Авторизация

Имя пользователя:

Пароль:

Новости

Топ-новости

Финансовые новости

Финансы

Фондовый рынок

Банки и банковские технологии

Страхование

Ипотека и недвижимость

Новости экономики

Экономика

Топливно-энергетический комплекс

Нефть и бензин

Агропромышленный комплекс

Сырьевые рынки

Приватизация

Право

Статистика

Зарубежные новости

Мир

Ближнее зарубежье

Региональные новости

Украина

Киев

Политика

Полезно знать

Это интересно

Информационные технологии

Криминал

Транспорт

Управление бизнесом

Маркетинг и реклама

Менеджмент и карьера

Аналитика

Финансовый рынок

Фондовый рынок

Страхование

Ипотека и недвижимость

Экономика

ТЭК (газ и электроэнергия)

Нефть и бензин

Сырьевые рынки

Агропромышленный рынок

Приватизация

Менеджмент и карьера

Политика

Международная аналитика

Страны ближнего зарубежья

Полезно знать

Информационные технологии

Пресс-релизы

Новости компаний

Котировки

Курс НБУ

Курс валют

Курс доллара

Курс евро

Курс рубля

Курс британского фунта

Курс швейцарского франка

Курс канадского доллара

Межбанк

Ставки

Депозитные ставки

Физические лица, гривна

Физические лица, доллар

Физические лица, евро

Юридические лица, гривна

Юридические лица, доллар

Юридические лица, евро

Депозитный калькулятор

Ставки на межбанковском кредитном рынке

Графики

График изменения курса НБУ

График изменения наличного курса

График изменения курсов на межбанке

График изменения ставок на межбанковском кредитном рынке

Веб-мастеру

Информеры

Информер курсов НБУ

Информер наличных валют Киев

Информер курсов валют на межбанке

Графики

График курсов валют НБУ

График курсов обмена валют для физических лиц

График курсов валют на межбанке

Экспорт новостей

Информация об агентстве

О нас

Размещение рекламы

Контакты

Подписка на новости

Смерть из-за запрета абортов: почему Польша снова поднялась на антиправительственные протесты

09:51 10.11.2021 |

Мир

 Олена Бабакова / Європейська правда

"Дитина важить 485 грамів. Через закон про аборти я поки мушу лежати. Вони нічого не можуть зробити". "Пришвидшити нічого не можуть. Мусять чекати, аж поки перестане битися серце [плоду] або щось станеться. А якщо ні, то в мене може початися сепсис".

Ці повідомлення 30-річна перукарка Ізабела С. надіслала своїй мамі зі шпиталю в Пщині, що на південному заході Польщі, ввечері 21 вересня. За кільканадцять годин до смерті.

Ізабела була на 22-му тижні вагітності. 20 вересня її 9-річна дочка Мая розбила ніс, і жінка повезла дитину до лікарні у місті Бельсько Бяла. На зворотному шляху у Ізабели відійшли води, і після короткого візиту до гінеколога полька вирушила до приймального відділення. Там їй дали антибіотики, Ізабелі стало трохи краще.

Оскільки серце плоду, незважаючи на маловоддя, билося, пщинські лікарі не стали переривати вагітність. Ситуація погіршилася вночі: у Ізабели піднялася температура, УЗД показало, що плід помер, почався сепсис. Рішення про терміновий кесарів розтин запізнилося - вранці 22 вересня Ізабела померла.

На думку багатьох польок та поляків, Ізабела С. стала першою жертвою минулорічного рішення Конституційного трибуналу про повну заборону абортів.

Ця новина стала поштовхом до нових багатотисячних протестів у країні. Та чи здатні ці протести вплинути на політичні розклади?

"Пекло для жінок"

Від 1993 року у Польщі заборонено переривання вагітності за бажанням жінки. Серед винятків, коли аборт все-таки дозволявся законом, були генетичні вади плоду, згвалтування, загроза життю та здоров'ю матері.

У жовтні минулого року Конституційний трибунал, який є значною мірою залежним від партії влади "Право і справедливість", ухвалив рішення, що переривання вагітності з причин генетичних вад плоду не відповідає нормам Конституції про охорону життя. Це спричинило хвилю "чорних протестів" в усій Польщі - можливо, найбільш масових антиурядових демонстрацій від 1989 року.

Якщо до рішення Трибуналу в Польщі щороку виконували близько тисячі легальних процедур переривання вагітності, то тепер їхня кількість впала на 95%.

Кримінальний кодекс передбачає, що за переривання вагітності без належних причин польському лікареві загрожує навіть 8 років ув'язнення. Цього року до польського парламенту потрапив законопроєкт, який передбачає скасування права на переривання вагітності навіть у випадку згвалтування, і покарання для лікаря і жінки - 25 років ув'язнення (гвалтівник при цьому може отримати максимум 12).

Якщо прибічники правих та консерваторів називають такі зміни законодавства перемогою над "євгенічними абортами", то прибічники лівої та ліберальної опозиції, жіночих рухів - грубим порушенням права людини розпоряджатися своїм тілом, "пеклом для жінок".

Заможніші та більш активні у соціальних мережах польки для переривання вагітності замовляють фармакологічні засоби в інтернеті або виїжджають за кордон - тільки протягом останнього року допомогою з боку ініціативи "Аборти без кордонів" скористалися 34 тисячі польок. Натомість менш заможні мешканки маленьких містечок, не маючи настільки широких зв'язків, опиняються під ударом.

Про те, що Ізабела С. померла саме через минулорічні зміни у польському законодавстві, 29 жовтня 2021 року повідомила в Твіттері Йоланта Будзовська, адвокатка, що спеціалізується на справах, пов'язаних з лікарськими помилками.

1 листопада, у День Всіх святих, який у Польщі традиційно є поминальним, родина померлої опублікувала заяву, в якій підтвердила, що пов'язує брак активних дій з боку медичного персоналу пщинської лікарні з рестрикційним правом переривання вагітності в країні. Люди почали приносити на цвинтарі свічки та квіти не тільки для своїх померлих, свічки запалали у пам'ять про Ізабелу.

"Жодної більше!"

Польські праві, зокрема представники ультраконсервативної організації Ordo Iuris, що займалася лобіювання повної заборони абортів і тепер, зокрема, задіяна у створенні законопроєкту, який би забрав право на вільне демонстрування та висловлювання поглядів у представників ЛГБТ-спільноти, вважають смерть Ізабели С. типовою медичною помилкою.

"Тиск вулиці та закордону, гра емоціями, маніпуляції фактами з метою зашкодити справі охорони життя. Не можна піддаватися. Треба пояснювати, правда розбиває піраміди маніпуляції. Справедливість зобов'язує нас стати на боці життя", - написав у Твіттері голова Ordo Iuris Єжи Квасневський.

Закон дозволяв лікарям перервати вагітність у разі загрози життю матері, вони цим не скористалися, справа закрита.

Представники опозиції та жіночих організацій натомість вважають, що рестрикційне законодавство, залякування лікарів ув'язненням створили атмосферу, в якій працівники медичних закладів воліють максимально відтягнути рішення про переривання вагітності, щоб не наразитися на атаку ультраконсерваторів та кримінальне переслідування. Увесь владний дискурс довкола абортів призвів до того, що життя та здоров'я жінок перестало бути на першому місці.

"У Польщі через рішення Конституційного трибуналу, що зібрався під патронатом Ярослава Качинського, не лікар, а прокурор сьогодні веде вагітність. Лікарі є жертвами цього нелюдського права та нелюдського ставлення до вагітності, матері, плоду", - заявив під час п'ятничної пресконференції експрем'єр та лідер "Громадянської платформи" Дональд Туск.

У суботу та неділю в десятках міст Польщі відбулися марші пам'яті Ізабели.

В її рідній 25-тисячній Пщині участь в акції взяли понад тисячу осіб. Найбільші демонстрації, що зібрали по кілька десятків тисяч учасників, пройшли у Варшаві та Кракові.

Головним гаслом протестів стала фраза "Ani jednej więcej!", тобто "Жодної більше!"

Протягом першого тижня листопада у польських соцмережах з'явилося понад 150 тисяч постів з таким хештегом. Висловлювалися не тільки політики, але й зірки шоу-бізнесу, наприклад дружина найпопулярнішого футболіста країни Роберта Левандовського:

"Закон, який штовхає людей не допомагати комусь, негідний; він суперечить і моралі, і вірі. [...] Ніхто не повинен змушувати жінку до героїчної поведінки. Я віруюча людина, в ситуації "випробування" я б, напевно, не зробила аборт - але якби від цього залежало моє життя та майбутнє моїх дочок? Я не знаю. Але точно знаю, що ніхто ніколи нікому не повинен нав'язувати ані одне, ані інше рішення".

Пост інфлюенсерки Юлії Кучинської зібрав понад 113 тисяч реакцій в Інстаграмі:

"Моєю мрією завжди були двоє-троє дітей з невеликою різницею у віці. Зараз я цього більше не планую, бо боюся, бо не хочу ризикувати, бо... Я волію, щоб мій син був краще єдиною дитиною, ніж сиротою. Якщо ситуація в країні не зміниться, у мого сина не буде братів і сестер. Або вони точно не народяться на батьківщині".

Кучинська не самотня у своїх емоціях: незважаючи на заборону переривання вагітності, народжуваність у Польщі лише падає. Замість необхідної для відтворення поколінь 2,1 дитини на кожну жінку польський коефіцієнт народжуваності складає 1,42 і є одним з найнижчих в ЄС.

Кінець ефекту Туска

Хоча протести у вікенд вкотре показали, що у польської влади є активні критики, навряд чи тема переривання вагітності допоможе опозиції перемогти.

Наразі тільки польські ліві просувають постулат повної, безумовної легалізації абортів за бажанням жінок.

Натомість найбільша опозиційна партія "Громадянська платформа" висловлюється більш помірковано: так абортам до 12-го тижня вагітності, але тільки після консультації з психологом. На це ліві саркастично відповідають: а рішення про народження дитини та материнство, які є надскладним психологічним досвідом, теж тільки після консультації з лікарем?

Найбільше неприйняття в опозиційному середовищі викликала позиція лідера партії "Польща 2050" Шимона Головні.

Минулого року він обійняв третє місце на президентських виборах, а його партія - наперекір скептикам - виявилася не метеликом-одноденкою, а міцним політичним гравцем. Головня вважає, що оскільки питання абортів є настільки емоційним та поляризуючим для поляків, то вирішити його треба шляхом референдуму.

Якби такий референдум проходив сьогодні, то аборційне законодавство, швидше за все, було б лібералізоване: як показує останнє опитування тижневика Wprost, 52% поляків виступають за легалізацію абортів за бажанням. Критики Головні натомість зауважують: можливість розпоряджатися своїм тілом - це право жінки як людини, а права людини не ставлять на голосування.

Незважаючи на логічні та етичні застереження, підхід Головні, здається, приносить свої плоди - згідно з результатами опитування United Surveys, "Польща 2050" тішиться прихильністю понад 16% виборців і є єдиною силою, якій вдалося наростити підтримку останніми тижнями.

Натомість підтримка правлячої партії "Право і справедливість" впала з 37% до 32,6%. Так само впав і рейтинг опозиційної "Громадянської платформи" - з 23,3% до 21,6%.

Схоже, що чудодійний ефект від повернення до польської політики Дональда Туска вже вичерпався.

Хоча поляки не підтримують рішення про повну заборону абортів, і трагедія Ізабели та її родини сколихнула суспільство, вони докладаються до загального зростання напруження, але не призводять до радикального падіння підтримки партії влади.

Напруження в стосунках з Брюсселем та рекордну 6-відсоткову інфляцію врівноважують рішуча реакція ПіС на ситуацію на польсько-білоруському кордоні та зростання економіки.

За два роки перед черговими парламентськими виборами "Право і справедливість" досі виглядає "тефлоновою" партією.

 

ПО РУБРИКАМ

13:36 Фунт готовится показать сильнейший недельный рост к доллару

12:58 Операции НБУ по регулированию ликвидности банков 19.05.22

12:46 Основные фондовые индексы АТР 20 мая закрылись ростом на 1% и более на итогах заседания ЦБ Китая

10:18 ОВГЗ в обращении по сумме основного долга на 20.05.22

09:38 Остаток средств на корсчетах банков 20.05.22

09:34 Индекс межбанковских ставок овернайт (UONIA) 19.05.2022

09:17 С помощью дипфейка можно выдать себя за другого человека в банке

08:46 Аграрии привлекли более 28 миллиардов гривен льготных кредитов

08:14 Доллар настроен на первую убыточную неделю за семь на фоне снижения доходности в США

07:55 Американский рынок 19 мая закрылся падением, поскольку Cisco и Apple тонут

19.05 В Goldman Sachs назвали условие для успеха алгоритмических стейблкоинов

19.05 В Forbes назвали крах UST и LUNA «пятой перезагрузкой» крипторынка

19.05 Доллар 19 мая дешевеет в рамках коррекции

19.05 Еврооблигации Украины за 2 дня подорожали в среднем на 10%

19.05 Азиатские биржи 19 мая закрылись в основном сильным снижением

15:20 Страны G7 выделят Украине $19,8 млрд финансовой помощи

14:41 С Минска могут снять санкции в обмен на помощь в экспорте зерна с Украины

13:55 Россия прекращает поставки газа в Финляндию

13:41 В Норвегии введен в эксплуатацию крупнейший в ЕС завод по переработке аккумуляторов

13:32 В Германии одобрены усиливающие энергобезопасность страны законы

13:27 В МИД подтвердили информацию о «мирном плане» Италии

12:57 «Большая семерка» хочет создать картель для контроля цен на нефть из РФ

12:50 Еврокомиссия выделила Украине 600 млн евро макрофина

10:31 Министры финансов G7 не договорились о единой стратегии в отношении импорта российской нефти - Йеллен

10:23 Одна из крупнейших в Европе страховых компаний Zurich Insurance уходит из России

09:09 Почетный король Испании оправдан и возвращается на родину

08:42 Британия подписала с Руандой скандальное соглашение о переселении мигрантов

08:35 Япония предоставит два миллиона евро на безопасность украинских АЭС

08:32 Макрон уточнил свою идею европейского сообщества

19.05 Залужный принял участие в заседании Военного комитета НАТО на уровне главнокомандующих

18.05 В Украине заработал весовой контроль грузовых автомобилей

11.05 На восстановление разрушенных войной дорог необходимо 900 млрд гривен, - Укравтодор

09.05 Аптекам во время войны разрешили продавать рецептурные лекарства без рецепта

05.05 В Киеве хотят вернуть плату за проезд с 16 мая

27.04 Укравтодор: Россия повредила 23 тыс. км дорог в Украине, 500 км – уже расчищены

25.04 Отчет SIPRI: Россия – пятая по военным расходам, Украина – в четвертом десятке

22.04 Украинцы, выехавшие за границу без документов, смогут оформить удостоверение для возвращения бесплатно

20.04 На Киевщине уже функционируют три переправы — Кубраков

20.04 С четверга в Киеве возобновится движение поездов метро до станции «Лесная» – КГГА

19.04 Продлена возможность пересечения госграницы по внутренним украинским паспортам - Госпогранслужба

18.04 Дополнительных выходных на Пасху и майские не будет из-за военного положения – Гоструда

18.04 Для пересечения госграницы украинцы должны иметь загранпаспорт - Госпогранслужба Украины

18.04 В Киеве увеличивают время работы пассажирского транспорта - КГГА

18.04 Впервые с 24 февраля в Польшу выезжает меньше людей, чем въезжает в Украину

15.04 Киев отложил повышение тарифов на горячую воду до конца мая

15:20 Страны G7 выделят Украине $19,8 млрд финансовой помощи

13:27 В МИД подтвердили информацию о «мирном плане» Италии

12:50 Еврокомиссия выделила Украине 600 млн евро макрофина

08:32 Макрон уточнил свою идею европейского сообщества

19.05 Вопрос на сотни миллиардов: как ЕС планирует восстановить и модернизировать Украину

19.05 Залужный принял участие в заседании Военного комитета НАТО на уровне главнокомандующих

19.05 Байден сообщил об очередной партии военной помощи Украине

19.05 Сенат США одобрил пакет помощи Украине на $40 млрд

19.05 Премьер Италии: нужно немедленно прекратить огонь и усадить Россию за стол переговоров

19.05 Эпицентр убрал с продажи продукцию Группы Венето из-за скандала с бронежилетами

19.05 Австралия отправит Украине дополнительную партию бронетранспортеров

19.05 СБУ пресекла попытку чиновников продать бронежилеты, переданные военным

19.05 Бриджит Бринк утверждена в должности посла США в Украине

18.05 Зеленский предложил Раде продлить военное положение и срок всеобщей мобилизации в Украине на 90 суток

18.05 Посольство США в Киеве возобновило работу

15:14 Без внедорожной версии, зато с дизелем: представлен обновленный Hyundai Palisade

14:50 Учёные нашли способ на 150 % улучшить охлаждение процессоров и других чипов, но сделать это непросто

10:36 Windows 11 стала доступна для установки на все совместимые устройства

09:32 Космический корабль Boeing Starliner с манекеном «Ракетчица Рози» отправился к МКС

09:17 С помощью дипфейка можно выдать себя за другого человека в банке

19.05 Tesla исключили из индекса S&P 500 ESG из-за проблем с автопилотом и дискриминацией

19.05 Военные США заключили два контракта на создание ядерных ракетных двигателей — испытания в космосе запланированы на 2027 год

19.05 Mastercard запустит систему оплаты по улыбке или взмаху руки

19.05 Электрокар Bentley разгонится до «сотни» за 1,5 секунды

18.05 В YouTube теперь можно сразу перейти к самой популярной части ролика, пропустив скучные моменты

18.05 Выбраны лучшие автомобильные интерьеры года

18.05 Электромобили впервые стали главным источником спроса на кобальт

18.05 Автономный корабль-контейнеровоз Suzaku успешно завершил 790-км поход из Токийского залива и обратно

18.05 Россия выпала из тройки лидеров по доле в хешрейте биткоина

17.05 Уязвимость приложения Find My может использоваться злоумышленниками даже при отключенном iPhone

27.01 Apple, Amazon и Google остались самыми дорогими брендами в мире - Brand Finance

21.12 Внедрение технологий на базе ИИ не влияет на количество рабочих мест

23.11 На Западе все чаще звучат призывы к введению четырехдневной рабочей недели

25.10 Всегда найдется азиат, который сделает лучше. Один человек продал товаров на 1,7 млрд долларов за 12 часов

13.10 Американцы готовы работать дольше, лишь бы продолжать работать из дома

07.10 Браузер Firefox начал показывать рекламные предложения в адресной строке

05.08 Самая богатая певица в мире. Рианна стала миллиардершей, но в этом ей помогла не музыка

04.08 Риз Уизерспун стала самой состоятельной актрисой в мире

15.07 Украинский айтишник впервые стал долларовым миллиардером – Forbes

07.07 Лучшие города для удаленной работы: в топе — Мельбурн, Дубай, Сидней

06.07 Исландия: эксперимент по переходу на четырехдневную рабочую неделю признан ошеломляюще успешным

01.07 В игры на ПК и консолях начнут встраивать рекламные ролики — Electronic Arts уже в деле

18.06 Canon оснастила свои офисы камерами с ИИ, которые пускают внутрь только улыбающихся сотрудников

28.05 Более 10 000 сотрудниц требуют от Google 600 млн долларов из-за неравенства в оплате труда мужчин и женщин

13.04 В суде выяснилось, что Google годами получала несправедливое преимущество на рынке рекламы

теги

Apple, Aston Martin, Audi, bitcoin, BMW, Credit Suisse, Deutsche Bank, Facebook, Ford, Google, Huawei, Jaguar, Lamborghini, Lenovo, LG, Mercedes-Benz, Microsoft, Porsche, Samsung, Tesla, Toyota, Volkswagen, Volvo, Xiaomi, Англия, Белоруссия, Венесуэла, Газпром, ЕС, Казахстан, Китай, Молдова, Россия, США, Туркменистан, Турция, акции, депозитные ставки, золото, ипотека, кредит, межбанк, облигации, прогноз, форекс

ТОП-НОВОСТИ

ПОДПИСКА НА НОВОСТИ

 

Это интересно