Фінансові новини
- |
- 24.01.26
- |
- 14:44
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Ракети з двигунами на ядерному синтезі з'являться вже за кілька років — принаймні, над цим працюють
22:39 21.03.2025 |
Британський стартап Pulsar Fusion анонсував розробку та випробування нових багаторазових ракет з двигунами, що працюватимуть на ядерному синтезі.
За словами засновника та гендиректора Pulsar Fusion Річарда Дінана, випробування нової технології почнуться вже цьогоріч, а перші випробування у космосі можуть бути проведені ще до 2027 року. При цьому представники компанії не вказали точних термінів, коли новітні космічні кораблі зможуть здійснити перші польоти.
За словами одного з опитаних виданням експертів, перші пуски можуть відбутись щонайменше через 10 років, а може навіть і пізніше. Компанія Pulsar Fusion займається виробництвом плазмових двигунів та також розробляє двигуни на ядерному паливі. Стартап вперше оголосив про таємничий проєкт Sunbird 6 березня цього року. Концепція розробляється в умовах повної секретності протягом останніх 10 років. Згодом проєкт був повноцінно презентований 11 березня у рамках виставки Space-Comm Expo в Лондоні.
Очікується, що для цих ракет будуть створені великі орбітальні супутникові доки, де вони зберігатимуться перед розгортанням та стиковкою з іншими космічними апаратами, які будуть швидко доставляти до місця призначення на манер космічних буксирів. Це має суттєво знизити вартість космічних місій на далекі відстані.
Ключовими у ракетах Sunbird мають стати двигуни Duel Direct Fusion Drive, які, як стверджують представники Pulsar Fusion, працюватимуть на енергії від ядерного синтезу. У разі успішної реалізації технології, час польотів до Марсу можна буде скоротити удвічі. Представники стартапу переконують, що їхні ракети зможуть доставляти зонди до Плутона за 4 роки замість 9,5 (рекорд, встановлений космічним кораблем NASA New Horizons у 2015 році).
«Якщо ми збираємося стати тим видом, який справді дістанеться інших планет, то вихлопна швидкість - це чи не найважливіша річ. З точки зору того, що [теоретично] можна отримати на вихлопних швидкостях, термоядерний синтез є королем», - зазначив Річард Дінан.
Використання технології ядерного синтезу як джерела необмеженної енергії на Землі, ймовірно, почнеться не раніше, ніж через кілька десятиліть. Однак, як переконує Річард Дінан, у випадку з використанням цієї технології у космосі все виглядає зовсім інакше. Це пов'язане з тим, що реакції термоядерного синтезу у космосі проходять не так, як на Землі. Традиційні термоядерні реактори - токомаки намагаються поєднати дейтерій та тритій для утворення постійного потоку нейтронів, що генеруватиме тепло та виділятиме додаткове паливо для подальшої реакції.
Розробники двигунів Duel Direct Fusion Drive планують використати у якості палива дейтерій і гелій-3. Така реакція дозволить використовувати заряди протонів для забезпечення енергії для руху.
Реакція триватиме лише обмежений проміжок часу, подібно до того, як це проводиться у сучасних термоядерних реакторах на Землі. Очікується, що на відміну від земних термоядерних реакторів, які імітують космічний вакуум, використовуючи потужні магнітні поля для утримання плазми, двигуни Duel Direct Fusion Drive представлятимуть собою лінійний реактор. Йому не потрібно буде повністю стримувати плазму у середині, оскільки у космосі природний вакуум і температури, що досягають абсолютного нуля. Це має запобігти перегріву реактора.
Між тим конструктивні особливості двигунів Duel Direct Fusion Drive не розкриваються. Вони також не проходили належних випробувань.
Низка науковців, як, наприклад, професор астронавтики Массачусетського технологічного інституту Пауло Лозано, що спеціалізується на ракетних двигунах, налаштовані скептично щодо планів Pulsar Fusion.
«Я налаштований скептично. Злиття є складним і було складним з багатьох причин і протягом тривалого часу, особливо в компактних пристроях», - зазначив Лозано, відмовившись однак виносити судження, оскільки не бачив технічної документації.
У Pulsar Fusion також переконують, що ракети Sunbird можна буде також використовувати для живлення систем інших космічних апаратів. Ще однією великою перевагою цих ракет має стати те, що вони потребуватимуть невелику кількість палива. Їх легко можна буде заправляти та перезаряджати на орбітальних, стикувальних станціях.
Довжина ракет, скоріш за все, складатиме близько 30 метрів. Вони будуть вкриті товстою бронею для захисту від космічного випромінювання та невеликих метеоритів. Виробництво однієї такої ракети може обійтись у понад 90 млн доларів.
Pulsar проведе перші статичні випробування двигуна DDFD цього року всередині пари гігантських вакуумних камер, нещодавно побудованих у кампусі компанії в Блетчлі. У рамках початкових випробувань замість надзвичайно дорогого гелію-3 використовуватиметься інертний газ для перевірки теоретичної роботи двигуна.
За словами Річарда Дінана, його компанія планує провести демонстрацію на орбіті низки ключових технологічних компонентів Sunbird у 2027 році. У разі успішного проведення початкових випробувань, Pulsar почне збір коштів для створення повномасштабного прототипу Sunbird і розпочне спроби досягти справжнього термоядерного синтезу за допомогою гелію-3. Гендиректор компанії зазначає, що терміни створення першого прототипу Sunbird наразі назвати неможливо.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Президент України Володимир Зеленський повідомив, що на зустрічі з
президентом США Дональдом Трампом домовився про пакет ракет PAC-3 для
Patriot.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що лідер США Дональд Трамп підтримує ідею про зону вільної торгівлі для України.
Рішення ухвалили після завершення наприкінці грудня 2025 року обміну
українських ВВП-варантів на нові цінні папери з погашенням у 2032-му.
Агентство також присвоїло їм рейтинг "CCC+".
Президент України Володимир Зеленський заявив, що документ про гарантії
безпеки для України вже готовий до підписання, коли це станеться -
залежить від США.
Європейський Союз та США близькі до угоди щодо "плану процвітання" для
України, який грунтується на п'яти стовпах: продуктивність, інтеграція
України в ринок ЄС, інвестиції, донори та реформи.
Українська універсальна біржа з понад 25-річним досвідом лише за минулий рік провела 7,7 тис. біржових торгів.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Компанія BlackRock опублікувала тематичний прогноз на 2026 рік, в якому виділила дві ключові зв'язки трендів. Йдеться про прискорення розвитку ШІ на тлі зростання геополітичної конкуренції та зростаючої залежності цифрової економіки від фізичної інфраструктури.
Компанія Blue Origin, яку підтримує Джефф Безос, представила
супутникову мережу TeraWave, що позиціонується як конкурент SpaceX
Starlink. У Blue Origin заявляють про пропускну здатність до 6 Тбіт/с в
обидва боки.
Компанія Microsoft оголосила про доступність застосунку Xbox для всіх
комп'ютерів з Windows 11 на базі ARM-процесорів. Відтепер користувачі
ARM-версії Windows мають повноцінну можливість купувати, завантажувати
та стрімити ігри через застосунок Xbox.
Фінансовий директор OpenAI Сара Фрайар повідомила, що річний дохід
компанії у 2025 році перевищив $20 млрд. Про це вона написала в
корпоративному блозі, зазначивши, що ще у 2024 році цей показник
становив близько $6 млрд.
Українці придбали майже 29 300 легкових автомобілів з Китаю у 2025 році.
Про це повідомляє Укравтопром. Китайські машини зайняли 29,5% ринку
нових легковиків, причому абсолютна більшість (91%) - це електромобілі.
Соціальна мережа Threads від Meta обігнала X за кількістю щоденних
активних користувачів на смартфонах. Водночас платформа Ілона Маска,
раніше відома як Twitter, залишається лідером у вебі, повідомляє
TechCrunch посилаючись на звіт Similarweb.
ASUS уперше офіційно прокоментувала свою відмову від випуску нових
смартфонів. Хоча повідомлення про таке рішення з'явилися ще на початку
2026 року, компанія підтвердила й пояснила його лише зараз, передає
Android Authority.
Компанія OpenAI оголосила про запуск тестування рекламних оголошень у
сервісі ChatGPT. Відтепер частина користувачів у США, які користуються
безкоштовним планом або новим тарифом Go за $7 на місяць, бачитимуть
рекламу в інтерфейсі чат-бота.
З 1 квітня в Китаї набудуть чинності нові національні стандарти з
переробки тягових батарей електромобілів. Ключовим елементом реформи
стане єдина державна інформаційна платформа, яка дозволить відстежувати
батареї протягом усього життєвого циклу
У червні 2025 року родина президента США Дональда Трампа запустила
оператора віртуальної мережі мобільного зв'язку Trump Mobile та заразом представила власний смартфон - T1 Phone.
Рада ЄС ухвалила поправку до регламенту, що дозволить сприяти створенню гігафабрик штучного інтелекту (ШІ) у Європі.
Кількість абонентів "Київстару", які зареєструвалися для використання
технології Starlink Direct to Cell (D2C, прямий супутниковий зв'язок зі
смартфоном) від часу її запуску у листопаді 2025 року, перевищила 3 млн
абонентів, найактивніше сервісом користуються в Києві, Львові, Вінниці,
Хмельницькому та Дніпрі
Згідно з угодою, тайванські компанії з виробництва мікросхем та
технологій інвестують щонайменше $250 млрд у виробничі потужності в США,
а уряд Тайваню гарантуватиме цим компаніям кредит на $250 млрд.
США впроваджують 25% мита на певні чипи для штучного інтелекту, вироблені на Тайвані, зокрема NVIDIA H200. Як передає
Bloomberg, уряд буде стягувати мито з мікросхем, які ввозяться до США
перед остаточною відправкою китайським клієнтам та на інші закордонні
ринки.