Фінансові новини
- |
- 18.07.26
- |
- 06:19
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Тендерні умови закупівлі Кривим Рогом 10 великих автобусів відсікають українських виробників – корпорація «Еталон»
17:16 21.02.2023 |
Українські автовиробники називають дискримінаційними умови тендера на закупівлю Кривим Рогом 10 великих низькопідлогових автобусів за 125 млн грн і вважають, що ці умови прописані під турецькі автобуси Guleryuz, які до того ж суттєво дорожчі за техніку, яку можуть запропонувати вітчизняні автозаводи.
"Оголошений тендер у Кривому Розі став приводом для того, щоб сьогодні поговорити про економічний патріотизм, тим більше в умовах війни. До того ж, очікувана ціна одного автобуса становить еквівалент $320 тис. за одиницю, а наш Чернігівський автозавод може запропонувати його за $220 тис. Але ми не можемо взяти участь у тендері, з огляду на умови, прописані замовником", - повідомив директор Торгового дому "Еталон Авто" Вадим Шкарупін на пресконференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" у вівторок.
Він зазначив, що корпорація "Еталон" проаналізувала ринок публічних закупівель великих автобусів в Україні з 2018 року і досі.
Згідно з озвученими заступником директора ТД "Еталон-Авто" Олександром Черницьким даними, за цей період було проведено 17 закупівель та придбано 151 автобус, з яких лише 30% були українськими, а 70% - білоруськими чи турецькими. При цьому 80% становили закупівлі комунальними підприємствами міст, 20% - держкомпаніями для підвезення співробітників. Зокрема, автобуси Guleryuz у 2018 році придбав Івано-Франківськ. В тендері брали участь три компанії, які пропонували лише іноземну техніку (дві - Guleryuz, одна - Isuzu).
"Ми вивчили умови цього тендера і порівняли їх із вимогами у Кривому Розі, і низка з них виявилися практично ідентичними. Тому ми з високою ймовірністю припускаємо, що і в цьому тендері будуть аналогічні учасники", - резюмував Черницький.
Шкарупін також зазначив, що з урахуванням такої тенденції неукраїнський виробник може перемогти і у відновленому зараз тендері на закупівлю автобусів Тернополем за кошти Європейського інвестиційного банку (зупинено у квітні-2022 року на невизначений час - ІФ-У)
Директор із продажу Чернігівського автозаводу (ЧАЗ) Наталія Бачурна наголосила, що комунальні підприємства, які розпоряджаються державними коштами, не повинні керуватися власними уподобаннями при закупівлі, а насамперед піклуватися про економію держкоштів.
"Їхнє завдання - залучити якнайбільше учасників для того, щоб створити конкуренцію, знизити ціну закупівлі, тоді як у цьому випадку умови прописуються під конкретного виробника. І ми сьогодні боремося за участь у торгах", - зазначила вона.
Бачурна нагадала, що ЧАЗ, що постраждав від обстрілів і наразі відновлює виробництво, гостро потребує продажу продукції.
"Якщо завод не виживе, його не можна буде відновити, це буде втрата на десятиліття. Тому вважаю, що просто злочинно таким чином витрачати державні кошти. Україна сьогодні тримається на міжнародній допомозі, а ми віддаємо гроші іншій державі", - наголосила директор з продажу ЧАЗ.
При цьому вона додала, що фактично повторюється ситуація, коли українські автовиробники постійно кричали про те, що закупівля білоруських автобусів призведе до проблем з обслуговуванням, запчастинами тощо.
Як зазначив Шкарупін, закупівля іноземної техніки призводить до скорочення надходжень податків до бюджету щонайменше в 10 разів з урахуванням меншої бази оподаткування.
Він також повідомив, що нещодавно турецькі автобуси були внесені до реєстру транспортних засобів, що мають локалізацію понад 15% (необхідна умова рівня локалізації у 2023 році - ІФ-У).
"Це робиться досить легко. І ми порушували це питання на нещодавній нараді у Федерації роботодавців, але поки що механізму контролю "фейкової" локалізації не існує", - уточнив він.
Шкарупін нагадав, що сьогодні в Україні є кілька заводів-виробників, здатних випускати великі автобуси, зокрема, ЧАЗ, ЗАЗ, Луцький завод корпорації "Богдан", львівський завод "ЕлектронМаш".
"Тому закликаю українських державних діячів: поверніться обличчям до вітчизняних виробників", - резюмував він.
Як повідомлялося, криворізьке КП "Міський тролейбус" 8 лютого оголосило тендер на придбання до 20 грудня 2023 року 10 великих повністю низькопідлогових автобусів на очікувану суму 125 млн грн.
Розкриття пропозицій було заплановано на 16 лютого, проте, згідно з інформацією у системі "Прозорро", 12 лютого завод "ЕлектронМаш" подав скаргу до Антимонопольного комітету України на дискримінаційні умови тендера. Комітет окреслив її розгляд на 22 лютого.
Вимоги ЧАЗу щодо внесення змін до умов тендеру замовник торгів відхилив.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Від закликів до партнерів "Закрийте небо над Україною!" до заяви
українського президента Володимира Зеленського: "Freyja - це спосіб
доповнити нашу оборону, створити надійний щит над усією Європою"
минуло чотири з половиною роки.
Україна першою отримає нові французько-італійські системи SAMP/T NG для протидії балістичним ракетам.
Верховна Рада проголосувала за звільнення Юлії Свириденко з посади
прем'єр-міністерки України, що означає відставку всього складу Кабінету
міністрів.
Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №15294 про
посилення відповідальності за виготовлення і розповсюдження дитячої
порнографії, що також містить положення про декриміналізацію дорослого
контенту.
На Міжурядовій конференції Україна-ЄС офіційно
відкрили Кластер 6 у переговорах про вступ України до ЄС, під назвою
«Зовнішні відносини».
Ця тилова вакансія підходить для кандидатів, що не можуть
виконувати бойові завдання у звʼязку із віком чи станом здоровʼя.
Страхова компанія VUSO (ВУСО) за
підсумками 2025 року сплатила понад 348 мільйонів гривень податків до
бюджетів усіх рівнів. Водночас загальний обсяг допомоги компанії Силам
оборони України з початку повномасштабної війни наближається до 100
мільйонів гривень.
Країни ЄС погодили продовження тимчасового
захисту для українців, які тікають від війни, до 4 березня 2028 року.
Однак його надаватимуть не всім.
Майже кожна друга українська підприємиця хоча б раз стикалася з
гендерною дискримінацією або сексизмом під час ведення бізнесу
Новий тариф діятиме у метро, автобусах, трамваях, тролейбусах і фунікулері.
Уряд розширив коло тих, хто зможе
отримувати виплату 50 тисяч гривень на місяць після звільнення з
російського полону - тепер вона доступна ширшому колу захисників.
Національний банк України (НБУ) з 4 вересня 2026 року введе в готівковий
обіг нову банкноту номіналом 2000 гривень, оголосив голова НБУ Андрій
Пишний під час пресбрифінгу в Києві в п'ятницю.
Кабінет міністрів ухвалив зміни до правил видачі посвідчень водія та
допуску громадян до керування транспортними засобами. Про це повідомив
міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
«Київстар» планує ввімкнути тестову 5G-мережу у Києві вже 21 липня 2026
року. Про це свідчить внутрішній банер оператора, який опублікували в
MZU.
Google
оголосила про запуск нової функції Video Remix для сервісу Google
Photos. Вона дає змогу редагувати та стилізувати вже збережені відео за
допомогою штучного інтелекту Gemini Omni, який виконує зміни на основі
текстових підказок користувача.
Samsung оголосила про початок серійного виробництва SSD PM1763 PCIe 6.0, призначеного для серверів наступного покоління.
Компанія Meta анонсувала модель штучного інтелекту Muse Image для
генерації та редагування зображень. Це перша розробка підрозділу Meta
Superintelligence Labs у цьому напрямі.
Google
почав використовувати завантажені у пошук фото, аудіо й відео для
навчання своїх ШІ-моделей, і опція увімкнена в усіх за замовчуванням.
Південнокорейські дослідники розробили нову технологію виробництва
сухих електродів з гранул графіту з контрольованою формою для анодів акумуляторів електрокарів.
Із 7 липня Google змінює правила підрахунку використаного сховища для
облікових записів. Відтепер усі дані резервних копій Android
зараховуватимуться до загального ліміту пам'яті.
Компанія Motorola оголосила про запуск сервісу Global Connect,
який дозволяє користувачам отримувати доступ до мобільного інтернету
під час закордонних подорожей без необхідності шукати місцевого
оператора або встановлювати нову eSIM в кожній країні.