Фінансові новини
- |
- 30.05.26
- |
- 14:22
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
США і Росія домовляються: ЄС знову сяде на газову голку?
12:09 20.03.2025 |

Можливе відновлення співпраці США і Росії у сфері енергетики, яке обговорюється паралельно з мирною угодою щодо України, поступово обростає новими подробицями.
Минулого тижня президент Росії Володимир Путін фактично підтвердив, що серед можливих спільних проєктів - перезапуск газопроводу "Північний потік-2". "Так, дійсно, якщо, скажімо, США і Росія домовляться про співпрацю в галузі енергетики, то газова труба для Європи може бути забезпечена, і це піде на користь Європі, тому що вони отримуватимуть дешевий російський газ", - заявив Путін.
Крім того, тривають переговори про відновлення постачань нафти з Росії до Німеччини трубопроводом "Дружба", як дізналися видання
Correctiv і "Важные истории". За їхніми даними, у переговорах беруть участь представники німецької влади.
У 2022 році Європа поставила за мету повністю відмовитися від російських вуглеводнів - протягом п'яти років. Цього місяця Європейська Комісія мала представити детальний план. Чому зараз обговорюється рівно протилежне?
"Північний потік-2" все-таки буде запущено?
Як раніше повідомляла DW, можливість перезапуску "Північного потоку-2" обговорюється з кінця минулого року. На активи швейцарської компанії Nord Stream 2, оператора газопроводу, претендують американські інвестори. Один із них - засновник інвестиційної компанії Monte Valle і спонсор Дональда Трампа Стівен Лінч - уже підтвердив свою зацікавленість. Безпосередньо перезапуском газопроводу, якщо він відбудеться, може зайнятися колишній керівник Nord Stream 2 Маттіас Варніґ (Matthias Warnig), якого ЗМІ називають "другом Володимира Путіна".
Непрямим підтвердженням того, що перезапуск проєкту не тільки обговорюють, а й готують, може слугувати активність російської компанії "Трубопроводные покрытия и технологии", яка брала участь у будівництві "Північного потоку-2". Джерело видання "Важные истории", близьке до керівництва "Газпрому", розповіло, що ця компанія веде підготовку до роботи над великим замовленням.
Ідея, наскільки відомо, полягає в тому, що американські інвестори стануть посередниками: вони закуповуватимуть газ у "Газпрому", а потім перепродаватимуть його європейським споживачам. Таким чином ЄС не доведеться відновлювати відносини з Росією. Нещодавнє висловлювання Володимира Путіна підтверджує таку можливість. Конкретика може з'явитися вже найближчим часом. Зараз Nord Stream 2 проходить процедуру банкрутства. Активи компанії мали виставити на продаж ще в січні, однак потім термін перенесли на кілька місяців.
Не тільки газ, а й нафта?
Нафтопровід "Дружба", долю якого, за даними ЗМІ, обговорюють паралельно, від самого початку постачав російську сировину до нафтопереробного заводу PCK Raffinerie у німецькому місті Шведт, що розташоване недалеко від кордону з Польщею. Завод досі належить Росії, але з 2022 року перебуває під тимчасовим управлінням німецької влади. Зараз НПЗ забезпечується сировиною з портів Ростока і Гданська резервним трубопроводом і тією ж "Дружбою", а також транзитом через Росію з Казахстану.
Раніше серед потенційних покупців заводу в Шведті називалися компанії з Катару і Казахстану. Тепер же, за даними Correctiv і "Важных историй", як і у випадку з "Північним потоком-2", може йтися про те, що його куплять американські інвестори, які хочуть узяти на себе роль посередників під час поставок російської нафти в Європу.
Один з учасників переговорів прокоментував обговорювану угоду так: "Росіяни й американці у виграші: одні продають сировину, інші постачають її європейцям, а платить за все Європа".
Чому США хочуть співпрацювати з Росією у сфері енергетики
Після розмови з Володимиром Путіним 18 березня президент США Дональд Трамп укотре заявив, що прагнутиме не допустити посилення союзу Китаю і Росії. На його думку, він не є "природним". Пропозиція співпраці у сфері енергетики - спроба залучити Росію на свій бік. За даними джерел Bloomberg, поряд із запуском "Північного потоку-2" і відновленням постачань нафти "Дружбою", обговорюють інші ініціативи, причому не тільки в Європі, а й в Азії.
У своїх заявах офіційні керівники ЄС стверджують, що відновлення співпраці з Росією в енергетиці виключено. Однак єдності з цього питання немає. Деякі країни, насамперед Угорщина і Словаччина, відкрито закликають знову закуповувати російські нафту і газ. Так чи інакше, публікацію дорожньої карти ЄС щодо відмови від російських вуглеводнів було скасовано.
Утім, прихильники відновлення енергетичних зв'язків з Росією є і в інших країнах ЄС, просто їхні голоси поки що лунають не так голосно. У Німеччині до цього активно закликають ультраправі та ультраліві партії, чиї позиції особливо сильні в східних землях. Однак ідея знаходить підтримку й у представників інших політичних сил.
"Якщо ми зможемо досягти миру і впевнитися, що Європі в довгостроковій перспективі не загрожує небезпека з боку Росії, нам слід бути відкритими до обговорення майбутніх поставок російського газу", - заявив в інтерв'ю Bloomberg міністр економіки федеральної землі Саксонія-Ангальт, член ХДС Свен Шульце (Sven Schulze). На його думку, повністю виключати таку можливість було б "помилкою".
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила новий проєкт SPIRIT
для України з загальним обсягом $880 млн, з яких $860 млн становитиме
позика самого банку, а решту $20 млн - гранти від Великої Британії та
Німеччини через цільовий фонд підтримки, відновлення, відбудови й
реформування України
Україна отримає транш у розмірі майже 2,8 млрд євро після того, як Рада
Євросоюзу ухвалила рішення про сьоме виділення коштів у рамках Механізму
підтримки ЄС Ukraine Facility.
Перша партія шведських винищувачів JAS 39 Gripen для України надійде
разом із далекобійними ракетами класу "повітря-повітря" Meteor.
Президент Володимир Зеленський під час візиту до Швеції розповів про новий пакет допомоги Україні, який виділила ця країна.
Прем'єр Швеції Ульф Крістерссон оголосив про майбутню передачу Україні
16 винищувачів Gripen, які були у використанні, і про плани продажу 20
одиниць нової моделі цього літака.
Дізнайтеся, як облаштування тренажерного залу в офісі підвищує продуктивність команди. Поради щодо вибору професійного фітнес-обладнання від бренду Besport.
Уряд Швеції ухвалив рішення надати Світовому банку другу гарантію, що
дозволить виділити Україні кредит у розмірі приблизно 2,5 млрд шведських
крон (236 млн євро).
Президент Румунії Нікушор Дан після засідання Ради національної безпеки
оголосив про рішення закрити генконсульство РФ у Констанці і вислати
консула, передає Digi24.
Угорщина не поставлятиме Україні зброю чи бойову техніку, заявив
угорський прем'єр-міністр Петер Мадяр 28 травня на зустрічі з
генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
Високий представник Європейського союзу Кая Каллас вперше озвучила
попередній список вимог до Росії в разі можливих майбутніх переговорів
щодо миру для України.
Франція стане першою країною Євросоюзу, яка почне компенсувати препарати
для лікування ожиріння через державну систему медстрахування. Офіційно
про це оголосили в четвер.
Парламент Ісландії у четвер, 28 травня, проголосував за проведення
референдуму щодо початку переговорів про вступ до Європейського Союзу.
Популярний мобільний відеоредактор CapCut, який за час існування
завантажили понад 1,2 млрд разів, оголосив про партнерство з Google. У
рамках співпраці можливості редактора інтегрують безпосередньо в чат-бот
Gemini.
Автомобільний концерн Stellantis, створений в результаті злиття Fiat
Chrysler і PSA Group, у четвер, 21 березня, представив п'ятирічний
стратегічний план FaSTLAne 2030 вартістю 60 млрд євро.
За 2025-2026 рік кількість ІТ-ФОПів знизилася на 21%, і це найбільше зниження з 2016 року.
SpaceX офіційно подала документи для виходу на біржу Nasdaq під тикером
SPCX. Як пише TechCrunch, компанія повідомила, що сукупні збитки
компанії з моменту заснування перевищили $37 млрд.
Світовий ринок електромобілів продовжує стрімко зростати, але
нерівномірно: фактично формується "K-подібна" динаміка, де одні регіони
різко прискорюються, а інші відстають.
Поки світовий авторинок лихоманить від китайської експансії та
падіння попиту на дорогі «електрички», старі німецькі друзі вирішили
триматися разом.
Японські дослідники створили бездротову систему зв'язку зі швидкістю передачі даних 112 Гбіт/c в діапазоні 560 ГГц.