Фінансові новини
- |
- 19.06.26
- |
- 05:42
- |
-
RSS - |
- мапа сайту
Авторизация
Dragon Capital очікує зниження ВВП України в 2023 році до 5% і зростання понад 10% в 2024 році в сценарії «уповільнення» війни з 3-го кв.-2023
10:08 20.01.2023 |

Українська економіка після падіння приблизно на 30% у 2022 році цього року може втратити ще від нуля до 5% за умови продовження "гарячої фази" війни до третього кварталу, проте наступного року її зростання перевищить 10%, такий макропрогноз дав засновник та голова інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала.
"Очікуємо на падіння від 0 до 5%, тому що перші два місяці минулого року були ще довоєнними. Плюс очікуємо в першому півріччі проблеми з електроенергією. Ми заклали в економічний прогноз, що з третього кварталу війна сповільнюватиметься. Подивимося, можливо це оптимістично", - сказав він під час щорічної дискусії "Україна та світ попереду 2023 року", організованої виданням NV.
За його словами, у разі затягування війни падіння може бути більшим, "але такого падіння, як торік, у жодному разі не буде".
Фіала зазначив, що компанія розраховує на швидше відновлення економіки, починаючи з 2024 року, ніж це відбувалося після спаду ВВП на 17% у 2014-2015 роках, коли на його відновлення пішло 4-5 років. За його словами, це пов'язано з відсутністю цього разу кризи фінансової та банківської системи, наявністю магніту для населення та бізнесу у вигляді майбутнього членства в ЄС та масштабною міжнародною фінансовою підтримкою.
Як зазначив глава Dragon Capital, компанія очікує зростання зовнішнього бюджетного фінансування у 2023 році до $42 млрд із $32 млрд минулого року, що дозволить профінансувати бюджет та зберегти міжнародні резерви на поточному рівні $28 млрд, а також утримати курс гривні на стабільному рівні у першому півріччі .
Водночас, зазначив Фіала, компанія очікує на девальвацію середнього курсу гривні у 2023 році до 38 грн/$1 з 32 грн/$1 минулого року, а на кінець цього року - до 43 грн/$1. За його словами, у другому півріччі, якщо "гаряча фаза" продовжиться, Нацбанк або ще раз зафіксує курс на новому рівні, або, якщо ситуація буде кращою, поступово повертатиметься до гнучкого курсу.
Глава компанії уточнив, що прогноз інфляції на цей рік становить 20%, що менше 26,6% у 2022 році.
Фіала також назвав помилками минулого року звільнення імпорту від ПДВ з березня по червень, що коштувало багато грошей бюджету, створило проблеми з фінансуванням армії, стимулювало імпорт та завдало шкоди вітчизняному виробнику. "І зараз цей принцип продовжується для деяких груп товарів. Вважаю, це популістичне рішення не дає рішень, як і зниження лімітів для ФОП та ставки податку з 5% до 2%. На першому плані - безпека, а податки не мотивують більше інвестувати чи більше робочих місць створювати", - пояснив інвестбанкір свою позицію.
Говорячи про бізнес Dragon Capital, Фіала зазначив, що компанія не очікувала такої повномасштабної війни, хоча ще у січні-2022 підготувала офіс та гуртожиток у Львові, де пережила березень, після чого у квітні повернулася до Києва.
"Інвестували найбільше грошей у генератори та дизель, збільшили штат електриків до 90 осіб", - назвав один із результатів минулого року глава компанії.
Він також зазначив, що вже у червні Dragon Capital вирішила продовжити капітальні витрати, добудувавши кілька об'єктів у Києві та продовживши будувати індустріальний парк у Львові. "Першу фазу завершимо у червні, працюємо", - сказав Фіала.
ТЕГИ
ТОП-НОВИНИ
ПІДПИСКА НА НОВИНИ
Для підписки на розсилку новин введіть Вашу поштову адресу :


Велика Британція виділяє 752 мільйони фунтів стерлінгів, аби закупити
150 тисяч безпілотників та понад 350 ракет та радарів протиповітряної
оборони для України. Про це йдеться на сайті британського уряду.
Уряд Нідерландів у середу зобов'язався придбати для України безпілотники
та засоби протиповітряної оборони на загальну суму 500 мільйонів євро;
половина цих коштів виділятиметься через програму PURL.
Кабінет Міністрів України оновив порядок інформування податкових
органів про нотаріальне посвідчення договорів оренди нерухомості.
Лідери країн Великої сімки (G7)
оприлюднили спільну офіційну заяву щодо геополітичної ситуації у світі.
Головним фокусом документу стало посилення військової та економічної
підтримки України на тлі її успіхів на фронті.
Більшість людей звикли вважати банк найнадійнішим місцем для будь-яких фінансових операцій, у тому числі для обміну валюти.
Дізнайтеся, як облаштування тренажерного залу в офісі підвищує продуктивність команди. Поради щодо вибору професійного фітнес-обладнання від бренду Besport.
У межах державної підтримки оборонно-промислового комплексу українські
підприємства отримали 162 пільгові кредити на загальну суму ₴9,8
мільярда.
У рамках програми підтримки багатоквартирних будинків "СвітлоДІМ"
профінансовано 2 228 будинки, які забезпечені акумуляторами, інверторами
тощо.
За п'ять місяців до державного бюджету України надійшло понад мільярд
гривень від приватизації, усього ж на цей рік встановлено план
надходжень у розмірі два мільярда гривень.
Міністерство фінансів Канади продовжило дію указу про звільнення українських товарів від мит до 9 червня 2027 року.
Ціни на нафту знижуються вранці у четвер на тлі новин про підписання меморандуму про взаєморозуміння між США та Іраном.
Серед ключових пріоритетів уряду у сфері підтримки бізнесу - подальше
виведення економіки з тіні та спрощення регуляторних процедур.
Stellantis, Volkswagen і Renault об'єдналися, щоб закликати до
спрощення правил і запровадження стимулів для виробництва продукції з
маркуванням "Зроблено в Європі" та протидії китайським виробникам
електромобілів.
TSMC розробляє нову технологію пакування мікросхем під назвою CoPoS
(Chip-on-Panel-on-Structure), яка може знизити собівартість виробництва
чипів та покращити їхню продуктивність.
Компанія Google нарешті зрозуміла, що сучасні меню налаштувань
телевізорів нагадують лабіринт Мінотавра, тільки без нитки Аріадни. Нове
оновлення для Google TV
інтегрує ШІ-помічника Gemini безпосередньо в систему керування залізом.
Компанія SpaceX офіційно встановила
ціну на свої акції в межах найбільшого в історії США первинного
публічного розміщення. Виробник ракет Ілона Маска тепер входить до
списку найцінніших корпорацій планети.
Державна податкова служба України розробила законопроєкт про
податкову медіацію, що дозволить бізнесу та податковій частину спорів
вирішувати без суду.
Німецький суд постановив, що Google несе пряму відповідальність
за неправдиву інформацію, яку поширює сервіс AI Overview - частина
пошукової системи, яка генерує короткі ШІ-відповіді на запити.
Платіжний гігант Mastercard оголосив
про запуск сервісу Agent Pay for Machines (AP4M), який дозволяє
ШІ-агентам та програмним системам самостійно здійснювати платежі через
глобальну мережу компанії.