Фінансові новини
- |
- 04.02.26
- |
- 22:26
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Росія може втратити п'яту частину нафтогазових доходів бюджету через нові санкції
09:24 22.07.2025 |

Нові санкції Європейського Союзу, які включають гнучке обмеження цін на російську нафту, можуть позбавити російський бюджет кожного п'ятого рубля запланованих нафтогазових доходів.
Про це свідчить прогноз Freedom Finance Global, передає The Moscow Times.
За оцінками аналітиків, через новий механізм стелі, який тепер буде встановлений на 15% нижче за середньоринкові ціни, скарбниця РФ недорахується 1,5 трлн руб., сировинних податків щорічно. Це близько 18% від суми, яку Мінфін запланував зібрати цього року (8,9 трлн руб.)
Як зазначається в прогнозі, цей захід здатний чинити помітний тиск на російську економіку, і насамперед на доходи федерального бюджету РФ. Ризики посилюються тим, що країна, як і раніше, сильно залежить від сировинних доходів, а більша частина нафти експортується до держав, де стеля може бути застосована через обмеження доступу до страхування, логістики та фінансових розрахунків.
Введена наприкінці 2022 року нафтова "стеля" знаходилася на позначці $60 за барель: за ціни вище нафту з Росії було заборонено возити на західних танкерах та страхувати за допомогою західних фінансових інститутів. Нова стеля, за рішенням Європейської Комісії, становитиме $47,6, а її наступний перегляд відбудеться за три місяці.
У червні російський сорт Urals у середньому продавали за кордон $59,8 за барель. Але через санкції ЄС вартість російської нафти може обвалитися в окремих випадках до $45 "при врахуванні логістичних та політичних знижок".
Таким чином це призведе до подальшого зниження валютних надходжень та посилить фіскальний тиск на економіку РФ.
Нафтогазові доходи бюджету Росії вже стрімко падають: за підсумками першого півріччя вони виявилися на 14% нижчими за торішні, а в травні та червні спад у річному вираженні перевищував 30%.
Як підсумок: за пів року в російській скарбниці утворилася "дірка" на 3,8 трлн руб. - у шість разів більше, ніж за такий самий період 2024 року.
Зниження стелі цін на нафту "може стати найсерйознішою проблемою для російського нафтового експорту з моменту запровадження європейського ембарго наприкінці 2022 року", вважають експерти російського Інституту енергетики та фінансів.
Останніми місяцями вартість нафти Urals трималася нижче за стелю - і тому її знову почали активно возити грецькі судноплавні компанії. Вони замінили "тіньові" танкери, які потрапили під санкції та були виключені з нафтової торгівлі. Таких, за даними ІЕФ, вже 426, а це понад половина (55%) від усього дедвейту "тіньового флоту".
Через знижену стелю ці вантажоперевізники знову відмовляться від російської нафти, а ось замінити їх достатньою кількістю суден "тіньового флоту" вже може і не вийти: "Як наслідок, ймовірно відчутне скорочення морського експорту нафти з РФ, а також різке подорожчання послуг фрахту нафтоналивних танкерів для РФ як плата за ризик опинитися у списку санкцій західних країн".
Як повідомлялося, Комітет постійних представників країн ЄС (Coreper) на позачерговому засіданні вранці у п'ятницю, 18 липня, погодив 18 пакет санкцій Європейського Союзу проти Росії.
До схваленого країнами ЄС пакета санкцій проти Росії увійшли заходи, що мають завдати додаткового удару по російській нафтовій промисловості, а також по фінансовому сектору.
Зголом Велика Британія оголосила про зниження ліміту цін на сиру нафту з $60 за барель до $47,6, що безпосередньо вплине на доходи Росії від нафти.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


У США по бойовому випробували крилату ракету Rusty Dagger для України, створену за програмою ERAM.
Невиконані за підсумками 2025 року 15 індикаторів плану в рамках
програми Ukraine Facility можуть коштувати Україні близько EUR4 млрд,
йдеться у презентації консорціуму RRR4U (Resilience, Reconstruction and
Relief for Ukraine).
Кабмін спростив ввезення до України літій-іонних акумуляторів. Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.
Україна спільно зі Starlink вже здійснили перші кроки, які дали швидкий результат у боротьбі з російськими дронами.
Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови (АУІФ),
створений США й Україною в межах так званої угоди про надра, за
підсумками січня отримав 59 інвестиційних заявок.
2026 рік остаточно закріпив за побутовою технікою статус повноцінних
гаджетів. Інтеграція в екосистему «розумного будинку» перестала бути
фантастикою і перетворилася на базове очікування користувачів.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Нафтогазові доходи федерального бюджету Росії в січні цього року
впали на 50,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року,
опинившись на мінімумі з липня 2020 року.
Гійомар також назвав виключення Росії з Ради Європи політичною реакцією.
Соболев зазначив, що разом із урядовцями та парламентарями до України
приїхало 16 французьких компаній - лідерів у сферах енергетики,
оборони, інфраструктури, водного господарства, агросектору, охорони
здоров'я та цифрових технологій.
Посольство США в Україні привітало угоду про першу поставку
американського скрапленого природного газу (СПГ) до України в березні.
Президент США Дональд Трамп заявив, що глава
росії володимир путін «дотримав свого слова» щодо термінів
«енергетичного перемир'я».
Євросоюз запропонує США партнерство у сфері критично важливих мінералів, щоб обмежити вплив Китаю
Apple та Samsung повністю домінували на світовому ринку смартфонів у
2025 році. Як свідчать дані Counterpoint Research, обидві компанії
четвертий рік поспіль зайняли всі десять позицій у рейтингу найбільш
продаваних моделей.
Ринкова капіталізація Microsoft різко скоротилася на рекордні $360 млрд
після публікації фінансового звіту, який показав значні витрати на
будівництво дата-центрів.
Ціни на рекламу під час фінальної гри сезону американського футболу
(Super Bowl), яку покажуть 8 лютого, досягли $10 млн.
Компанія Neuralink Ілона Маска опублікувала підсумки двох років
клінічних випробувань мозкового імпланта Telepathy, який дозволяє людям
із паралічем керувати комп'ютером і роботизованими пристроями за
допомогою думок.
Фінансовий звіт Intel свідчить про $300 млн збитків, проте компанія
отримала $20,4 млрд зовнішніх вливань. Рік тому мінус складав $18,8
млрд.
Компанія BlackRock опублікувала тематичний прогноз на 2026 рік, в якому виділила дві ключові зв'язки трендів. Йдеться про прискорення розвитку ШІ на тлі зростання геополітичної конкуренції та зростаючої залежності цифрової економіки від фізичної інфраструктури.
Компанія Blue Origin, яку підтримує Джефф Безос, представила
супутникову мережу TeraWave, що позиціонується як конкурент SpaceX
Starlink. У Blue Origin заявляють про пропускну здатність до 6 Тбіт/с в
обидва боки.