанимируют Кучмовский референдум

13.06 Сам себе Конституция. Зачем Тимошенко делает из Зеленского узурпатора

13.06 Физлицо уведомило НБУ о решении Барышевского райсуда запретить работать 1-му замглавы Рожковой

13.06 Конеферма как плацдарм. Как ВСУ впритык подошли к Донецку

12.06 Конфлікт перевізників: що відбувається навколо авіакомпанії Sky Up

12.06 Суд приостановил лицензию SkyUp, авиакомпания призывает власти вмешаться

12.06 У Зеленского допускают создание двухпалатного парламента

12.06 «Он шутил». Герус заявил, что Зеленский не обещал снизить тарифы

12.06 Украина против Коломойского: миллиардные иски по всему миру

14.06 Volvo и Uber построили серийный беспилотник

14.06 Visa, Mastercard, PayPal и другие крупные компании вложат по $10 млн в новую криптовалюту Facebook

14.06 Huawei начала показывать рекламу на экране блокировки

13.06 Хакерская атака на Telegram: Дуров нашел китайский след

13.06 Google переносит производство из Китая

13.06 У Mercedes-Benz появился семиместный кроссовер для выездов на природу

13.06 Илон Маск вдохновился идеей создания машины, способной погружаться под воду

13.06 В США зарегистрирована первая официальная ДАО

13.06 WhatsApp намерен судиться с авторами массовых рассылок в мессенджере

12.06 Google сдержала обещание. Пользователям Android уже предлагают альтернативные браузеры и поисковики

12.06 Представлен новый Bentley Flying Spur

12.06 Сотрудница «АЛРОСА» украла алмазы на миллионы долларов

11.06 Samsung Galaxy M40: смартфон с экраном FHD+ Infinity-O и процессором Snapdragon 675

11.06 Xiaomi Mi Band 4: фитнес-браслет с цветным экраном, NFC и датчиком ЧСС

11.06 Samsung запатентовал дизайн смартфона с раздвижным экраном

30.05 Как правильно завести служебный роман

24.05 Бизнес-этикет: четыре вредные привычки

15.05 Google начнет зарабатывать на рекламе в приложениях

14.05 Почему начальнику противопоказан перфекционизм

13.05 Роботизация грозит потерей работы в первую очередь женщинам

02.05 15 правил этикета при написании электронных писем

08.04 Как сохранять продуктивность: топ-6 привычек успешных людей

22.03 Почему люди предпочитают руководителей-скептиков

21.03 Топ-10 высокооплачиваемых профессий будущего

18.03 JPMorgan набирает сотрудников через нейробиологические игры

13.03 10 успешных людей, которые не учились в университете

11.03 Facebook теряет молодых пользователей — исследование

07.03 К 2020 году бизнес будет осуществлять половину операций без участия человека

04.03 Facebook судится с китайскими компаниями из-за «накрутки» лайков

01.03 Пять секретов лучших специалистов по продажам

теги

Apple, Aston Martin, Audi, bitcoin, BMW, Credit Suisse, Deutsche Bank, Facebook, Ford, Google, Huawei, Jaguar, Lamborghini, Lenovo, LG, Mercedes-Benz, Microsoft, Porsche, Samsung, Tesla, Toyota, Volkswagen, Volvo, Xiaomi, Англия, Белоруссия, Венесуэла, Газпром, ЕС, Казахстан, Китай, Молдова, Россия, США, Туркменистан, Турция, акции, депозитные ставки, золото, ипотека, кредит, межбанк, облигации, прогноз, форекс

ТОП-НОВОСТИ

ПОДПИСКА НА НОВОСТИ

 

Это интересно