Фінансові новини
- |
- 24.02.26
- |
- 11:40
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
США тиснуть на Швейцарію через російські гроші, які хочуть віддати Україні - ЗМІ
12:29 03.01.2023 |

Шкода, яку Росія завдає Україні щодня, - величезна. Київ оцінює вартість відбудови щонайменше у 750 млрд доларів. І з кожною новою атакою ця сума продовжує зростати. Україна хоче, щоб країни Заходу вимагали від Москви відшкодування.
Про це пише у своїй статті Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Журналісти видання вказують, що найбільшим потенційним джерелом фінансування могли б бути резерви російського Центробанку у 300 мільярдів доларів, що заблоковані в ЄС і країнах G-7.
Крім того, ЄС заморозив близько 19 млрд євро, що належать російським олігархам. Швейцарія заблокувала російські фінансові активи на суму близько 7,5 млрд франків плюс 15 об'єктів нерухомості.
Конфіскація коштів у країн чи приватних осіб - справа делікатна для Швейцарії. Право власності є цінним активом, сказав міністр закордонних справ Ігнаціо Кассіс в інтерв'ю NZZ.
Однак це питання є великою міжнародною темою. Кілька джерел у різних відомствах кажуть, що тиск на Швейцарію й далі посилюватиметься. Ця тема лунає під час численних неформальних контактів. Окрім України, за конфіскацію виступають США та країни Східної Європи.
Зокрема, про це говорить польський прем'єр-міністр Матеуш Моравецький. "Ми маємо доступ до величезної суми грошей, які можна використати для відновлення України", - сказав він у жовтні на Міжнародній експертній конференції з питань відновлення України в Берліні. За його словами, це - активи Москви й російських олігархів, що заморожені у Швейцарії та багатьох інших країнах. Моравецький подивився на Ігнаціо Кассіса, який також був присутній на конференції.
Видання пише, що на попередніх зустрічах Моравецький назвав Швейцарію скарбницею російських грошей. За оцінками асоціації банкірів, сума російських активів у Швейцарії становить близько 150-200 мільярдів франків. Проте більшість цих грошей належить людям, які не підпадають під санкції.
Федеральний уряд Швейцарії відреагував на дискусії і створив робочу групу з вивчення цього питання.
Розгорнулися дебати і в США, які обіцяли найбільшу підтримку Україні. Напередодні Різдва Сенат підтримав законопроєкт, який дає можливість за певних умов використовувати заблоковані російські кошти для України. Депутат від Демократичної партії Том Малиновський сказав Washington Post, що має сенс використати статки друзів президента Росії Володимира Путіна, щоб допомогти Україні. На його думку, треба попросити помічників Путіна заплатити за відновлення країни, яку він руйнує, пише NZZ.
Те, що робить ЄС, також є актуальним для Швейцарії щодо цього питання, стверджують журналісти видання. Берн тісно координував із Брюсселем санкції проти Росії. Експерт із зовнішньої політики Фабіан Моліна очікує, що в ЄС є рішення щодо конфіскації державних коштів. "Тоді на Швейцарію будуть тиснути", - каже він. Наприкінці листопада Єврокомісія запропонувала управляти та інвестувати активи російського центрального банку у фонд. Прибуток має йти в Україну. Гроші повернуть Росії, лише якщо Брюссель скасує санкції.
Однак це питання також є чутливим для деяких країн ЄС. Конфіскація є складним юридичним питанням, заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц на Міжнародній експертній конференції з питань відновлення України в Берліні. Треба уважно дивитись, чи можливі конфіскації в рамках конституційних принципів.
Скільки саме коштів Нацбанку Росії зберігається в Швейцарії, невідомо, пише видання. Швейцарський національний банк (SNB) не має з ним жодних ділових відносин, як писав Державний секретаріат з міжнародних фінансових справ у березневому звіті. До 2 відсотків коштів центрального банку Росії зберігають в швейцарських банках, але не в SNB.
Проти конфіскації російських активів виступає Франц Грютер, який очолює Комісію із зовнішньої політики Швейцарії. "Ми не повинні раптово відмовлятися від наших принципів верховенства права", - каже він. Грютер побоюється, що інші конфлікти також призведуть до експропріації.
Інше питання - репарації за воєнні збитки з боку Росії.
У листопаді США внесли до свого санкційного списку кілька швейцарських компаній і громадян. Серед них - Олександр-Вальтер Штудхальтер та низка пов'язаних з ним фірм. Вашингтон звинувачує уродженця Люцерна в тому, що він є центральною фігурою у мережі російського олігарха Сулеймана Керімова. Крім того, Мінфін США вніс до списку санкцій виробника чіпів Milur і його директора Жака Паше. Як повідомляє видання, ця компанія допомогла обходити санкції проти російської військової промисловості.
Вашингтон, здається, має великі очікування щодо конфіскації російських активів. Після рішення використати російські гроші для України депутат Том Малиновський заявив: "Сподіваюсь, що наші європейські партнери наслідуватимуть наш приклад".
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Голова фінансового комітету ВР Данило Гетманцев заявив, що вже у квітні
Україна може зіткнутися з ситуацією, коли "не буде чим фінансувати
видатки", бо держава вже витрачає кошти, заплановані на друге півріччя.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) може
стати основним регулятором ринку віртуальних активів в Україні,
Національний банк - допоміжним, сказав голова податкового комітету
Верховної Ради
Президент США Дональд Трамп заявив про підвищення тимчасової митної
ставки на імпорт з усіх країн з 10 до 15 відсотків, яку він запровадив у
відповідь на рішення Верховного суду про незаконність тарифів,
уведених ним за механізмом закону про міжнародні надзвичайні економічні
повноваження (IEEPA).
Правління Національного банку України 19 лютого 2026 року ухвалило
рішення про віднесення АТ "Мотор-Банк" та АТ "Перший Інвестиційний Банк"
до категорії неплатоспроможних.
Американський президент Дональд Трамп офіційно продовжив ще на рік санкції проти Росії через війну в Україні.
У дорослому віці вивчення англійської рідко починається з нуля. Хтось
уже має кращий рівень, але не може заговорити, хтось роками ходив на
групові заняття й так і не дійшов до впевнених листів чи робочих
дзвінків іноземною.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
ЄС перегляне використання заморожених російських активів для допомоги
Україні у разі, якщо Угорщина не зніме вето на кредит у 90 млрд євро.
Після рішення Верховного суду США, який визнав, що президент Дональд
Трамп не мав повноважень запроваджувати мита, американський бізнес почав
масово вимагати компенсації.
У понеділок 23 лютого пройшов аукціон з бронювання місячних потужностей
спільного продукту Route 1 для імпорту природного газу до України на
березень.
Країни Європейського Союзу
(ЄС) остаточно затвердили зміну правил депортації, що дає змогу швидше
висилати шукачів притулку у центри надання притулку в країнах, до яких
вони не мають жодного відношення.
Головна речниця Європейської комісії Паула Піньйо у понеділок, 23
лютого, різко розкритикувала спробу Угорщини заблокувати надання Україні
кредиту розміром 90 млрд євро.
Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк (Volker Türk) заявив,
що за чотири роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну різко
зросла вількість жертв серед цивільного населення, а систематичні атаки
агресора на критичну інфраструктуру країни можуть бути кваліфіковані як
міжнародні злочини
Президент Франції Еммануель Макрон закликав
Євросоюз якнайшвидше просунутися з 20-м пакетом санкцій проти Росії,
зокрема запровадити "повну заборону морських сервісів" для експорту
російської нафти та посилити боротьбу з так званим тіньовим флотом.
Квантові обчислення, які десятиліттями залишалися переважно в наукових
лабораторіях, поступово наближаються до етапу комерційного застосування.
Стартап OpenStar Technologies з Нової Зеландії вперше у світі
утримував плазму з температурою 1 000 000 °C за допомогою надпровідного
магніту вагою в 1,5 тонни.
За словами Стеценка, у грудні 2025 року Україна подала до Міжнародного
союзу електрозв'язку (ITU) заявку на реєстрацію UASAT-NANO, а вже 17
лютого 2026 року мережа з'явилася в офіційній публікації BR IFIC Space.
Інвестиційний бум навколо ШІ може призвести до появи нового класу
фінансових інструментів, пов'язаних із чипами та обчислювальними
потужностями
Google розробляє нову систему розблокування обличчям для Pixel і Chromebook під назвою “Проект Тоскана”. За даними звіту, вона має бути на рівні Face ID.
Перший серійний екземпляр Cybercab зійшов з конвеєра в Техасі. Про це
повідомив керівник Tesla Ілон Маск у соцмережі X. Новий двомісний
електромобіль позбавлений керма і педалей - замість водія у нього
автопілот.
Google оголосила про запуск нової музичної моделі Lyria 3,
інтегрованої в Gemini. Відтепер користувачі можуть створювати
30-секундні треки на основі текстового запиту або реміксувати вже
існуючі композиції.