Фінансові новини
- |
- 04.02.26
- |
- 19:24
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Угода ЄС-США в енергетиці охоплює закупівлі СПГ, нафти, ядерного палива, передових технологій та інвестицій - ЄК
23:45 31.07.2025 |

Угода між Євросоюзом і США, яка передбачає придбання енергоносіїв на суму $750 млрд, передбачає збільшення закупівель скрапленого природного газу (СПГ), нафти, ядерного палива, а також передових технологій та інвестицій протягом наступних трьох років до кінця 2028 року.
Як пояснює Єврокомісія, "за очікуваного обсягу закупівель близько $750 млрд (близько 700 млрд євро) за весь цей період угода сприятиме реалізації нашого плану і дорожньої карти REPowerEU щодо повного заміщення загального імпорту російських енергоносіїв".
У 2025 році США забезпечили 55% поставок СПГ до ЄС, також Вашингтон є найбільшим постачальником нафти (17% імпорту у 2024 році) до ЄС і ключовим постачальником ядерного палива та паливних послуг: обсяг експорту США до ЄС у 2024 році становив близько 700 млн євро.
Потужність регазифікаційних терміналів у ЄС дає змогу імпортувати 250 млрд куб. м газу на рік, що вдвічі вище за поточний імпорт.
ЄК зазначає, що готова організувати збір даних про попит з боку суб'єктів ЄС і зіставити їх з конкурентоспроможними поставками СПГ зі США на період із 2025 до 2050 року в межах ініціативи, організованої 2023 року з агрегації попиту та скоординованих закупівель газу на європейському рівні.
"Хоча Комісія сприяє контактам між відповідними покупцями і продавцями в ЄС, комерційні рішення, природно, приймаються компаніями. Водночас США мають підтримувати ці закупівлі, забезпечувати необмежений доступ і достатні виробничі та експортні потужності", - йдеться в заяві.
ЄК роз'яснила, звідки взялася цифра закупівель енергоносіїв зі США в $250 млрд на рік: поточні обсяги імпорту американського СПГ, нафти, ядерного палива і паливних послуг до ЄС уже становлять близько $90-100 млрд на рік. "Паралельно ми продовжуємо диверсифікувати джерела енергії та інвестуємо в перехід до чистої енергетики у майбутньому", - зазначає ЄК.
ЄС у 2024 році імпортував із Росії викопне паливо приблизно на 22 млрд євро і ядерні матеріали приблизно на 0,7 млрд євро. І додаткові поставки зі США передбачаються "зокрема у рамках відмови від російського викопного палива".
Також до суми $250 млрд включено "ключові інвестиції США в енергетичні технології, послуги та експорт у ЄС, особливо в ядерному секторі для звичайних і малих модульних реакторів (ММР), де в нас уже є чіткі ознаки участі американських компаній".
"Попри те, що було розроблено надійні прогнози, остаточні обсяги та розподіл між нафтою, СПГ і ядерним паливом, а також паливними послугами залежатимуть від різних чинників, включно з цінами на сировинні товари, обмінними курсами та рішеннями про реалізацію проєктів. Вони визначатимуться комерційними угодами", - наголошує відомство.
ЄС, як і раніше, цілком відданий досягненню кліматичної нейтральності до 2050 року - основної мети Європейської зеленої угоди. Європейська комісія щойно запропонувала оновлений Закон про клімат з амбітною метою скорочення викидів парникових газів на 90% до 2040 року.
ЄК навела дані, згідно з якими 2025 року до червня імпортувала 66,1 млрд кубометрів у вигляді СПГ, 56% припало на США (37 млрд куб. м), 15% на Росію (10 млрд куб. м), 9% забезпечив Катар (5,9 млрд куб. м), 6% Нігерія (3,8 млрд куб. м), 5% Алжир (3,4 млрд куб. м), Ангола 3% (1,7 млрд куб. м), Норвегія 2% (1,4 млрд куб. м).
Раніше ЗМІ та аналітики засумнівалися в здійсненності угоди із закупівлі Євросоюзом енергоносіїв у США на суму $750 млрд. Окрім різниці оцінок у цифрах торгівлі, експерти зазначили, що втіленню планів у життя перешкоджають також технічні труднощі: європейські нафтопереробні заводи не здатні впоратися з таким обсягом ресурсів.
У неділю фон дер Ляєн і Трамп оголосили про укладення угоди за ставкою мита в 15% на товари, що експортуються в США з ЄС. Водночас цією угодою передбачено як "нульові мита" на низку товарів, так і закупівлю енергоносіїв зі США на суму $750 млрд і озброєнь на суму $600 млрд.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


У США по бойовому випробували крилату ракету Rusty Dagger для України, створену за програмою ERAM.
Невиконані за підсумками 2025 року 15 індикаторів плану в рамках
програми Ukraine Facility можуть коштувати Україні близько EUR4 млрд,
йдеться у презентації консорціуму RRR4U (Resilience, Reconstruction and
Relief for Ukraine).
Кабмін спростив ввезення до України літій-іонних акумуляторів. Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.
Україна спільно зі Starlink вже здійснили перші кроки, які дали швидкий результат у боротьбі з російськими дронами.
Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови (АУІФ),
створений США й Україною в межах так званої угоди про надра, за
підсумками січня отримав 59 інвестиційних заявок.
2026 рік остаточно закріпив за побутовою технікою статус повноцінних
гаджетів. Інтеграція в екосистему «розумного будинку» перестала бути
фантастикою і перетворилася на базове очікування користувачів.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Нафтогазові доходи федерального бюджету Росії в січні цього року
впали на 50,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року,
опинившись на мінімумі з липня 2020 року.
Гійомар також назвав виключення Росії з Ради Європи політичною реакцією.
Соболев зазначив, що разом із урядовцями та парламентарями до України
приїхало 16 французьких компаній - лідерів у сферах енергетики,
оборони, інфраструктури, водного господарства, агросектору, охорони
здоров'я та цифрових технологій.
Посольство США в Україні привітало угоду про першу поставку
американського скрапленого природного газу (СПГ) до України в березні.
Президент США Дональд Трамп заявив, що глава
росії володимир путін «дотримав свого слова» щодо термінів
«енергетичного перемир'я».
Євросоюз запропонує США партнерство у сфері критично важливих мінералів, щоб обмежити вплив Китаю
Apple та Samsung повністю домінували на світовому ринку смартфонів у
2025 році. Як свідчать дані Counterpoint Research, обидві компанії
четвертий рік поспіль зайняли всі десять позицій у рейтингу найбільш
продаваних моделей.
Ринкова капіталізація Microsoft різко скоротилася на рекордні $360 млрд
після публікації фінансового звіту, який показав значні витрати на
будівництво дата-центрів.
Ціни на рекламу під час фінальної гри сезону американського футболу
(Super Bowl), яку покажуть 8 лютого, досягли $10 млн.
Компанія Neuralink Ілона Маска опублікувала підсумки двох років
клінічних випробувань мозкового імпланта Telepathy, який дозволяє людям
із паралічем керувати комп'ютером і роботизованими пристроями за
допомогою думок.
Фінансовий звіт Intel свідчить про $300 млн збитків, проте компанія
отримала $20,4 млрд зовнішніх вливань. Рік тому мінус складав $18,8
млрд.
Компанія BlackRock опублікувала тематичний прогноз на 2026 рік, в якому виділила дві ключові зв'язки трендів. Йдеться про прискорення розвитку ШІ на тлі зростання геополітичної конкуренції та зростаючої залежності цифрової економіки від фізичної інфраструктури.
Компанія Blue Origin, яку підтримує Джефф Безос, представила
супутникову мережу TeraWave, що позиціонується як конкурент SpaceX
Starlink. У Blue Origin заявляють про пропускну здатність до 6 Тбіт/с в
обидва боки.