Фінансові новини
- |
- 25.02.26
- |
- 06:59
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Реальна вартість військової допомоги США Україні значно менша ніж декларує уряд США - експерти
08:47 26.02.2025 |

Реальна вартість військової допомоги США Україні значно нижча за офіційні цифри і становить близько $18,3 млрд, стверджують у дослідженні експерти американського аналітичного центру Economists for Ukraine.
"Всупереч оцінці уряду США у понад 60 мільярдів доларів військової допомоги, дослідження показує, що реальна вартість допомоги становить близько 18,3 мільярдів доларів", - сказано в опублікованому у вівторок дослідженні.
"Ця розбіжність пов'язана із завищеною оцінкою старих американських запасів озброєнь, включенням кредитів, що підлягають поверненню, та іншими бухгалтерськими факторами... Публічні розповіді про допомогу Україні часто не враховують різницю між асигнуваннями та фактично наданою допомогою", - зазначає керівництво Economists for Ukraine.
"Що стосується військового обладнання, то за останні три роки Президентський мандат на скорочення озброєнь, який використовувався 55 разів, передав обладнання вартістю 31 мільярд доларів, згідно з даними Міністерства оборони США. Однак дослідження оцінює реальну вартість отриманого обладнання лише в 12,5 мільярдів доларів, беручи до уваги амортизацію, вік і частоту відмов на полі бою. Багато з переданого озброєння виведено з експлуатації і в іншому випадку призвело б до витрат на утилізацію для збройних сил США, а обмеження на використання ще більше знижують його вартість", - підкреслено в звіті експертів.
Непряма передача обладнання через країни-союзники, зокрема Польщу, становить близько 20 мільярдів доларів оборонних інвестицій, але лише 340 мільйонів доларів з них безпосередньо дісталися Україні.
"Щодо грантів на закупівлю, то хоча на придбання нових американських систем озброєнь та послуг для України було виділено $12,1 млрд, графіки поставок, обмеження та затримки у використанні зменшують ефективну вартість цієї допомоги до приблизно $5,5 млрд. Ці гранти в першу чергу слугують субсидіями для оборонної промисловості США, а Україна отримує вигоду від нового обладнання та послуг на обмежених умовах.
Загалом, за результатами дослідження, фактична вартість військової допомоги США Україні становить 18,3 млрд доларів, тоді як ще 32,6 млрд доларів було надано у вигляді бюджетної допомоги, здебільшого через механізми відшкодування витрат. Таким чином, загальна вартість наданої допомоги за три роки склала 50,9 мільярда доларів - в середньому близько 17 мільярдів доларів на рік.
"У перспективі ця цифра становить лише 0,25% федерального бюджету США на 2024 рік, що приблизно дорівнює річним витратам на утримання та енергозабезпечення федеральних будівель", - подають для порівняння Economists for Ukraine.
Дослідники також підкреслюють прихильність України до фінансової прозорості. Передова система електронного урядування країни забезпечує всебічне документування всіх виплат, від зарплат у державному секторі до елементарних канцелярських товарів. Ретельний аудит не виявив жодних аномалій у розподілі чи використанні цих коштів.
У більш широкому міжнародному контексті в дослідженні зазначається, що Європа (включно з ЄС і Великою Британією) надала Україні більшу загальну допомогу, ніж Сполучені Штати.
Economists for Ukraine ("Економісти для України") - позапартійний економічний аналітичний центр з мережею в понад 400 економістів з провідних світових інституцій, який діє при Фонді "AI for Good", публічній благодійній організації США.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев заявив, що вже у квітні
Україна може зіткнутися з ситуацією, коли "не буде чим фінансувати
видатки", бо держава вже витрачає кошти, заплановані на друге півріччя.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) може
стати основним регулятором ринку віртуальних активів в Україні,
Національний банк - допоміжним, сказав голова податкового комітету
Верховної Ради
Президент США Дональд Трамп заявив про підвищення тимчасової митної
ставки на імпорт з усіх країн з 10 до 15 відсотків, яку він запровадив у
відповідь на рішення Верховного суду про незаконність тарифів,
уведених ним за механізмом закону про міжнародні надзвичайні економічні
повноваження (IEEPA).
Правління Національного банку України 19 лютого 2026 року ухвалило
рішення про віднесення АТ "Мотор-Банк" та АТ "Перший Інвестиційний Банк"
до категорії неплатоспроможних.
Американський президент Дональд Трамп офіційно продовжив ще на рік санкції проти Росії через війну в Україні.
У дорослому віці вивчення англійської рідко починається з нуля. Хтось
уже має кращий рівень, але не може заговорити, хтось роками ходив на
групові заняття й так і не дійшов до впевнених листів чи робочих
дзвінків іноземною.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Головна речниця Європейської комісії Паула Піньйо у понеділок, 23
лютого, різко розкритикувала спробу Угорщини заблокувати надання Україні
кредиту розміром 90 млрд євро.
Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк (Volker Türk) заявив,
що за чотири роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну різко
зросла вількість жертв серед цивільного населення, а систематичні атаки
агресора на критичну інфраструктуру країни можуть бути кваліфіковані як
міжнародні злочини
Президент Франції Еммануель Макрон закликав
Євросоюз якнайшвидше просунутися з 20-м пакетом санкцій проти Росії,
зокрема запровадити "повну заборону морських сервісів" для експорту
російської нафти та посилити боротьбу з так званим тіньовим флотом.
Новий раунд мирних переговорів між Україною та РФ за участі США планується вже цього тижня.
Голова комітету з питань торгівлі Європейського парламенту Бернд Ланге
запропонує заморозити процес ратифікації торговельної угоди між
Європейським Союзом і США допоки президент США Дональд трамп не пояснить
свою торгову політику.
Південна Корея розглядає можливість приєднатись
до програми НАТО PURL щодо фінансування закупівлі американської зброї
для України.
Samsung Electronics спільно з оператором KT Corporation та фахівцями з вимірювань із Keysight офіційно відзвітували про успішне випробування технології X-MIMO. Це не черговий лабораторний стенд за зачиненими дверима, а повноцінний тест у реальних вуличних умовах Сеула
Американська Nvidia Corp. обговорює вкладення до $30 млрд в AI-стартап
OpenAI в рамках інвестраунду з потенційною оцінкою вартості всієї
компанії на рівні $730 млрд без урахування залучених коштів (pre-money),
пише CNBC із посиланням на джерело.
Квантові обчислення, які десятиліттями залишалися переважно в наукових
лабораторіях, поступово наближаються до етапу комерційного застосування.
Стартап OpenStar Technologies з Нової Зеландії вперше у світі
утримував плазму з температурою 1 000 000 °C за допомогою надпровідного
магніту вагою в 1,5 тонни.
За словами Стеценка, у грудні 2025 року Україна подала до Міжнародного
союзу електрозв'язку (ITU) заявку на реєстрацію UASAT-NANO, а вже 17
лютого 2026 року мережа з'явилася в офіційній публікації BR IFIC Space.
Інвестиційний бум навколо ШІ може призвести до появи нового класу
фінансових інструментів, пов'язаних із чипами та обчислювальними
потужностями
Google розробляє нову систему розблокування обличчям для Pixel і Chromebook під назвою “Проект Тоскана”. За даними звіту, вона має бути на рівні Face ID.