Фінансові новини
- |
- 14.02.26
- |
- 19:31
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Банки розділилися в оцінках ймовірності підвищення НБУ ставки в четвер

Національний банк України (НБУ), з огляду на прискорення інфляції до 14,6%, може підвищити облікову ставку до 16-16,5% річних на майбутньому засіданні у четвер, вважають двоє з чотирьох опитаних агентством "Інтерфакс-Україна" банкірів, тоді як двоє їх колег очікують збереження ставки на рівні 15,5% річних.
"За нашими оцінками, Національний банк України не зможе зайняти вичікувальну позицію і не реагувати на наближення показника інфляції до 15%, зокрема, з огляду на досить тривалу паузу до наступного засідання Комітету з монетарної політики, що має відбутися аж через півтора місяця - на початку червня", - сказав директор департаменту стратегії та корпоративного управління Кредобанку Роман Лепак.
Він вважає, що правління НБУ ухвалить рішення про підвищення облікової ставки принаймі на 0,5 в.п. - до рівня 16%.
На його думку, НБУ змушений враховувати зовнішні ризики, що можуть впливати на інфляційну динаміку, адже від часу попереднього рішення щодо облікової ставки ці ризики не зменшилися, а навпаки - зросли.
"Йдеться і про невизначеність щодо термінів і умов припинення активних бойових дій, і про розбалансування світових ринків внаслідок торговельними обмежень з боку США та заходів у відповідь з боку інших країн, насамперед, Китаю", - зауважив Лепак.
Директор департаменту роздрібного бізнесу Глобус Банку Дмитро Замотаєв також очікує на підвищення ставки в діапазоні 0,5-1 відсоткового пункту (в.п.) - тобто до 16-16,5% річних.
"Відповідні синхронні зміни стануться за ставками інших монетарних інструментів. Так ставка за тримісячними депозитними сертифікатами, на основі якої формується дохідність гривневих депозитів для фізосіб, може сягнути 19,5-20%", - вважає експерт.
На його думку, рішення НБУ щодо зміни монетарної політики є цілком очікуваним на тлі зростаючого інфляційного тиску. Якщо підвищення ставок за депозитними сертифікатами стимулює заощадження, то розвиток кредитування в умовах "дорогих грошей" залишається викликом, водночас нова ставка навряд чи вплине на програми "єОселя" чи "5-7-9", - додав Замотаєв.
В той же час начальниця управління управлінського обліку та бізнес-аналізу ОТП Банку Інна Провотар вважає, що в нинішніх умовах логічним для Нацбанку виглядає рішення взяти паузу, щоб оцінити ефективність уже вжитих заходів та уникнути надмірного тиску на економічну активність
"Попри зростання інфляції, цього разу я не очікую зміни облікової ставки з боку НБУ. Регулятор уже тричі посилював монетарну політику за останні місяці, однак інфляційна динаміка поки не демонструє помітної чутливості до цих кроків", - зазначила вона.
"НБУ, на нашу думку, залишить облікову ставку незмінною на рівні в 15,5%, що відповідатиме базовій траєкторії ставки згідно січневого квартального прогнозу", - згоден із колегою головний експерт з макроекономічного аналізу Райффайзен Банку Сергій Колодій.
Банкір наголошує, що інфляція у березні перевищила прогноз НБУ лише на 0,3 в.п., що є слабким аргументом для підвищення ставки. Водночас спостерігається неочікуване незначне зниження реального ВВП на 0,1% р/р у IV кварталі та стримані оцінки уряду щодо зростання у січні-лютому.
"В актуальних умовах, коли інфляція, за великим рахунком, відповідає прогнозній траєкторії, а економіка сигналізує про зниження темпів зростання, залишити облікову ставку без змін, як і прогнозувалося за базовою траєкторією, виглядає як раціональне рішення", - наголосив Колодій.
Як повідомлялося, на засіданні 6 березня Нацбанк підвищив облікову ставку на 1 в.п. - до 15,5%. Це рішення підтримали семеро з 11 членів комітету монетарної політики (КМП), тоді як четверо були за збільшення її на 0,5 в.п.
Це підвищення облікової ставки стало вже третім з середини грудня 2024 року. До цього Нацбанк утримував її півроку на рівні 13%, до якого вона була знижена з 25% з липня 2023 року в 7 етапів.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Міністр оборони Британії Джон Гілі заявив, що під час засідання
Контактної групи з питань оборони України союзники пообіцяли Україні $35
млрд військової допомоги.
Норвегія та Франція домовилися про купівлю зброї
на загальну вартість понад 457 мільйонів доларів та її подальшу передачу
Україні.
Велика Британія приєднається до програми НАТО з закупівлі американської зброї для України
Британська компанія Hypersonica працює над ракетами, здатними маневрувати на швидкості понад п'ять швидкостей звуку.
Україна вже не отримала у 2025 році 3,7 мільярда євро пільгового
фінансування від ЄС за програмою Ukraine Facility, і може втратити ще
1,4 млрд євро за підсумками першого кварталу 2026 року.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Чистый и ухоженный участок - мечта каждого владельца частного дома или
дачи. Но чтобы поддерживать порядок на улице, одних усилий и граблей
бывает недостаточно. Сегодня на помощь приходит современная техника,
которая значительно упрощает и ускоряет все работы по чистке и уходу.
Довідковий курс гривні до долара США на міжбанківському валютному ринку
станом на 12:00 кч 13 лютого 2026 року.
Долар США зміцнюється до євро, фунта стерлінгів та єни на торгах у п'ятницю.
Довідковий курс гривні до долара США на міжбанківському валютному ринку
станом на 12:00 кч 12 лютого 2026 року.
Курс долара США підвищується до євро, єни та фунта стерлінгів вранці в четвер.
Але початкова ідея біткоїна, лібертаріанські уявлення про свободу,
погано «в'яжеться» з Волл-стріт і участю великого бізнесу, підкреслив
Кругман
Зниження курсу долара США до євро і японської єни сповільнилося вдень у
середу, а негативна динаміка щодо фунта стерлінгів посилилася.
Довідковий курс гривні до долара США на міжбанківському валютному ринку
станом на 12:00 кч 11 лютого 2026 року.
Samsung ще не представила лінійку Galaxy S26, а в мережі вже
з'явилася цікава інформація про флагман наступного покоління - Galaxy
S27 Ultra.
Китайські дослідники за допомогою лазерів успішно заплутали між собою
атоми на відстані 11 км у згорнутій оптоволоконній мережі.
AnTuTu опублікував щомісячний рейтинг найпродуктивніших
Android-смартфонів, у якому спостерігаються кілька цікавих змін, але
лідер вже четвертий місяць поспіль залишається колишнім.
YouTube оголосив
про повноцінний запуск функції автоматичного дубляжу відео на основі
штучного інтелекту, яка тепер доступна для всіх авторів та підтримує 27
мов, серед яких є і українська.
Ілон Маск став першою людиною в історії зі статками понад $850 млрд
після угоди між SpaceX та xAI. За оцінками Forbes, злиття ракетобудівної
компанії з бізнесом Маска у сфері штучного інтелекту та соціальних
медіа збільшило його капітал на $84 млрд - до рекордних $852 млрд.
Intel має намір знову вийти на ринок пам'яті, уклавши партнерство з дочірньою компанією SoftBank - Saimemory.
Акції технологічних та софтверних компаній обвалилися на тлі побоювань,
що розвиток штучного інтелекту (ШІ) витіснить бізнес-моделі традиційних
розробників програмного забезпечення (ПЗ).