Фінансові новини
- |
- 09.07.26
- |
- 04:15
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
JPMorgan очікує перемир'я 2025 року, оцінює ймовірність подальшого «грузинського сценарію» в Україні в 50%
12:46 26.05.2025 |

JPMorganChase Center for Geopolitics очікує угоду про перемир'я у розпочатій Росією війні проти України вже цього року і допускає, що це може статися навіть в другому кварталі, але вважає, що така угода буде недосконалою й з ймовірністю у 50% ситуація в Україні потім розвиватиметься за "грузинським сценарієм".
"Оскільки в Європі закінчується зброя, в Україні - бійці, у США - терпіння, а трансатлантична єдність під загрозою, президент Зеленський, ймовірно, буде змушений погодитися на угоду з Росією, яка заморозить бойові дії, але не приведе до укладення всеосяжної мирної угоди, вже цього року", - пояснюють експерти свою думку в травневому виданні.
На їхнє переконання, за теперішніх темпів наступу Росія контролюватиме всю Україну приблизно через 118 років, тому Путін намагатиметься укласти угоду, яка буде сприятливою для його загальної мети - врешті-решт контролювати Київ.
У такій ситуації JPMorganChase Center for Geopolitics бачить чотири можливих сценарії, кожен з яких має паралелі з іншими країнами сьогодні: не дуже добрий "Грузинський" - ймовірність 50%, найкращий "Південна Корея" та найгірший "Білорусь" - по 15%, а все ще добрий - "Ізраїль".
"За відсутності як іноземних військ, так і потужної військової підтримки Україна зазнає постійної нестабільності, уповільненого зростання і відновлення, зменшення іноземної підтримки з часом і фактичного зриву її західної інтеграції (тобто членства в ЄС і НАТО) з поступовим поверненням в орбіту Росії", - так описують "Грузинський" сценарій експерти JPMorgan.
Вони нагадали, що після війни з Росією у 2008 році Грузія отримала значну західну допомогу та політичну підтримку, яка не супроводжувалася наданням військ та обіцянками безпеки. Сьогодні правляча партія Грузії "ухвалила закони про "іноземних агентів" у кремлівському стилі, що призвело до призупинення фінансування з боку США та ЄС. Політична нестабільність та ерозія демократії, що посилюється повзучим російським впливом, вплинули на довіру інвесторів на тлі скорочення валютних резервів.
Тим часом економічний зв'язок з Росією поглибився: грошові перекази з Росії становили понад 15% ВВП Грузії у 2022-2023 рр., що зробило її найбільшим джерелом грошових надходжень в країну. Торгівля і прямі подорожі розширилися, приплив російських громадян різко зріс, а невелика економіка стає дедалі вразливішою. "Грузія, яку колись вважали історією успіху реформ, ілюструє, як відсутність надійних безпекових та інституційних якорів може поступово підірвати демократичне врядування і послабити економічний потенціал", - зазначається у публікації.
На думку її авторів, Україна може спочатку отримати вигоду від хвилі донорського ентузіазму і допомоги у відновленні, але без міцної інтеграції в західні безпекові та політичні структури країна ризикує повільним дрейфом у геополітичний сірий простір. Певний відсоток з майже 7 млн українських біженців може вирішити не повертатися, позбавляючи економіку вкрай необхідної кваліфікованої робочої сили. Інвестори, які не схильні до ризику, можуть вирішити уникати нестабільного, крихкого з точки зору безпеки середовища, обмежуючи прямі іноземні інвестиції та гальмуючи диверсифікацію.
Вони додають, що Україна може знову відкрити вразливі торговельні коридори або неформальні залежності, пов'язані з Росією, а обмеження на чисельність і потенціал збройних сил - якщо вони стануть частиною переговорного врегулювання - можуть передчасно задушити динамічний оборонний і технологічний сектори України, знищивши потенційний двигун повоєнного зростання.
"За відсутності твердих зобов'язань майбутнє України може повторити долю Грузії - протверезливе нагадування про те, що війни можуть закінчитися без справедливого миру, і навіть найсильніші прозахідні настрої можуть згаснути, якщо західні інституції не відповідатимуть адекватною взаємністю", - підсумовують експерти JPMorgan.
Вони також зазначають, що парадоксально, але втрата східних територій може зіграти для України роль турнікету, який дасть змогу зосередити зусилля з відновлення на більш керованих, менш пошкоджених регіонах, які потребують менших державних витрат.
Щодо сценарію "Південна Корея" в публікації, то за нього президент Володимир Зеленський не отримає ані членства в НАТО, ані повного відновлення території України. "Однак, якщо він зможе забезпечити введення в країну європейських сил, підкріплених американською безпековою обіцянкою допомоги та розвідувальної підтримки, то 80% територій України, які все ще перебувають під контролем Києва, вийдуть на значно стабільнішу, процвітаючу і демократичну траєкторію", - вважають автори. Частиною цього варіанту є рішення Заходу використати близько $300 млрд заморожених російських активів для відновлення в Україні.
Сценарій "Ізраїль" передбачає потужну, тривалу військову та економічну підтримку без значної присутності іноземних військ, що надасть Україні простір для перетворення себе на фортецю, проведення військової модернізації і, врешті-решт, створення власного стримуючого фактору. "Але війна завжди стоятиме на порозі. Путіну все одно потрібно буде отримати достатні економічні вигоди (включаючи послаблення санкцій) і зміцнення відносин зі США", - описують цей варіант автори.
Нарешті в найгіршому сценарії "Білорусь" Сполучені Штати відмовляться від України і Європа не зможе зробити крок назустріч. Росія твердо стоятиме на своїх максималістських вимогах і домагатиметься повної капітуляції України, перетворивши її на васальну державу Москви. "За такого сценарію Росія фактично виграє війну, розділить Захід і безповоротно зруйнує світовий порядок, що склався після Другої світової війни", - вважають експерти JPMorgan.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Лідери НАТО заявили про подальшу підтримку України в розміні 140 млрд
євро у 2026-2027 роках та констатували, що Україна сприяє
трансатлантичній безпеці.
Канада анонсувала виділення пакета військової допомоги Україні на суму 900 мільйонів доларів. До нього входять засоби ППО.
Позафракційний народний депутат VIII скликання та блогер Борислав
Береза прокоментував накладення на нього санкцій Ради національної
безпеки та оборони (РНБО).
Президент Володимир Зеленський увів у дію нові
пакети санкцій Ради національної безпеки й оборони України. Серед
підсанкційних осіб опинився громадянин України Борислав Береза.
Печерський районний суд Києва заборонив «Центру
протидії корупції» та «Слідству.Інфо» публікувати розслідування про
об'єкти нерухомості брата директора Державного бюро розслідувань Олексія
Сухачова.
Контроль особистих фінансів не означає жити в обмеженнях; він означає розуміти, що відбувається з грошима, і приймати рішення усвідомлено.
Дізнайтеся, як облаштування тренажерного залу в офісі підвищує продуктивність команди. Поради щодо вибору професійного фітнес-обладнання від бренду Besport.
Норвегія оголосила про виділення 3 млрд крон (268 млн євро) на зміцнення
протиповітряної оборони України, зокрема в рамках програми PURL та для
закупівлі ракет до Patriot у країн, які вже їх мають, повідомила
пресслужба норвезького уряду.
Про це він сказав журналістам після прибуття на другий день саміту НАТО.
Україна і Німеччина в кулуарах саміту НАТО підписали угоду про
реалізацію проєкту зі спільного виробництва безпілотних літальних
апаратів BARS.
Вищий антикорупційний суд розглянув клопотання прокурора Спеціалізованої
антикорупційної прокуратури про продовження обов'язків колишньому
віцепрем'єр-міністру Олексію Чернишову.
За словами CEO Microsoft Commercial
Business Джадсона Олтгоффа, компанії вже концентруються не на тестуванні
ШІ, а на отриманні вимірюваної віддачі від інвестицій.
За шість місяців 2026 року в Україні продали
близько 33 тис. нових легкових автомобілів, що на 0,5% більше, ніж за
аналогічний період минулого року.
OpenAI веде попередні переговори про передачу уряду США 5% акцій
компанії. За задумом генерального директора Сема Альтмана, аналогічну
частку державі могли б передати й інші провідні американські розробники
штучного інтелекту, повідомляє Financial Times із посиланням на джерела.
Компанія Microsoft оголосила про
прискорення ініціативи Quantum Safe Program (QSP) та заявила про намір
перевести свої продукти й сервіси на постквантову криптографію (PQC) до
2029 року.
Samsung Foundry відновила розробку 1,4-нм технологічного процесу після
паузи, однак масове виробництво таких чипів тепер заплановане лише на
2029 рік.
Потужний приплив інвестицій у штучний інтелект (ШІ), який розігнав
світові біржі до рекордів, може завершитися фінансовим крахом.
Опубліковано червневий рейтинг найпотужніших суперкомп'ютерів планети
TOP500. Головна сенсація - американська система El Capitan, що
лідирувала до цього, зміщена з п'єдесталу.