Фінансові новини
- |
- 04.02.26
- |
- 14:22
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Україні вдасться уникнути рецесійних явищ та мати прискорене зростання після війни, вважають у НБУ
17:45 03.09.2025 |

Збереження високих видатків на оборону, амбітні євроінтеграційні плани та реінтеграція ветеранів у мирне життя дозволять Україні після завершення війни уникнути рецесійних явищ та мати прискорене зростання, вважає перший заступник голови Національного банку України (НБУ) Сергій Ніколайчук.
"Ми очікуємо, що все-таки нам вдасться уникнути рецесійних явищ і після закінчення активних бойових дій мати навіть прискорення економічного зростання, попри від'ємний фіскальний імпульс на тлі скорочення видатків на оборону", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Ніколайчук визнав, що міжнародний досвід демонструє, що після закінчення війн багато країн стикалися з багаторічними рецесіями, пов'язаними з необхідністю фіскальної консолідації після років високих видатків на війну.
"На нашу думку, цей міжнародний досвід менш релевантний для України", - наголосив перший заступник голови Нацбанка.
За його словами, по-перше, в Нацбанку припускають, що високі видатки на оборону в країні залишаться: вони будуть меншими, ніж під час повномасштабної війни, але безпекові ризики зберігатимуться, тож все одно армія та обороноздатність мають бути досить потужними.
"Ми розраховуємо, що наші міжнародні партнери, насамперед європейські, забезпечуватимуть значну частину фінансування української армії, яка насправді захищатиме не тільки Україну, але й увесь європейський континент", - зазначив Ніколайчук.
Він додав, що другим фактором є амбітні євроінтеграційні плани, тож потенціал економіки на найближчі роки виглядатиме досить привабливо у контексті цієї інтеграції та переваг, які вона несе для українського бізнесу.
"Тому ми можемо розраховувати як на продовження притоку офіційного фінансування, так і на приватний капітал", - пояснив перший заступник голови НБУ.
Він також зауважив, що у Нацбанку розраховують, що на відміну від міжнародного досвіду після Другої світової війни чи після війн 90-х на Балканах, реінтеграція колишніх військових у мирне життя відбуватиметься досить швидкими темпами, бо за останні 20-30 років технології дозволили залучати ветеранів до мирного життя набагато швидше.
"Сказати, що це буде легкий шлях, буде перебільшенням. Він насправді вимагатиме суттєвих зусиль за всіма напрямами, які я озвучив, як від суспільства, так і від влади. Але, на моє переконання, ці фактори дозволять нам піти своїм шляхом", - підсумував Ніколайчук.
Щодо погіршення макропрогнозу, яке вже тричі здійснив Нацбанк цього року, то перший заступник голови пояснив це зростанням безпековими ризиками, насамперед суттєвим збільшенням дроновоих та ракетних атак, а також повторенням другий рік поспіль негативних погодних факторів.
"Макропрогноз не є річчю в собі або річчю в вакуумі. Це наш інструмент для вироблення політик. В умовах надзвичайно високої невизначеності ми ці прогнози постійно коригуємо, але водночас вони надають нам дуже корисний орієнтир - в якому контексті, напрямі та масштабі нам потрібно коригувати нашу монетарну та інші політики, щоб забезпечити макрофінансову стабільність", - наголосив Ніколайчук.
Він також пояснив повернення у липневому Інфляційному звіті до практики публікації двох сценаріїв розвитку занадто високим рівнем невизначеності.
"У нашому випадку ми у стандартних ситуаціях надаємо перевагу публікації одного сценарію, що спрощує комунікацію з суспільством, журналістами, експертами... Але в окремих випадках, коли ми бачимо, що рівень невизначеності занадто високий, і до останнього перед нами стоїть вибір базового сценарію з двох, ми надаємо перевагу публікації саме двох сценаріїв", - пояснив перший заступник голови НБУ.
За його словами, вибір в якості базового негативного сценарію пов'язаний з трьома основними аргументами: його більшої вірогідності, нехай ненабагато; консервативним підходом та оцінки уряду, що бюджет наступного року базуватиметься на консервативнішому сценарії.
Як повідомлялося, цього року Нацбанк вже тричі змінював свій макропрогноз: в результаті оцінка зростання ВВП на цей рік була знижена з 4,3% до 2,1%, на наступний - з 4,6% до 2,3%, інфляція на цей рік - з 6,9% до 9,7%. В липні НБУ також погіршив оцінку зростання на 2027 рік - до 2,8% з 3,9%.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


У США по бойовому випробували крилату ракету Rusty Dagger для України, створену за програмою ERAM.
Невиконані за підсумками 2025 року 15 індикаторів плану в рамках
програми Ukraine Facility можуть коштувати Україні близько EUR4 млрд,
йдеться у презентації консорціуму RRR4U (Resilience, Reconstruction and
Relief for Ukraine).
Кабмін спростив ввезення до України літій-іонних акумуляторів. Про це повідомила пресслужба Мінекономіки.
Україна спільно зі Starlink вже здійснили перші кроки, які дали швидкий результат у боротьбі з російськими дронами.
Американсько-українського інвестиційного фонду відбудови (АУІФ),
створений США й Україною в межах так званої угоди про надра, за
підсумками січня отримав 59 інвестиційних заявок.
2026 рік остаточно закріпив за побутовою технікою статус повноцінних
гаджетів. Інтеграція в екосистему «розумного будинку» перестала бути
фантастикою і перетворилася на базове очікування користувачів.
В Україні стартував оборонний збір на 1 млрд грн для захисту від "Шахедів". Про це повідомляє пресслужба Фонду Сергія Притули. Проєкт під назвою "Єдинозбір" проводиться фондом спільно з 412 бригадою Nemesis та Світовим Конґресом Українців.
Зазначається, що окрім збиття іранського дрону, в Ормузькій протоці
група іранських канонерських човнів наблизилася до танкера під прапором
США на північ від Оману. Це посилило побоювання ескалації.
В умовах воєнного стану Україна забезпечує покращення ключових
боргових показників, попри об'єктивно неминуче зростання обсягу
державного боргу, зумовлене суттєво підвищеними потребами державного
бюджету у сфері безпеки та оборони.
Гірничо-металургійна група "Метінвест" не змогла домовитися із
держателями облігацій із термінами погашення у 2026, 2027 і 2029 роках
щодо їхньої пролонгації, повідомляється на Ірландській фондовій біржі.
Міністерство фінансів України 3 лютого 2026 року на аукціоні з
розміщення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) залучило до
державного бюджету 5,3 млрд гривень.
Посольство США в Україні привітало угоду про першу поставку
американського скрапленого природного газу (СПГ) до України в березні.
Уряд розпочав приймати заявки від малого та середнього бізнесу на
держпідтримку в умовах складної ситуації з енергетикою. Про це
повідомила прем'єр-міністерка Юлія Свириденко.
У січні 2026 року Україна експортувала 5 млн т агропромислової продукції, що на 0,8% менше, ніж у грудні минулого року.
Apple та Samsung повністю домінували на світовому ринку смартфонів у
2025 році. Як свідчать дані Counterpoint Research, обидві компанії
четвертий рік поспіль зайняли всі десять позицій у рейтингу найбільш
продаваних моделей.
Ринкова капіталізація Microsoft різко скоротилася на рекордні $360 млрд
після публікації фінансового звіту, який показав значні витрати на
будівництво дата-центрів.
Ціни на рекламу під час фінальної гри сезону американського футболу
(Super Bowl), яку покажуть 8 лютого, досягли $10 млн.
Компанія Neuralink Ілона Маска опублікувала підсумки двох років
клінічних випробувань мозкового імпланта Telepathy, який дозволяє людям
із паралічем керувати комп'ютером і роботизованими пристроями за
допомогою думок.
Фінансовий звіт Intel свідчить про $300 млн збитків, проте компанія
отримала $20,4 млрд зовнішніх вливань. Рік тому мінус складав $18,8
млрд.
Компанія BlackRock опублікувала тематичний прогноз на 2026 рік, в якому виділила дві ключові зв'язки трендів. Йдеться про прискорення розвитку ШІ на тлі зростання геополітичної конкуренції та зростаючої залежності цифрової економіки від фізичної інфраструктури.
Компанія Blue Origin, яку підтримує Джефф Безос, представила
супутникову мережу TeraWave, що позиціонується як конкурент SpaceX
Starlink. У Blue Origin заявляють про пропускну здатність до 6 Тбіт/с в
обидва боки.