"Учитывая показатели реального ВВП в апреле-июне и июле-сентябре 2021 года, годовой рост реального ВВП Украины по итогам 2021 года вряд ли превысит 3%", – прокомментировал руководитель аналитического отдела Альфа Банка Алексей Блинов.
"Это будет означать отсутствие выплат по ВВП-варантам в 2023 году. Таким образом, средний доход по варантам за три года (из 20-ти) составит только 0,4%", – добавил он.
Согласно предварительной оценке Госстата, по итогам июля-сентября 2021 года ВВП Украины вырос на 2,4% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года после роста на 5,4% во втором квартале и на 1,4% в первом.
"Такая оценка оказалась ниже ожидаемой. Например, НБУ прогнозировал рост по итогам третьего квартала на 4%. Очевидно, эффект хорошего урожая сместится на конец года, то есть на четвертый квартал. В то же время последний квартал года уже проходит в кризисном режиме – энергетический кризис, миграционный, стягивание РФ вооружений к украинской границе. Все это играет против инвестиций в Украине и, вероятно, окажет негативное влияние на экономический рост в октябре-декабре", – комментирует экс-первый заместитель министра экономики, руководитель по политическим вопросам Киевской школы экономики (КШЭ, KSE) Павел Кухта.
"Очевидно, ВВП Украины может выйти по итогам года на 3%, то есть действительно не будет платежей по ВВП-варантам в 2023 году", – добавил он.
По мнению Кухты, такой рост в отношении других стран региона является очень медленным. "Скажем, Польша, по прогнозу МВФ, должна выйти на допандемийный рост в 5% по итогам этого года", – указал Кухта.
В то же время, по мнению советника президента Украины Олега Устенко, Украина при негативном сценарии в 2021 году может выйти минимум на 3,5%.
"Минимальный рост, который мы можем показать при негативном сценарии - 3,5% ВВП в 2021 году", – сказал он в комментарии агентству.
Устенко напомнил, что МВФ в октябре снизил прогноз роста мировой экономики на 0,1 п.п. до 5,9%.
По мнению советника президента, более низкий рост экономики негативно скажется на государственном бюджете, который построен на прогнозе роста в 4,6% в этом году. "Скорее всего, рост экономики в этом году составит около 3,5% ВВП, но сам объем ВВП в долларовом эквиваленте сейчас находится на уровне исторического максимума и по результата этого года выйдет на $180-185 млрд. Это даже выше довоенных показателей", - указал Олег Устенко.
"Среди факторов, которые замедляют рост экономики, это, во-первых, изменения на внешних рынках, во-вторых – достаточно высокий уровень теневой экономики. Величина уровня теневой экономики, похоже, значительно выше оценки Министерства экономики. Я бы определил уровень теневого сектора в около 50% ВВП. Эта цифра существует традиционно на протяжении последних двух десятилетий", – пояснил советник президента.
Он подчеркнул, что перед новоназначенным первым вице-премьер-министром - министром экономики Юлией Свириденко стоит задание снизить уровень тенизации экономики как минимум за счет активной активной дерегуляции, например, "регуляторной гильотины".
Как сообщалось, в 2020 году украинская экономика упала на 4%, в первом квартале этого года на 2,2%. Рост во втором квартале этого года Госстат предварительно оценил в 5,4%, однако затем улучшил оценку до 5,7%.
Правительство Украины ожидает по итогам текущего года восстановления экономики на 4,1%, тогда как Нацбанк Украины в октябре ухудшил свой прогноз с 3,8% до 3,1%.



Програма діяльності нового Кабінету міністрів України передбачає, як і у
деяких попередників, створення Фонду добробуту для управління частиною
портфеля державних підприємств в рамках підвищення ефективності
управління стратегічними активами.
Кабінет міністрів України у Плані дій уряду зобов'язав Міністерство
економіки та довкілля у 2026-2027 роках забезпечити надання у
користування ділянок надр стратегічного значення щодо літію та урану на
умовах угод про розподіл продукції (УРП)
Україна закуповує у Туреччини
партію американського озброєння, серед якого балістичні ракети ATACMS,
реактивні системи залпового вогню M270 та касетні боєприпаси.
Державний департамент США оприлюднив
документи щодо передачі Україні пускових установок M270, ракет ATACMS, а
також касетних боєприпасів і снарядів. Загальна вартість двох пакетів
перевищує 280 мільйонів доларів.
Міністерство фінансів України працює над законопроєктом, який може
суттєво змінити правила роботи для фізичних осіб-підприємців (ФОП).
Samsung
давно перестав бути брендом, який асоціюється лише з одним-двома
флагманами. У лінійці Galaxy сьогодні є практично все: недорогі
смартфони для щоденних завдань, збалансовані моделі середнього класу,
потужні S-серії та складні пристрої для тих, хто хоче чогось
незвичайного.
Ця тилова вакансія підходить для кандидатів, що не можуть
виконувати бойові завдання у звʼязку із віком чи станом здоровʼя.
Ціни на нафту зростають четвертий день поспіль на тлі суперечливих заяв
із Тегерана та Вашингтона щодо того, чи відкрита Ормузька протока для
судноплавства.
Кількість безготівкових операцій із платіжними картками в Україні та за
кордоном у першому півріччі 2026 року зросла на 7,5% порівняно з
аналогічним періодом минулого року - до 4,71 млрд, а їх сума - на 16,6%,
до 2,59 трлн грн, свідчать дані Національного банку України
Державна інспекція ядерного регулювання
схвалила будівництво нового сховища на території пункту захоронення
радіоактивних відходів «Буряківка» поблизу Чорнобиля.
Переробна промисловість продемонструвала зростання ВДВ на 2,9%
(порівняно з липнем-2025), основним драйвером тут залишаються оборонні
підприємства та покращення ситуації з електропостачанням.
У вівторок, 18 серпня, середня ціна на бензин
марки А-95 знизилася на 13 коп. до 80,16 грн/л, на дизельне пальне - на
11 коп. до 92,08 грн/л.
Податкова служба посилює контроль за виявленням незареєстрованого бізнесу та продажів без застосування РРО/ПРРО.
Шведсько-американська авіабудівна компанія Heart Aerospace здійснила перший політ X1 - найбільшого у світі літака з повністю електричною силовою установкою.
Темпи зростання доходів OpenAI прискорилися в останні місяці і з огляду
на поточні показники, виручка компанії в перерахунку на рік перевищує
позначку в $40 млрд, повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на
поінформовані джерела.
Наприкінці 2025 року невідомі хакери атакували малу теплоелектроцентраль
у Польщі, використавши для цього раніше не відомий метод проникнення
через приватну мережу APN, повідомляється у звіті CERT Polska.
Постачання смартфонів впали на 7% у другому кварталі 2026 року у
порівнянні з тим самим періодом торік, а також на 3% у порівнянні з
першим кварталом.
Spotify оголосила про нову політику щодо музики, створеної за допомогою штучного інтелекту, пише
TechCrunch. Починаючи з вересня, компанія запровадить спеціальні
позначки "AI Persona" для артистів, які є штучно згенерованими.
Британський виробник люксових спорткарів Aston Martin знову опинився в
епіцентрі фінансової драми. Цього разу компанія вирішила піти на
радикальний крок, щоб латати дірки в бюджеті: вона фактично продала
контроль над власним ім'ям у всьому, що не стосується безпосередньо
автомобілів.
Одне з ключових американських відомств переглядає механізми, за якими
китайські компанії, що працюють у сфері штучного інтелекту, отримують
та використовують чіпи Nvidia Corp. за кордоном.