Фінансові новини
- |
- 27.03.26
- |
- 10:49
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Російська влада залишить без грошей великі наукові проєкти, щоб профінансувати війну
23:37 21.10.2024 |

Російська влада готується різко скоротити фінансування великих державних наукових проєктів, щоб заощадити гроші в бюджеті на 2025 рік, де кожен третій рубль закладено на армію та війну.
Про це пише The Moscow Times.
Під ніж бюджетного секвестру потраплять, зокрема, витрати на закупівлі приладів та устаткування, створення великих наукових центрів, і навіть просвітницьку роботу.
Так, витрати на "розвиток наукової та науково-виробничої інфраструктури наукових організацій" зменшаться в 2025 році на 41% - з 10,45 млрд до 6,17 млрд руб.
Закупівлі для вузів на "розвиток навчально-лабораторної інфраструктури" втратять більше половини фінансування: цього року на ці цілі виділялося 7,88 млрд руб., а наступного - 3,01 млрд грн.
Витрати на федеральний проект "Створення національного центру фізики та математики", який, за задумом влади, має стати "передовим майданчиком для підготовки вчених вищої кваліфікації та зміцнення наукового потенціалу країни", скорочуються на чверть - з 2,46 млрд руб. цього року до 1,87 млрд руб. - наступного.
Федеральний проєкт "Розвиток технологій виробництва електроніки" втратить кожен десятий рубль фінансування: у 2025 році воно становитиме 5,17 млрд руб. проти 5,62 млрд цьогоріч.
Проєкт "Прикладні дослідження, розробки та впровадження електронної продукції", в рамках якого держава видає субсидії на розробку "базових технологій" електроніки, скоротиться на 25% - з 18,53 млрд до 13,92 млрд руб.
Більше половини фінансування втратить федпроєкт "Національна технологічна ініціатива", запущений шість років тому і котрий проголошував метою зробити Росію світовим технологічним лідером до 2035 року. На проєкт, який включає розвиток штучного інтелекту, технологій великих даних, квантових та нейротехнологій, наступного року виділять 5,33 млрд руб. проти 11,86 млрд руб. у поточному.
Окрім того, на 23% - з 900 млн до 700 млн руб. - скоротяться витрати бюджету на "популяризацію науки і техніки".
У перший рік повномасштабної війни проти України президент Росії Владімір Путін анонсував "великий стрибок" російської науки завдяки доробкам, створеним за радянських часів, а торік вимагав від учених зосередитися на технологіях та продукції, які "дозволять забезпечити роботу охорони здоров'я, ключових галузей промисловості, безпекової галузі" без участі "закордонних інститутів".
У червні 2024 року на засіданні Ради з науки та освіти Путін заявив, що науку необхідно перевести в "бойовий режим", щоб подолати західні санкції та досягти технологічного суверенітету.
Через кілька тижнів Путін доручив уряду частково перекласти фінансування наукових проєктів на приватний бізнес. Згідно з вимогою президента РФ, приватних інвесторів слід залучати до проєктів із "забезпечення технологічного лідерства" Росії, "розробки найважливіших наукомістких технологій та випереджальної підготовки кваліфікованих кадрів".
Скільки Росія витрачає на війну?
Уряд Росії активно шукає нові джерела наповнення федерального бюджету через зростання видатків на війну проти України. Частка військових видатків у бюджеті Росії на 2024 рік може стати рекордною з останніх років існування Радянського Союзу і вперше у новітній історії перевищить видатки на соціальні програми.
На фінансування напрямку "національна оборона" планується спрямувати 29,3% усіх видатків російського бюджету, або 10,7 трлн руб., що еквівалентно 6% ВВП. У 2023 році витрати за цим напрямком були заплановані на рівні 6,4 млрд руб.
Водночас на "соціальну політику" планується виділити 7,71 трлн руб., або 21,1% всіх витрат. Це найнижча частка щонайменше з 2011 року. У середньому за 2015-2021 роки частка соціальної політики у видатках федерального бюджету становила 28%.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Верховна Рада розгляне законопроєкт №11115 щодо регулювання діяльності
Telegram та інших цифрових платформ. Документ уже отримав одноголосну
підтримку профільного парламентського комітету. Про це повідомив автор
законопроєкту народний депутат Микола Княжицький.
Україна сподівається залучити у Міжнародної фінансової корпорації
розвитку США (DFC) кредит на $1,4 мільярда для закупівлі обладнання для видобутку газу.
Премʼєр-міністр України Юлія Свириденко зазначила 4 млн 764 тис. 661 грн
доходів в електронній декларації про майно та доходи за 2025 рік.
Державна служба статистики зафіксувала аномально різке зростання індексу
цін виробників у лютому - на 22,3% у місячному вираженні.
Процес продовження бронювання працівників на порталі "Дія" спростили і
тепер перебронювання відбувається автоматично і не потребує попереднього
анулювання чинного статусу.
Дізнайтеся, як обрати аромадифузор для спальні, ванної та вітальні: враховуйте тип, аромат, об'єм флакону та насиченість запаху для комфортної атмосфери
АЗОВ.ONE та Obmify оголосили спільний збір: чим допомогти, як підтримати, куди підуть гроші. Донатьте і беріть участь у розіграші за посиланням в статті
США планують незабаром запустити
програму страхування суден в Ормузькій протоці. Мова про військовий
супровід танкерів із нафтою.
Рада ЄС та Європейський парламент 26 березня домовилися про перегляд
митної системи ЄС у рамках знакової реформи, домовившись створити
європейське митне агентство та хаб митних даних, а також прагнучи
встановити загальноєвропейський збір за обробку товарів, що містяться в
імпортованих невеликих посилках.
Реального руху у переговорах зараз немає, Росія не хоче руху до миру,
заявив ввечері вівторка, 24 березня, президент України Володимир
Зеленський за результатами доповіді переговорної команди, яка
повернулася зі США.
Новий верховний лідер Ірану Моджтаба Хаменеї погодився на проведення переговорів зі США.
Адміністрація президента США розглядає
спікера парламенту Ірану Мохаммад Багера Галібафа як потенційного
партнера для переговорів і, можливо, навіть нового лідера.
Європейський Союз оголосив про виділення 12 млн євро на розвиток
сільського господарства та сільських територій, а також впровадження
реформ у сфері безпечності харчових продуктів в Україні.
Китайські дослідники, схоже, знайшли спосіб обійти одну з найдорожчих
перешкод на шляху до квантового майбутнього. Йдеться про критичну
залежність від гелію-3 - надзвичайно рідкісного ізотопу, ціна якого
змушує фінансових директорів технологічних компаній нервово здригатися.
Американський мільярдер Ілон Маск оголосив про запуск проєкту Terafab -
спільного підприємства своїх компаній Tesla, SpaceX та xAI - для
будівництва «найбільшого у світі заводу з виробництва чипів».
Лідером ринку залишається CATL із часткою 39,2%. Компанія збільшила
чистий прибуток на 42% у 2025 році - до 72,2 млрд юанів (близько $10,5
млрд). Серед клієнтів - китайські автовиробники та європейські компанії,
зокрема Volkswagen і Mercedes-Benz.
Дискусія навколо впливу квантових обчислень на безпеку біткоїна
набирає обертів на тлі нових технологічних проривів і досліджень.
Google готує нові обмеження для встановлення застосунків поза
офіційним магазином Android, але не відмовляється від цієї
можливості повністю.
Влада Китаю
почала субсидувати тисячі «одноосібних компаній» (One-Person Companies,
OPC), які спеціалізуються на технологіях штучного інтелекту.
Австралійські дослідники з організації наукових та промислових
досліджень (CSIRO) створили першу у світі експериментальну робочу
квантову батарею.