Фінансові новини
- |
- 08.05.26
- |
- 08:37
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Європейські компанії подали позовів до «Газпрому» на 18 мільярдів євро
12:07 11.03.2025 |

Судові претензії до російського "Газпрому" з боку європейських клієнтів майже вдвічі перевищили наявні у компанії запаси готівки на рахунках. Так, загалом було подано позовів до російської компанії на 18 млрд євро.
Це випливає з даних судової картотеки судів РФ, до яких "Газпром" подав зустрічні позови про заборону вести з ним розгляди за межами Росії, передає The Moscow Times.
Усього від "Газпрому" надійшло 13 зустрічних позовів - стільки ж було подано проти нього самого. За 9 позовами арбітражний суд Санкт-Петербурга та Ленінградської області вже видав виконавчі листи.
Найбільший позов до "Газпрому" було подано німецьким концерном Uniper, у минулому головним клієнтом "Газпрому" у Німеччині та співінвестором проєкту "Північний потік-2". Компанія, яка закуповувала в Росії 20 млрд кубометрів газу на рік, вимагає 14,31 млрд євро у вигляді компенсації за збитки від припинення російських поставок.
У червні 2024 року Стокгольмський арбітраж задовольнив її позов у повному обсязі.
Також 1,55 млрд євро вимагає від "Газпрому" польський концерн Europol Gaz, який керував польською ділянкою трубопроводу "Ямал-Європа".
Позов на 305 млн євро надійшов від французької Engie, на 575 млн євро - від австрійської OMV, яка продовжувала закуповувати російський газ аж до кінця 2024 року.
У Чехії позов на 58 млн євро подала енергогрупа CEZ, у Словаччині претензії на 9 млн та 4 млн євро відповідно надійшли від ZSE Energia та Vychodoslovenska Energetika.
Понад 1 млрд євро в сумі хочуть від "Газпрому" швейцарські енерготрейдери DXT Commodities (385 млн євро) та Axpo Solutions (623 млн євро).
Загальна сума претензій до "Газпрому" практично зрівнялася з його чистим виторгом від продажу газу на всі зовнішні ринки разом узяті: $10 млрд на рік - від експорту до Європи та Туреччини, $7 млрд - від поставок до Китаю і $2 млрд - від експорту до країн СНД та Центральної Азії.
Однак запасів готівки на рахунках "Газпрому", згідно з його звітністю, ледь вистачить на половину позовів: станом на 30 вересня 2024 року у вигляді грошових коштів та їхніх еквівалентів компанія мала 933 млрд руб., або $10,5 млрд за поточним курсом Центробанку РФ.
Як повідомлялося, поставки російського "Газпрому" до Європи газопроводом "Турецький потік" у лютому оновили історичний максимум, перевищивши 55 млн кубометрів на добу.
Перед тим стало відомо, що чеська енергетична компанія CEZ виграла арбітражну справу проти російського "Газпромому", у межах якого вимагала відшкодування збитків на суму понад 1 мільярд крон ($42,16 млн).
До того повідомлялося, що щонайменше 19 компаній з понад 10 європейських країн подали позови до російського "Газпрому" через порушення газових контрактів, а їхня загальна сума досягла 18,6 млрд євро, або $20,6 млрд.
Через втрату ринку ЄС "Газпром" вимушений зменшувати видобуток газу. За підсумками 2023 року він впав на 13% - до 359 млрд кубометрів з 412,9 млрд кубометрів у 2022 році. У 2021 році він сягав 515 млрд кубометрів, тож за два останні роки видобуток "Газпрому" обвалився на 30%.
Раніше стало відомо, що російський "Газпром" за третій квартал 2024 року отримав чистий прибуток обсягом 171,5 млрд руб. Перший і другий квартали для компанії завершилися збитками 450 млрд руб. і 31 млрд руб. відповідно, а розмір збитку за підсумками дев'яти місяців становив 309,1 млрд руб.
Компанія "Газпром" за підсумками 2023 року вперше за 25 років отримала рекордний чистий збиток у розмірі $6,1 млрд та стала найзбитковішою компанією РФ.
На початку червня 2024 року видання FT писало, що "Газпром" не зможе відновити обсяги експорту газу, втрачені внаслідок війни в Україні, принаймні протягом 10 років.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Велика Британія готується розпочати переговори щодо приєднання до
плану Європейського Союзу з надання Україні кредиту на суму 90 млрд
євро.
Франція запропонувала Греції угоду про передачу всіх її винищувачів
Mirage 2000 Україні в обмін на вигідні умови придбання винищувачів
Rafale у компанії Dassault Aviation.
Зазначається, що розгортання української системи Sky Map на авіабазі
Принца Султана, про яке раніше не повідомлялося, є ознакою того, як
українські військові значно просунулися вперед у технологіях дронів та
боротьби з ними
Посли-постійні представники країн-членів Європейського союзу схвалили як
останній законодавчий акт - зміни до регламенту про багаторічну
фінансову політику ЄС, який був необхідний для забезпечення виплати
Україні
Український президент наголосив, що відновлення "Дружби" Київ пов'язує з
розблокуванням Європейським Союзом кредиту у 90 млрд євро для потреб
України.
Посудомийна машина для багатьох сімей стала такою ж звичною, як
холодильник. Питання сьогодні - не «брати чи не брати», а під які
реальні потреби підбирати
АЗОВ.ONE та Obmify оголосили спільний збір: чим допомогти, як підтримати, куди підуть гроші. Донатьте і беріть участь у розіграші за посиланням в статті
Ірландія офіційно повідомила Раду Європи про плани приєднатися до угоди
про створення Спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Німецький оборонний концерн Rheinmetall AG підтвердив поставку 100 тис.
155мм снарядів із дальністю пострілу до 60 км для України у 2026 році,
Валютні резерви КНР, найбільші у світі, у квітні зросли на $68,4 млрд
(на 2%) порівняно з попереднім місяцем і становили $3,41 трлн, йдеться в
повідомленні Народного банку Китаю.
КНДР переглянула свою конституцію й виключила з неї всі згадки про
об'єднання з Південною Кореєю. Про це у середу, 6 травня, повідомили
агентства AFP і Reuters, які ознайомилися з документом.
В Об'єднаних Арабських Еміратах розглядають можливість запуску нового
інвестиційного фонду обсягом до $2 трлн, який може бути спрямований на
придбання часток у глобальних оборонних компаніях, зокрема виробниках
безпілотників з України.
Європейський Союз аналізує проєкт Цивільного кодексу України, який
Верховна Рада ухвалила в першому читанні. Про це на брифінгу 5 травня
повідомила посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова.
Курс американського долара активно знижується в парах з євро, фунтом
стерлінгів і єною вдень у середу на тлі очікувань щодо швидкого
врегулювання кризи на Близькому Сході.
Упродовж першого кварталу 2026 року український автопарк поповнили 50,1 тис вживаних легковиків, що були ввезені з-за кордону.
Компанія Google розширила можливості свого чат-боту Gemini.
Тепер він може генерувати готові файли, придатні до завантаження та
пересилання.
Ринок пам'яті увійшов у фазу різкого подорожчання, і це вже напряму б'є по собівартості смартфонів.
Аналітичні підрозділи Coinbase Institutional та Glassnode опублікували
прогноз на II квартал 2026 року, в якому оцінили стан крипторинку як
нейтральний.
Використання штучного інтелекту вже стало повсякденною практикою для
більшості студентів і працівників, однак ключовою конкурентною перевагою
на ринку праці в найближчі роки залишатимуться не технічні, а людські
навички - комунікація, лідерство, емоційний інтелект, критичне мислення
та здатність працювати з людьми.
В Києві з 27 квітня на майданчиках КП "Київтранспарксервіс" змінюються тарифи на паркування.
До 2031 року кількість мільярдерів у світі може
сягнути 3915. Найбагатші люди світу накопичують кошти прискореними
темпами через розвиток технологій, зокрема штучного інтелекту.